להתראות סקר, שלום מדגם

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

בניגוד לסקרים הרבים, המדגמים שיתפרסמו הערב ב-22:00 אמורים לתת את תמונת ההצבעה המדויקת ביותר, הכוללת את המתלבטים, השינויים של הרגע האחרון והטרנדים. בעבר, כפי שקרה בבחירות 2006, היו שניסו לעבור לשיטה של סקר ענק מטעמי חיסכון. כחלק מהסקר נשאלו אנשים בביתם למי הצביעו. התוצאות המוטעות הביאו לזניחת השיטה ולחזרה לשיטת עריכת המדגם, שעלותה מאות אלפי שקלים.

המדגמים נערכים בשתי שיטות: האחת, המסורתית, היא מדגם קלפיות. שיטה זו משמשת את מנו גבע, שעורך את המדגם עבור ערוץ 1, ואת מינה צמח שעורכת את המדגם עבור ערוץ 2. מחוץ לקלפיות האמורות לספק מדגם מייצג של האוכלוסייה הישראלית מוצבת קלפי דמה, והמצביעים שיצאו מקלפי האמת מתבקשים להיכנס אל מאחורי הפרגוד ולהצביע בה באופן זהה. יתרונה של השיטה הוא ההצבעה האנונימית, אולם חסרונה נובע מהצורך להספיק ולספור את פתקי הדמה. צורך זה מחייב לסגור את קלפי המדגם בשעה 20:00 (כדי שהתוצאות ישודרו בטלוויזיה ב-22:00) וכך לפספס מצביעים רבים.

השיטה השנייה, בה משתמש הפרופ' קמיל פוקס, העורך את המדגם עבור ערוץ 10, היא עריכת סקר ביציאה מהקלפי, המכונה בלעז exit polls, ובו נשאלים היוצאים מהקלפי בעל-פה מה הצביעו. היתרון בשיטה זו הוא שאפשר לסגור את המדגם סמוך מאוד לשעה 22:00, ובכך לזהות את מגמות ההצבעה שנוצרו ברגע האחרון.

בבחירות הקודמות, הסוקרת המדויקת ביותר היתה מינה צמח, שטעתה בששה מנדטים בלבד. צמח חזתה מנדט אחד יותר לקדימה, לבית היהודי ולמרצ, ומנדט אחד פחות לרע"מ-תע"ל, לש"ס ולאיחוד הלאומי. פוקס חזה שני מנדטים יותר לקדימה, אחד יותר למרצ ולליכוד, שני מנדטים פחות לש"ס, ואחד פחות לבל"ד ולאיחוד הלאומי. במדגם של מנו גבע בערוץ 1, קדימה קיבלו שני מנדטים יותר מהתוצאה בפועל, הבית היהודי והליכוד קיבלו מנדט אחד יותר. מנגד, מש"ס ומרע"מ-תע"ל נגרעו שני מנדטים.

ביום הבחירות ב-2009 נערכו גם שני סקרים מקיפים שהיו פחות מדויקים מהמדגמים. רפי סמית, שערך סקר עבור ynet, שגה בהערכת כוחן של כל המפלגות, כאשר סטה במנדט אחד לכל מפלגה. לעומת זאת, סקר פאנלס, שנערך עבור ערוץ הכנסת, חזה 32 מנדטים לקדימה, 12 לישראל ביתנו, 11 לעבודה וחמישה למרצ, והעריך כי הירוקים עוברים את אחוז החסימה. נוכח טעות מצטברת שכזו, שהסתכמה ב-21 מנדטים, ספק אם יש עדיין צורך בסקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ