רויטל חובל
רויטל חובל

בערב יום הבחירות ב-2003, עוד בטרם פורסמו מדגמי ערוצי הטלוויזיה, נפוצה השמועה כי שינוי תקבל כ-17 מנדטים. בשעה אחת עשרה בלילה הגיע יוסף (טומי) לפיד לבית סוקולוב, שם התכנסו תומכיו. בנאום הניצחון שלו הבטיח להילחם בכפייה הדתית, לגייס כל יהודי לצבא, להיאבק למען זכויות מעמד הביניים, כי גם למי שמשלם מיסים מגיע משהו. "נשמש גשר בין ימין לשמאל כדי לגבש מדיניות שקולה", אמר. יותר מכל חזרו ארבע מילים: "אחריות כבדה מוטלת עלינו".

עשר שנים מאוחר יותר, בנאום הניצחון שלו השבוע בבית סוקולוב, גם יאיר לפיד הזכיר את אותה "אחריות כבדה" עליה דיבר אביו. אולי הפעם, בזכות סגנונו השונה ובאמצעות מפלגת יש עתיד, הוא יצליח למלא את הבטחותיו והבטחות אביו לבוחרים. "יאיר לפיד העריץ את אבא שלו", מעיד אברהם פורז, חבר כנסת לשעבר מטעם שינוי. "במידה רבה מאוד הם נמצאים באותו מקום; השפעה אירופית, מידל קלאס, מתינות מדינית ושני עיתונאים". פורז אומר כי המסרים של יאיר לפיד בקמפיין זהים לאלו שקידמה שינוי בזמנה, בהבדל אחד. "יאיר ניסה ועדיין מנסה להיות נחמד. טומי לא ניסה. לטומי לא היה אכפת להגיד את האמת שלו".

הממשלה שהורכבה עם טומי לפיד הותירה את ש"ס ויהדות התורה בחוץ, מה שאפשר לבטל את משרד הדתות. לעומת זאת, ביטול חוק טל התקדם בעצלתיים. כששרון ביקש להעביר את תוכנית ההתנתקות, הוא החל במשא ומתן עם יהדות התורה, בעקבותיו פרשה שינוי מן הממשלה.

למעשה, יאיר לפיד מתרגם היום את עקרונותיו של אביו לצמד המילים "שוויון בנטל". הוא התחייב שלא ישב בממשלה שלא תגייס חרדים. משמע, הוא לא פוסל חברות בממשלה עם ש"ס, אך זו תתקשה להסכים עם גזרה כזאת.

"לפיד הבן הוא מהדורה מעודנת ומשוכללת של אביו", אומר עליו יועץ פוליטי ותיק שביקש לשמור על עילום שם. "הוא בבואה רעיונית שלו, עם שיפוצים סגנוניים. הוא לא גס רוח, לא גדפן, לא בוטה, אין לו את המאפיינים שהיו לאבא שלו כשהוא נדרש לריבים פוליטיים אל מול חרדים".

ד"ר רות קלדרון, חברה ביש עתיד וקרובה למשפחת לפיד, אומרת כי ההבדל המרכזי בין שינוי ליש עתיד, הוא בהתייחסות ליהדות במפלגה. "לשינוי לא הצטרפתי וליש עתיד כן, בגלל שיש עתיד היא מפלגה שחוגגת את היהדות. גם טומי היה מאוד יהודי, אבל חילוני אורתודוכסי. לא הסכמתי לדרך הזאת וגם יאיר לא כזה, הוא פעיל בחוגים של התחדשות יהודית כבר עשר שנים". "יאיר", אומרת קלדרון, "אימץ את העקשנות של אבא שלו, אבל גם לקח כמה תכונות מאמא שלו. מצד אחד ניסה להגשים את החלומות של אבא שלו, ומצד שני ללמוד מהטעויות שלו".

מפלגת שינוי היתה הראשונה לזהות את מעמד הביניים כקהל יעד, וכיוונה את מסריה אליו. "הגיע הזמן להפסיק להסתובב סביב העץ ולקרוא לילד בשמו", אמר טומי בראיון לידיעות אחרונות בינואר 2003. "אנחנו מעמד ביניים, בורגנים גאים. אמרו לי שזו הצהרה בעייתית שמוותרת מראש על חלק מהאוכלוסייה. אמרתי שצריך לקחת את הסיכון והסיכוי שבדבר וטענתי נגד הפיכת הבורגנות לעניין של גנאי". עשור אחר כך, יאיר לפיד אסף את קהל הבוחרים, שכבר מזמן לא נחשב לקהל סוג ב', ואמר כי "יש עתיד" היא הש"ס של מעמד הביניים.

"הקולות של שינוי לא הגיעו מישראל השנייה, מהמגזר הערבי, עיירות הפיתוח, אלא מישראל האשכנזית, השבט הלבן", נזכר פורז. לעומתו, ללפיד הבן וליש עתיד היה יתרון: ההתרסקות של קדימה. "הקולות האלה היו הולכים אולי למפלגת העבודה, אם שלי יחימוביץ' לא הייתה בורחת מהתהליך המדיני כמו מאש. את מה שיאיר לפיד אמר, גם ציפי לבני אמרה, אבל ליאיר היה יתרון של דבר חדש, שמדבר יפה, רהוט ונראה טוב. איך זה ייגמר? אי אפשר לדעת".

תגובות