האסיר X |

חברי הכנסת חסינים, אבל שותקים

החוק הפך את מליאת הכנסת ל"מלבינת" מידע מסווג, אבל רק ח"כים מעטים מנצלים את חסינותם לחשיפת סודות מדינה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת הפכה השבוע לשחקן מרכזי בחשיפת פרשת האסיר איקס. שלושה חכי"ם עשו שימוש בחוק המסיר אחריות פלילית מכל שנאמר בין כותלי המליאה. חברי הכנסת אחמד טיבי, זהבה גלאון ודב חנין ולמחרת היום גם ניצן הורוביץ, עמדו במליאה ובעיצומו של השידור החי חשפו את המידע הבסיסי שהיה ברשותם בפרשה. במוסד הופתעו מהחשיפה. במשך שעות ארוכות, ביום שלישי השבוע, טרח היועץ המשפטי למוסד ללמוד את החוק ולהבין שלא רק שלחברי הכנסת מותר לומר את הדברים, אלא שהתקשורת זכאית לצטט אותם חרף איסור הפרסום. בכנסת הבהירו, במקביל, שכל זרועות בית המחוקקים - לרבות ערוץ הכנסת ואתר האינטרנט של הכנסת - נהנות מאותו סעיף בחוק ויוסיפו לאזכר ללא צנזורה את הצהרות החכי"ם במליאה.

סעיף 28 לחוק יסוד הכנסת קובע ש"ההליכים בישיבת הכנסת והדברים שנאמרו בה פרסומם אינו מוגבל ואינו גורר אחריות פלילית או אזרחית". חוק איסור לשון הרע קובע מפורשות שפרסום מידע מסווג שנחשף במליאת הכנסת "לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי". אלא שבאופן מפתיע, חברי הכנסת לא עשו עד כה שימוש נרחב בזכותם, ומספר הפעמים בהם נחשף מידע בעייתי במליאה לאורך השנים הוא מצומצם למדי.

אחד המקרים המפורסמים בשנים האחרונות, במהלכם פעל ח"כ ביודעין כדי לחשוף מידע מסווג היה ב-1995. ח"כ בנימין נתניהו חשף מעל דוכן הנואמים במליאה את מסמך שטאובר המסווג, שסקר את מתווה המשא ומתן הישראלי המתוכנן מול סוריה. בנמקו את הצעת אי האמון של הליכוד, שלף נתניהו מסמך בן חמישה עמודים הנושא את הכותרת "הצגת עקרונות הסדרי הביטחון לסורים", וציטט ממנו קטעים. נתניהו טען אז כי את המסמך העביר ראש הממשלה, יצחק רבין, לרמטכ"ל, רב אלוף אמנון שחק, לקראת פגישתו עם הרמטכ"ל הסורי, חיכמאת שיהאבי. בכיר במטכ"ל אמר אז כי הדלפת המסמך הפנימי הסבה לישראל נזק ביטחוני מול הסורים. הקריאות להעמדתו לדין של נתניהו נדחו לבסוף, אף שעוררו ויכוח עקרוני בין היועץ המשפטי לכנסת ליועץ המשפטי לממשלה בשאלה אם חסינותו של נתניהו עומדת לו במקרה של חשיפת מסמך מסווג.

באותה השנה חשף גם ח"כ יוסף בא-גד (מולדת) מידע מסווג במליאה. בא-גד הכריז מעל דוכן הנואמים, תוך הפרת כללי הצנזורה, כי הגיע אליו מידע על פיו נחטף חייל צה"ל משכונת הגבעה הצרפתית בירושלים. בא-גד אמר את הדברים בשעה 5:15 אחר הצהרים, שעה בה מועברים דיוני הכנסת בשידור ישיר בטלוויזיה. באותה השעה טיפלה מערכת הביטחון בהתראה שהתבררה ככוזבת על חטיפתו של החייל. בא-גד ניצל דיון תמים על תיקון לחוק הגנת הצרכן כדי להדהים את הח"כים המעטים שנכחו באולם המליאה: "צר לי להודיע שברגעים אלה נחטף חייל נוסף מהגבעה הצרפתית. אני לא יכול להודיע את שמו על אף ששמו מונח לפני, מפני שזה יהיה חסר אחריות כל עוד המשפחה לא יודעת, אבל משום מה הרדיו והטלוויזיה מעלימים זאת".

במקרה אחר, ביוני 2005 חשף יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), צו בית משפט וחשף בדיון במליאה קטעים שצונזרו מפרוטוקול ישיבה בה מתח ביקורת על החלטת הפרקליטות למנוע את פרסום ספריו של אל"מ (מיל') מייק אלדר, "דקר - סיפורה של שייטת הצוללות" ו"שייטת 11 - הקרב על הצל"ש", בשל שיקולים ביטחוניים.

בנימין נתניהו

הגישה הליברלית כלפי הנאמר במליאה, לא היתה קיימת תמיד. עם קום המדינה, כל דיוני המליאה הוגדרו חשאיים. רק במלאות שנה למדינה, החליטה הממשלה להוריד את מעטה החשאיות סביב דיוני הכנסת ולצמצם את הצנזורה לעניינים שיש בהם סכנה ביטחונית. "אין דברי חברי הכנסת שנאמרו בישיבה פתוחה של הכנסת נתונים לפיקוח או ביקורת מטעם שום גורם מחוץ לכנסת", אמר יו"ר ועדת הכנסת דאז. לדבריו, "דברים שפורסמו ב'דברי הכנסת' מותר לפרסם ללא שום צנזורה. בהתאם לכך, פרוטוקול של ישיבת כנסת יפורסם במלואו ב'דברי הכנסת' פרט למקרים בהם הנימוקים נוגעים לביטחון המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ