קצינות במילואים לרה"מ: דרושה אישה בוועדה שתקבע את השוויון בנטל

במכתב עליו חתומות בין היתר תא"ל (במיל') גילה כליפי וישראלה אורון, הן קובלות נגד אי מינוי אישה כחברת הוועדה "שלעבודתה יהיו השלכות על שירותן של נשים בצה"ל"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

פורום "דבורה", לקידום נשים במדיניות חוץ וביטחון לאומי, בו חברות קצינות בכירות בצה"ל במילואים, בהן תא"ל (במיל') גילה כליפי, תא"ל (במיל') ישראלה אורון והלית בראל, חברת הנהלת המועצה לשלום ולביטחון, הפיצו אתמול מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, יאיר לפיד, שר הכלכלה והמסחר, נפתלי בנט, שרת המשפטים, ציפי לבני, ובכירים נוספים, ובו קראו לממשלה לשנות את הרכב הוועדה שתקבע את הסדר השוויון בנטל.

"הממשלה לא ראתה לנכון למנות שרה לוועדה, למרות שלאופן בו תשולב האוכלוסייה החרדית בצה"ל יהיו השלכות מרחיקות לכת על שירותן של חיילות וקצינות בצה"ל, על סוג התפקידים והמקצועות שיהיו פתוחים בפניהן ועל יכולות הקידום שלהן", נכתב במכתב. "זאת ועוד, למתווה העתידי לקידום השוויון בנטל יהיו השלכות פוליטיות, חברתיות, כלכליות ותרבותיות על כלל החברה הישראלית, החורגים בהרבה משאלת השירות לכשעצמה (כפי שנוכחנו לראות בשנתיים האחרונות בריבוי המקרים של הדרת נשים ואפלייתן לרעה הן במהלך השירות הצבאי והן בחלחול נורמות ההפרדה הללו גם למרחב הציבורי והאזרחי)".

חברות הפורום אף מציינות כי לפי חוק שיווי זכויות האישה, יש לאפשר ייצוג הולם לנשים בוועדת בדיקה ממשלתית, בוועדת חקירה, בוועדה ציבורית ובצוות לעיצוב מדיניות לאומית. לכן, הן מציינות, יש לשנות את הרכב הוועדה לפני אישורה, הן לאור ציווי החוק והן לשם השמירה על זכויות הנשים, ו"כדי לוודא שגיוס החרדים ייעשה מתוך שמירה על מהותו של צה"ל כצבא העם מחד, וללא פשרות בנושא השירות המשותף מאידך", לשון המכתב.

תא"ל (במיל') גילה כליפיצילום: רומן פורצקי / במחנה

אתמול אישרה הממשלה את הקמתה של ועדת השרים לעניין "השוויון בנטל בשירות הצבאי, בשירות האזרחי ובשוק העבודה" . הוועדה, בראשות השר יעקב פרי, תגבש סופית את נוסח הצעת החוק הממשלתית החדשה לגיוס חרדים לצה"ל, שתחליף את חוק טל ושתסדיר במקביל גם את גיוסם של צעירים ערבים לשירות אזרחי. הוועדה תגיש לכנסת את הצעת החוק לשוויון בנטל תוך 49 ימים.

בנוסף ליו"ר הוועדה, שר המדע והטכנולוגיה, יעקב פרי, כוללת הוועדה שמינתה הממשלה גם את שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל והשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ.

תא"ל (במיל') ישראלה אורוןצילום: לימור אדרי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ