מוטי בסוק
מוטי בסוק

שר האוצר יאיר לפיד התייחס הערב (שבת) לקיצוצים הצפויים לקראת תקציב המדינה לשנים 2014-2013 ואמר כי "אנחנו מאזנים את התקציב בידיעה ברורה שזה כרוך במחיר כואב. אנחנו משנים סדרי עדיפויות למרות שאנחנו יודעים שהרגלים קשה מאוד לשנות". לדבריו התיקון יהיה "כואב", אך לא יימשך יותר מדי זמן".

בדברים שכתב בעמוד הפייסבוק שלו, לפיד ציין כי "אנחנו מחזירים לשולחן את האחריות ההדדית ואת הצורך להיות הוגנים. זה ייקח זמן, אבל זה יצליח. זה יצליח מפני שנהיה נחושים וסבלניים, ולא נכנע לשיח פופוליסטי וקצר רוח. זה יצליח מפני שבמקום לחלק כספים לכל מי שקרוב לצלחת, נהיה מרוכזים באדם העובד ובצורך לשפר את חייו. זה יצליח מפני שהבחירות האחרונות לימדו אותנו שבעתות משבר אפשר וכדאי לפנות לציבור הישראלי, ובמקום להבטיח לו הבטחות ריקות מתוכן לומר לו את האמת: באנו לשנות ואנחנו זקוקים לעזרתך".

בתחילת הפוסט שלו הדגיש לפיד כי "כלכלה לא משנים ביום אחד וגם לא בשלושה שבועות. קודם כל צריך לחזור להתנהגות אחראית כדי שלא נהפוך להיות יוון או ספרד. אני יודע שזה לא קל. אני יודע שהגזירות מפחידות ואנשים לא גומרים את החודש. אבל מה שאנחנו מבצעים עכשיו הוא תיקון כואב והכרחי והוא לא יימשך יותר מדי זמן".
עוד כתב שר האוצר כי "כל מה שאנחנו עושים היום הוא חלק מתוכנית ארוכת טווח שתביא לשינוי עומק בחינוך, בדיור, בהורדת יוקר המחיה, בשוויון בנטל, בכל מה שחשוב לאדם העובד בישראל. בשביל זה אנחנו מקימים את קבינט הדיור. בשביל זה מוקמת ועדת השרים לשוויון בנטל. בשביל זה יוקם קבינט מיוחד לטיפול ביוקר המחיה".

יאיר לפיד בכנסת, בחודש שעבר

לדברי לפיד, "נהוג לומר שלישראלים אכפת רק מהכסף שלהם. אני לא מאמין בזה לרגע. הישראלים לא כועסים כי קשה להם - יום הזיכרון המתקרב הוא תזכורת עצובה לכך שכבר עמדנו יחד בקשיים גדולים הרבה יותר - מה שמכעיס אותם היא התחושה שהכסף הולך למקומות הלא נכונים, ושהממשלה לא זוכרת שהיא צריכה להתייחס בחרדת קודש לכל אגורה מכספי המסים שלהם. את זה בדיוק אנחנו משנים עכשיו".

הערב צפויה להתקיים הפגנת פעילים חברתיים מול משרדי תנועת מפלגתו של לפיד, יש עתיד, בתל אביב וזאת כדי להפגין נגד הקיצוצים הצפויים בתקציב. המחאה תתקיים בדיוק בשעה ששר האוצר יכנס במקום את חברי סיעתו. חרף העובדה שהפגישה הוגדרה "שגרתית", הדבר נחשב לחריג שכן הכינוס מתקיים בצאת השבת ובעיצומה של פגרת הכנסת.

לטענת פעילים פוליטיים, מטרת כינוס יש עתיד היא לאפשר ללפיד לשהות מחוץ לביתו, בעיצומה של הפגנה אחרת שתוכננה נגדו במקום. אלא שבמפלגה טענו מנגד כי העיתוי נובע דווקא מלחץ הזמנים הקשה בו נתון שר האוצר: בימים האחרונים לפיד ביטל שורה של אירועים בשל ההיערכות לתקציב, בהם ישיבת הסיעה וגם ימי למידה לחבריה.

שלשום נפגשו לפיד ובכירי משרדו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו ואנשיו, ודנו עמם במתווה התקציב. דוברת שר האוצר הסתפקה בהודעה קצרה ולקונית, לפיה הוצגו בישיבה צעדים של הטלת מסים על מכוניות יוקרה, דירות פאר, ומוצרי מותרות נוספים. אלא שעל פי ההערכות, צעדים אלה מהווים רק פסיק קטן מהקיצוץ המתגבש.

הפגנת מחאה מול ביתו של לפיד, לפני כשבועיים

לשר האוצר היה חשוב לשמור על דממה בקשר למהות האמיתית של הדיונים, הגזירות הקשות – שלא הוזכרו בהודעת הדוברת, שהתרכזה במעט המסים שיוטלו על העשירים, כאילו בסוגיה זו התמצו הדיונים – שאותם ייאלץ הציבור הרחב לספוג. במרכז התוכנית שהוצגה בישיבה ויוצגו בישיבת ההמשך ביום ראשון הקרוב על ידי האוצר בפני ראש הממשלה קיצוץ של 30 מיליארד שקל בצד ההוצאות בתקציב החדש: 10 מיליארד במחצית השנייה של 2013 ו-20 מיליארד שקל ב-2014. בצד ההכנסות, התוכנית מדברת על העלאת מסים או ביטול פטורים ממס בהיקף של שלושה מיליארד שקל השנה ו-6 מיליארד שקל ב-2014.

צוין כי עיקר הבעיה בתקציב החדש היא בצד ההוצאות. לפי מתווה האוצר, קיצוץ זה אמור לעמוד על חמש רגליים: קיצוץ של 4.5 מיליארד שקל בשנה וחצי הקרובות בתקציב הביטחון; קיצוץ של 4 מיליארד שקל בקצבאות הילדים; קיצוץ של 4 מיליארד שקל בשכר במגזר הציבורי; קיצוץ של 3 מיליארד שקל בתקציב התשתיות; וקיצוץ של 12 מיליארד שקל בסעיפים מיותרים בתקציב, או הקטנת סעיפים מנופחים, כולל קיצוץ של מיליארד וחצי שקל בתמיכה לחרדים וסכום דומה בתמיכה בהתנחלויות. תיתכן גם פגיעה של מיליארד וחצי שקל בפרויקטים חדשים, שעליהם המליצה ועדת טרכטנברג.

בנוסף מציע האוצר בתקציב החדש פגיעה בעובדי המגזר הציבורי בשורה של נושאים. כך, לצד קיצוץ של 2.5% בשכר, מתכנן לפיד דחייה בתשלום דמי ההבראה ודמי ביגוד; הגדלת הפרשות עובדי המגזר הציבורי הוותיקים לפנסיה תקציבית מ-2% מהשכר כנהוג היום ל-5%; ודחייה של הפעימה האחרונה בהסכם השכר המתוכננת ל- 1.7.2013 והמדברת על תוספת של.1% ל-2014 או ל-2015. אולם בכך לא מסתיימות הגזירות המתוכננות. האוצר מציע גם לדחות או לפרוס למספר שנים גדול יותר הטבות שכר שהובטחו בשנה האחרונה לציבורי עובדים ששבתו (רופאים, פרקליטים, אחיות עובדים סוציאליים ועוד). בנוסף לכך תהיה פגיעה גם בפרויקטים לאומיים, הכוללים סלילת כבישים והנחת מסילות רכבת חדשות. גם הגדלת תקציבים בתחומי הכבאות, בריאות, אקדמיה, חינוך, ומשטרה תיוותר בספק.

האוצר מתכוון גם לקצץ מיליארד שקל בתקציב החינוך ולהכביד את נטל המס על מי שמשקיעים בקניית דירות לצורכי השכרה. פגיעה קשה נוספת תהיה בקצבאות הילדים – שכן זו תופחת ל-150 שקלים בלבד, כאשר לא תיעשה אבחנה בין ילד ראשון, שני, שלישי וכך הלאה – כולם יקבלו את אותו הסכום. מעבר לכך, מי שמרוויח 67,000 שקל או יותר בחודש לא יקבל קצבת ילדים כלל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ