נתוני הבחירות חושפים: לבנט יש בעיקר אחים חילונים

בקלפיות עם תמיכה מובהקת בגוש המרכז-שמאל, עלתה התמיכה בבית היהודי ביותר מפי שניים לעומת 2009. ביישובי הציונות הדתית דווקא חלה ירידה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת הבית היהודי הכפילה את כוחה בבחירות האחרונות הודות לתמיכה משמעותית דווקא בריכוזי הצבעה חילוניים; מנגד, ברובם המוחלט של ישובי הציונות הדתית שבהם היה רוב ל'איחוד הלאומי' בבחירות הקודמות, חלה בבחירות הנוכחיות ירידה משמעותית בתמיכה במפלגה המאוחדת שהוקמה עם הבית היהודי . כך קובע פרופ' אשר כהן מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן, שערך ניתוח של תוצאות מפלגתו של נפתלי בנט בבחירות האחרונות, אותו הוא צפוי להציג הערב (חמישי) בכנס של המפלגה המיועד למצביעיה החילוניים.

"יש בבית היהודי לפחות שני מנדטים חילונים מובהקים שהגיעו מקיבוצים, מריכוזים של עולי חבר המדינות ומיישובים חילונים, דוגמת להבים", אומר פרופ' כהן. "אין כמעט מקום בארץ שהבית היהודי לא הכפיל את כוחו, חוץ מאשר בריכוזים ציוניים-דתיים. לא היתה חזרה של ציונים דתיים למפלגה. הם לא יכולים בשום מצב להוות הסבר לקפיצה במספר המנדטים של המפלגה במערכת הבחירות".

ממצאי בדיקתו של כהן מפתיעים. למען הניתוח, הוא אסף את נתוני 100 הקלפיות הגדולות, רובן בקיבוצים, שבהן התמיכה בגוש המרכז-שמאל עמדה בבחירות הקודמות, בשנת 2009, על כ-90%. לבית היהודי או לאיחוד הלאומי הצביעו באותן קלפיות 150 איש בלבד. לעומת זאת, בבחירות הנוכחיות, עלה שיעור התמיכה במפלגתו של בנט במעוזי השמאל המובהקים ביותר מפי 2 – ו-350 מצביעים בקלפיות אלו נתנו לבית היהודי את קולם.

"יש כל מיני סוגים של חילוניות: ותיקים ועולים, קיבוצים ויישובים מבוססים, מעוזים של ישראל ביתנו", אומר כהן, "בכולם אתה רואה עליה בתמיכה בבית היהודי של פי שניים או שלושה מכפי שהצביעו בבחירות הקודמות. הכל במספרים קטנים, אמנם, אבל כשהנתונים נאספים, הם יכולים להסביר את העלייה במספר המנדטים של המפלגה”.

כך למשל, בקלפיות שבהן היה רוב מוחלט של מצביעים עולי חבר המדינות, בהם מפלגת ישראל ביתנו זכתה בבחירות האחרונות בלמעלה מ-50 אחוזי תמיכה, הבית היהודי הצליח לשלש או לרבע את כמות המצביעים לו בבחירות הנוכחיות. גם בלהבים החילונית הצליח הבית היהודי להכפיל את כוחו. ביישובים העשירים ביותר בישראל - סביון, כפר שמריהו, עומר והר אדר – שילשה הבית היהודי את כוחה מ-222 מצביעים ב-2009, ל-733 מצביעים בבחירות האחרונות.

לעומת עליה חדה זו, בכל אחת מ-55 הקלפיות הגדולות ביותר ביישובי הציונות-הדתית - בהם חברון, איתמר ויצהר - כוחה של הרשימה רק ירד. לפי הניתוח, מצביעי האיחוד הלאומי הם אלו שהחליטו לא להעביר את תמיכתם לרשימה המשותפת של בנט, והעדיפו את "עוצמה לישראל", הרשימה בראשות מיכאל בן ארי ואריה אלדד, שנחשבה לקיצונית יותר, ולא עברה בסופו של דבר את אחוז החסימה.

"בכל הקלפיות שבהן האיחוד הלאומי קיבלה בבחירות הקודמות מעל 40%, חלה בבחירות האחרונות ירידה של יותר מ-10% בתמיכה במפלגת הבית היהודי החדשה. ביישובים האלה קיבלה עוצמה לישראל 22%", אומר כהן. ביישובים אחרים, שבהם ריכוזים של אוכלוסייה ציונית-דתית, נרשמה אמנם עלייה לבית היהודי, אך היא היתה קטנה יחסית – והמפלגה קיבלה בהם 10%-15% מהקולות בסך הכל. "לא זה מה שיכול להסביר את העלייה במספר המנדטים של המפלגה. הציונים-הדתיים לא חזרו בהמוניהם. הם הוסיפו מנדט או מנדט וחצי”.

העלייה בתמיכה בבית היהודי הופיעה באופן בולט גם ביישובי הפריפריה, שבהם האוכלוסייה מעורבת, ולפיכך קשה יותר לערוך הבחנה בין מצביעים דתיים לכאלו שאינם דתיים. בבית שאן, למשל, הכפילה המפלגה את כוחה - מ-540 מצביעים ב-2009 ל-1,250 השנה. בשדרות הוכפל כוחה של המפלגה מ-8% ל-15.5%; בדימונה מ-4.5% ל-14%; באשדוד מכ-3% ל-7%; באשקלון מ-5% ליותר מ-9%; ובאור עקיבא מ-4% ב-2009 לכ-10% בבחירות הנוכחיות.

"הפרסונליזציה הסתירה את הרשימה", מציע כהן הסבר לעליית התמיכה בבית היהודי בקרב הקהלים החילוניים. "הקמפיין התמקד בנפתלי בנט, ולא באורית סטרוק. בנט לא דיבר הלכתית, אלא יהודית. לא דתית, אלא תרבותית. לא אורתודוקסית, אלא ציונית. הוא היה ישראלי. המצביע החילוני אמר לעצמו, 'אחד כזה אני יכול לראות במילואים איתי. זה שהוא עם כיפה על הראש זה בסדר'”.

את הכנס היום מארגנת יושבת ראש מטה החילונים של המפלגה, חברת הכנסת איילת שקד. במפלגה מעריכים כי ישתתפו בו לפחות 200 מצביעים שלא נמנים על קהל הציונות-הדתית, ויסמנו בכך את התרחבותה של המפלגה לקהלים שלא היו מזוהים עמה עד כה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ