מליאת הכנסת אישרה סופית את "חוק היובש"

החוק, שהיה עד כה הוראת שעה, מאפשר למשטרה להשמיד משקאות משכרים שנמצאים בידי אנשים ואוסר את מכירתם בשעות הלילה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הלילה סופית את הפיכתו של חוק המאבק בתופעת השכרות, שהוגדר עד כה כהוראת שעה, להסדר קבע. לחוק שאושר שני סעיפים: הראשון מעניק לשוטרים סמכות לתפוס ולהשמיד משקאות משכרים שנמצאים בידיהם של עוברי אורח. הסעיף השני אוסר על מכירת משקאות משכרים בין השעות 23:00 ל-06:00, למעט במקום שבהם הותר הדבר בחוק. במקביל הוחלט על ביטול קנס המינימום שנקבע למכירת משקאות בשעות הלילה ועמד על 9000 שקלים. המשטרה תחוייב למסור דין וחשבון מדי שנה, במשך שלוש השנים הקרובות, על יישומו של החוק.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הגישה שלוש הסתייגויות לחוק: היא דרשה להבחין בין קטין לבגיר בחוק, ביקשה שהמשטרה תיישם את החוק רק אם יש סבירות קרובה לודאית שמחזיק האלכוהול יגלוש להפרת סדר וביקשה ששעת מכירת האלכוהול תאוחר לשעה 24:00. שלוש ההסתייגויות נדחו על ידי המליאה.

לאישור במליאה קדם דיון מעמיק בועדת הפנים של הכנסת. המשטרה חשפה נתונים ולפיהם בשנה החולפת חלה ירידה משמעותית במספר המקרים בהם שפכו שוטרים בקבוקי משקה אלכוהול של עוברי אורח. מ-16157 אירועים ב-2011, ל-10808 ב-2012. הירידה דווחה בתל אביב, בירושלים ובאזור הדרום.

שוטר שופך בקבוק אלכוהול בשעות הערב

מנגד, חלה עליה מתונה במרכז, במחוז חוף ובמחוז שומרון ויהודה של המשטרה. נציג המשטרה בדיון, נצ"מ ערן קמין, טען שהוראת השעה משיגה את מטרתה. לדבריו, לאור הנתונים שהציגה המשטרה ניתן להצביע על שינוי בהרגלי הצריכה של האלכוהול בקרב בני נוער בישראל בשנים האחרונות. כמו כן, ניתן לזהות ירידה באלימות כתוצאה מחקיקת החוק. "ההשמדה לא נעשית כגחמה של שוטר, אלא על בסיס הבניית שיקול הדעת שלו מתוך מטרה לשמור על שלום הציבור. סמכות זו נתנה למשטרה כלי יעיל במלחמה באלכוהול", אמר קמין.

לדברי סנ"צ שלמה אבוטבול, רמ"ד סיור במשטרה, "השעה שבה נאסר על מכירת אלכוהול לא נקבעה מבחירה ספציפית". לטענתו, המשימה העיקרית של החוק היא לשמור על השילוב שבין שני הסעיפים: לשפוך את האלכוהול שנתפס אצל אדם ובנוסף למנוע ממנו לקנות לאחר מכן שתייה משכרת נוספת. לדבריו, מניסיונו ניתן היה להגביל את איסור מכירת האלכוהול מן השעה- 22:00 בלילה, בשל ההערכה שהאדם הסביר יקנה אלכוהול לביתו בשעה מוקדמת יותר.

ד"ר יוסי הראל פיש, המדען הראשי ברשות למלחמה בסמים, טען כי לראשונה משנות ה- 90, נראית האטה ותחילתה של ירידה בצריכה הבעייתית של אלכוהול ובאלימות בקרב בני נוער, וכי רק בשלוש השנים האחרונות חלה ירידה בשיעור צריכת האלכוהול מ- 20% ל- 12%. לטענתו, המשך של טיפול בתופעה דורש את המשך האכיפה והפעילות האינטנסיבית.

כנגד הנתונים שהציג, הועלו טענות הן של ח"כ זנדברג, והן של יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב (ליכוד), ולפיהן הנתונים אינם מספקים. לדבריהן, אין יכולת לבודד בין נתוני אכיפת הוראת השעה במאבק בשכרות לבין הירידה באלימות בקרב בני נוער. גם נציגת משרד המשפטים בדיון, עו"ד יפעת רווה, טענה כי קיים קושי בניתוח הנתונים שהציגה המשטרה, אך למרות זאת תמכה בהפיכת הוראת השעה לקבועה. "לא נהיה חכמים יותר בעוד שנתיים", אמרה.

בסיכום הדיון הורתה רגב כי בחוק ייקבע מנגנון של דיווח המשרד לביטחון פנים אחת לשנה למשך שלוש שנים. כמו כן ביקשה כי בדיווח יהיה פילוח המתייחס לאכיפה בקרב בני נוער לעומת בגירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ