היום: דיון מכריע על תקציב הביטחון

מטרת הפגישה בה ישתתפו נתניהו, לפיד, יעלון וגנץ – גיבוש הסכמה על גובה הקיצוץ בביטחון. לפיד חותר לקיצוץ של 4 מיליארד שקלים, מערכת הביטחון דורשת תוספת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה, שר האוצר ושר הביטחון צפויים להיפגש היום (ראשון) לדיון בגודלו של תקציב הביטחון ל-2013 ו-2014. מטרת הפגישה היא לגבש הסכמה על גובה הקיצוץ שיושת על משרד הביטחון, שתקציבו תופס את הנתח הגדול ביותר מבין משרדי הממשלה. שר האוצר לפיד חותר לקיצוץ של 4 מיליארד שקל. מנגד, מערכת הביטחון דורשת תוספת תקציב של 3-2 מיליארד שקל, והתחייבויות על גודל תקציב הביטחון בשנים שלאחר 2014.

הפגישה היום נערכת ערב ישיבת הממשלה על התקציב הדו-שנתי החדש, שתתחיל מחר בבוקר, ואמורה להסתיים מחר בלילה או ביום שלישי בבוקר בהצבעה ובקבלת החלטות. בפגישה על תקציב הביטחון היום אמורים להשתתף גם ראשי אגף התקציבים באוצר, הרמטכ”ל, סגנו, ראש אגף תכנון בצה”ל, והיועץ הכלכלי לשר הביטחון ולרמטכ”ל.

לפיד קיווה להגיע להבנות מוקדמות עם יעלון בנושא תקציב הביטחון, אולם התברר כי הפערים בין שני הצדדים גדולים, ולכן מוטי בסונדרשת ההתערבות של ראש הממשלה נתניהו. עד כה לא הודיע נתניהו, גם לא בפורומים סגורים, מה עמדתו. בדיונים דומים בעבר, צידד נתניהו בעמדת מערכת הביטחון. באוצר הזהירו בסוף השבוע כי אם תקציב הביטחון לא יקוצץ ב-4 מיליארד שקל, יהיה צורך בקיצוצים נוספים בתקציבי החינוך, בריאות, ורווחה ותשתיות - כדי שלא לחרוג מיעד גירעון של 4.65% תוצר ב-2013 ו-3% ב-2014.

יעלון אמר בתקופה האחרונה, בכמה הזדמנויות, כי אינו אטום למצב הכלכלי ולהשלכותיו על הציבור וכי גם מערכת הביטחון תצטרך לתת את חלקה בקיצוץ. עם זאת, שר הביטחון סבור כי הקיצוץ המתוכנן עמוק מדי וכי הסכום שמציע האוצר להפחית מתקציב הביטחון יוביל לנזק ביטחוני חמור. לדעתו, על השרים לקבל אחריות להחלטות ומשמעותיהן ולכן נדרש להציג בפניהם את התמונה המלאה של האיומים הביטחוניים, בטרם תתקבל החלטה.

יאיר לפיד בישיבת הסיעה בכנסתצילום: אמיל סלמן

נראה כי מערכת הביטחון מבקשת לחתור לקיצוץ של מיליארד או שניים בתקציב, במקום ארבעה כפי שמציע האוצר. משרד הביטחון גם ינסה להוביל קו של דחיית פרויקטים ופריסת המימון שלהם על פני תקופה ארוכה, כמענה חלקי לצורך בקיצוצים.

בסביבת שר הביטחון אומרים כי עד כה התנהלה המחלוקת עם משרד האוצר בצורה עניינית וכי שני הצדדים הקפידו שלא להפעיל “תרגילים מלוכלכים”, בניגוד לרוח שבה נוהלו הדיונים בחלק מן השנים הקודמות.

עם שובו לארץ ביום שישי, התקשר נתניהו ללפיד, הביע תמיכה בתקציב ובחוק ההסדרים שהגיש ותיאם אתו פגישות לקראת המפגש עם שר הביטחון והדיון בממשלה. שרי הליכוד ושרי יש עתיד נמנעו בימים האחרונים מלהתבטא על התקציב, שמשית קיצוצים וגזירות על משרדם והאוכלוסייה אותה הם משרתים. בראש וראשונה אלו השרים החברתיים של יש עתיד – שי פירון בחינוך, יעל גרמן בבריאות ומאיר כהן ברווחה, אולם גם שרי הליכוד אינם מתייחסים לתקציב המתגבש.

עד כה מובטחת ללפיד תמיכה של 9 שרים בלבד מתוך 22 שרי הממשלה בתקציב החדש: חמשת שרי יש עתיד, שלושת שרי הבית היהודי וישראל כץ מהליכוד שלפיד התפשר עמו בנושא הקיצוץ בתקציבי הפיתוח של הרכבות.

ביום שישי בערב הודיעה לשכת שר האוצר כי לפיד נפגש עם נשיא ומנכ”ל טבע, ג’רמי לוין, והשניים סיכמו לפתוח במשא ומתן לגבי גובה המס שהחברה משלמת על רווחיה בישראל. ב-2011, שילמה ענקית התרופות על רווחיה בישראל מס בשיעור מזערי של 0.3%, ועוררה סערה בציבור. הפגיעה בהטבות המס שמקבלת טבע מהמדינה עשויה להיות משימה מורכבת, שכן הן מעוגנות בחקיקה ובהסכמים עם החברה. אמש כתב לפיד לתומכיו כי “כולם יודעים שמשהו לא תקין בחוקים הקיימים. מצד שני, כל מי שאומר ‘פשוט תקחו מהם’ הוא פשוט חסר אחריות”.

במייל ששיגר לפיד לתומכי יש עתיד, הוא השיב על שאלות על התקציב והגן על הצעדים הכלכליים שגיבש. על השאלה אם הגזירות ישתנו, השיב לפיד: "ברור. זה תמיד התהליך מול תקציב, והוא יימשך מול הכנסת גם אחרי האישור שלו בממשלה. זו אגב הסיבה שאתם שומעים עכשיו כל כך הרבה זעקות וטענות. כי הפוליטיקאים רוצים לוודא שאם יבטלו משהו הם יוכלו לטעון שזה רק בזכותם והם הטובים (למי שלא הבין, הרעים זה אני)".

לפיד חזר והדגיש ש"הקיצוץ הזה, שהוא הכרחי, הוא רק הצעד הראשון, והוא יעבור מהר. אחריו יתחילו הרפורמות. כל הדברים שנעשה כדי להוריד את יוקר המחיה ולשפר את חייו של האדם העובד". בתשובה לביקורת שלפיה דווקא הוא, שהבטיח להגן על מעמד הביניים, פוגע במעמד זה, ציין לפיד: "איני פוגע דווקא בו. למעשה, זו הפעם הראשונה זה שנים שמעמד הביניים מחלק את הנטל גם עם ציבורים אחרים, למשל החרדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?