אי הבנה של דברי סגנו של בנט על טבילת רפורמים במקוואות גררה גינויים ואז ברכות

סגן השר לשירותי דת הודיע כי יאפשר לרפורמים וקונסרבטיביים לטבול במקוואות הממלכתיים אבל לא לצרכי גיור. בארגונים ברכו, חזרו בהם ושוב ברכו

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

שבחים שהורעפו היום (רביעי) על סגן השר לשירותי דת, אלי בן דהן מהבית היהודי, מצד ארגונים לא-אורתודוקסיים הוחלפו בהודעות גינוי ושוב בהודעות ברכה. בן דהן, סגנו של השר בנט, חזר בו חלקית מהצהרה שלפיה יתיר טבילת יהודים מכל הזרמים במערך המקוואות הממלכתי. מההודעה השתמע, כי בן דהן יתיר גם טבילה לצרכי גיור, על אף שגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים אינם מוכרים על ידי משרד הפנים בישראל, ובפרט לא לצרכי נישואין, אולם בהמשך הבהיר דהן כי אכן אישר טבילת יהודים שאינם אורתודוקסים, אבל לא לצרכי גיור

זה התחיל בהתבטאות של בן דהן בוועדת הפנים של הכנסת, בה אמר כי מערכת המקוואות המופעלת תחת המועצות הדתיות בישראל תאפשר טבילת יהודים גם מזרמים לא אורתודוקסיים: "כל יהודי, מכל זרם, גם הקונסרבטיבי והרפורמי, יוכל להשתמש במקוואות, לרבות לצורך גיור". את הדברים אמר במענה לשאלת עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית.

מהודעתו הראשונה של בן דהן השתמע כי הוא מוכן להכיר בגיורים רפורמיים וקונסרווטיוויים בישראל, דבר שאינו בא בחשבון מבחינת הממסד הדתי. הכרה כזאת תיתכן כנראה, אם בכלל, רק באמצעות עתירה לבג"ץ. היות שבן דהן הזכיר את המלים "לרבות גיור", השתמע כי הוא מוכן לאפשר לדייני גיור רפורמיים וקונסרווטיוויים להיכנס למקוואות ולבצע בהן את הליך הטבילה, שהוא טקס דתי לכל דבר ורגע השיא בכל תהליך גיור. כיום מבצעים רבנים קונסרווטיווים ורפורמים גיורים בתחומי ישראל, אבל אלה אינם מוכרים לצורך רישום נישואין למשל. את הטבילה המתגיירים והמתגיירות נאלצים לעשות במקוואות פרטיים או בטבילה בים.

סגן השר לשירותי דת, אלי בן דהן

בעקבות הדברים, יצאו הדוברות של המשרד לשירותי דת והתנועה הקונסרבטיבית בהודעה משותפת לתקשורת –דבר שנחשב כאירוע נדיר. בן דהן אמר כי הוא "פועל ליצירת תחרות בשירותי הדת על מנת לייעל אותם ולהפוך אותם לידידותיים יותר, לטובת כל אזרח במדינת ישראל". לדבריו, "שירותי הדת הם עבור כל היהודים במדינת ישראל וכל אחד יכול להשתמש בהם. אני מדגיש כי שירותי הדת הניתנים הם במסגרת ההלכה היהודית". עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בירך את הרב בן דהן ואמר כי "מדובר בשינוי ממשי. נשמח שההוראה תרד לשטח בהקדם האפשרי". גם עמותת חדו"ש והתנועה הרפורמית בירכו את בן דהן.

אולם לאחר פרסום הדברים אמר בן דהן כי הוא לא מתכוון לשנות את המדיניות של משרד הדתות. "המקוואות הם מבני ציבור ופתוחים בפני כל מי שרוצה לטבול", הבהירו במשרד לשירותי דת, "זו אותה מדיניות שהיתה נהוגה עד היום. המקוואות פתוחים בהתאם חוק שירותי הדת היהודיים וימשיכו לפעול על פי ההלכה היהודית". כלומר, לפי הודעה זו, לא תתאפשר טבילת רפורמים וקונסרבטיבים לצרכי גיור.

אם בתחילה, עו"ד יזהר הס מהתנועה הקונסרבטיבית בירך את בן דהן על ההחלטה לאפשר לרפורמים וקונסרטיווים לטבול, אחרי הודעת ההבהרה של בן דהן, תקף הס את סגן שר הדתות: "לא רק עצוב, גם מחפיר איך נבהל סגן שר הדתות מדבריו שלו היום בוועדת הפנים ועתה מתכחש להבטחתו להתיר טבילה במקווה לגרים קונסרבטיבים ורפורמים". אולם כמה שעות אחר כך, פרסם הס הודעה נוספת, שלישית במספר - ממנה עולה כי הס התרצה מן העובדה שבן דהן התיר לרפורמים וקונסרבטיבים לפעול. בהודעתו אמר הר כי "אם אמנם חזר בו סגן שר הדתות מההתכחשות לדברים שאמר בועדת הפנים, אני שב ומברך אותו. אני מקווה שזהו הזיגזוג האחרון בפרשה המבישה הזו, ושאכן יעמוד ח"כ בן-דהן בהתחייבותו: לאפשר לגרים רפורמים וקונסרבטיביים לטבול במקוואות ברחבי הארץ כחלק מהשלמת תהליך הגיור שלהם."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ