השרים ידונו בחוק שיפלה לטובה את מי ששירת בצה"ל

החוק שמקדם יו"ר הקואליציה צפוי להקשות על ערבים וחרדים בקבלה למעונות סטודנטים, במוסדות להשכלה גבוהה ובקבלה לשירות המדינה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה תחליט ביום ראשון אם לקדם הצעת חוק חדשה הקוראת להכיר בחוק בהפליה לטובה של אוכלוסייה ששירתה בצה"ל או בשירות לאומי, על פני אזרחים שלא נטלו חלק בשירות כזה. "חוק זכויות התורמים למדינה”, אותו יוזם יו"ר הקואליציה, יריב לוין (הליכוד), קובע כי "מתן העדפה לאדם בשל היותו תורם למדינה, לרבות העדפה בקבלה לעבודה, בתנאי שכר, במתן שירות ובהזמנת שירות, לא תיחשב כאפלייה אסורה”.

אם יעבור, צפוי החוק להעניק עדיפות למי שתורם למדינה בקבלה למעונות סטודנטים, במוסדות להשכלה גבוהה ובהקצאת קרקעות למגורים. החוק כולל גם תיקונים עקיפים בחוקים אחרים, בהם התניית ההעדפה בקבלה לעבודה בשירות המדינה הניתנת כיום לאוכלוסיות שונות, כמו למשל לערבים, בכך שהמבקש להתקבל לעבודה תרם את תרומתו למדינה באמצעות שירות צבאי או לאומי.

"מדינת ישראל מצויה במאבק קיומי מתמיד, אשר כל אזרחיה אמורים ליטול בו חלק ולסייע בהגנת המדינה... אולם, זה שנים ארוכות מתקיים חוסר שוויון הולך וגדל בנשיאה בנטל ההגנה על המדינה ובתרומה לה, כאשר יש מי שנמנעים במכוון מליטול חלק במאבק זה ומגלים חוסר נאמנות למדינה וחוסר מחויבות להגן על עצם קיומה”, הסביר לוין את הצעתו.

יו"ר הקואליציה יריב לוין

לוין טוען כי צעירים שאינם משרתים בצבא, מגיעים למוסדות להשכלה גבוהה בגיל 18, נהנים מהעדפה במעונות, מסיימים את התואר הראשון בגיל 21 ואף נהנים לאחר מכן בהעדפה בקבלה לעבודה. לעומתם, מי שמשרתים בצבא או בשירות הלאומי, מגיעים למוסדות להשכלה גבוהה בגיל מאוחר וללא אמצעים כספיים, נאלצים לשכור דירות במחיר גבוה בהיעדר מקום במעונות הסטודנטים, ולאחר מכן מוצאים את עצמם מופלים לרעה בקבלה לעבודה בשירות המדינה.

לדברי לוין, “במדינת ישראל התקדש עקרון שוויון הזכויות האבסולוטי, תוך שבשורה של דברי חקיקה עוגנו הוראות המונעות מתן העדפה כלשהי למי ששירתו את המדינה והקריבו למענה. יתרה מכך, כיום אף מחייבות הוראות חוק שונות ליתן העדפה, מתקנת כביכול, לאוכלוסיות שאינן לוקחות חלק במאבק על הגנת המדינה ואינן תורמות לה את תרומתן המתחייבת, תוך העדפת עקרון שוויון זכויות אבסולוטי המבטא הפליה פסולה ובלתי צודקת של מי שאינם תורמים למדינה, על פני עקרון שוויון ריאלי, הלוקח בחשבון גם את תרומתו של אדם למדינה”.

סיכוייה של הצעת החוק לעבור, בסופו של דבר, אינם ברורים. הצעה דומה אושרה בכנסת הקודמת בקריאה טרומית במליאה ונבלמה רגע לפני הקריאה הראשונה. נתניהו גנז לפני כשנתיים את ההצעה שהגישה ישראל ביתנו לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע כי היא איננה חוקתית ולא ניתן יהיה להגן עליה במקרה שיוגשו עתירות לפסילתה.

במכתב שהעביר וינשטיין לנתניהו נכתב כי הצעת החוק "יוצרת אפליה אשר קשה להצדיקה במבחנים חוקתיים", וכי לא יוכל להגן עליה בבג"ץ.וינשטיין אימץ את עמדתו של היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, שהצהיר כי הצעת החוק מפלה ואינה חוקתית. "אין חולק על חשיבותו של השירות הצבאי הלאומי והאזרחי ועל תרומתם של המשרתים במסגרות אלו למדינת ישראל. בג"ץ אף קבע כי יש להעניק להם הטבות כספיות בהיקף סביר", כתב וינשטיין.

אולם, לדברי היועץ המשפטי, הצעת החוק אותה יזם ח"כ חמד עמאר מישראל ביתנו יוצרת "העדפת ציבור אחד על פני האחר בהקצאה של משאבים מוגבלים, דוגמת משרות בשירות המדינה, ומעמידה במצב של נחיתות מגזרים אחרים, בראש ובראשונה ערבים, בעלי מוגבלויות וחרדים". לדברי וינשטיין, "בנוסף לקשיים החוקתיים שמעוררת הצעת החוק, מן הראוי לציין כי היא עומדת בניגוד לעקרונות העומדים ביסוד החקיקה והחלטות הממשלה". זאת משום שהכנסת החליטה בעבר כי על רקע האפליה של קבוצות מוחלשות באוכלוסייה, חובה לתת דווקא להן העדפה מתקנת בשירות הציבורי.

לוין קרא היום לשרי הממשלה לתמוך בהצעת החוק בהצבעה שתתקיים בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון. לדבריו, "אי אפשר לקיים שוויון בנטל בלי לתגמל את מי שנושא בנטל. ההצבעה בוועדת השרים היא המבחן האמיתי האם שרי הממשלה אכן מחויבים לשוויון בנטל ולתגמול הנושאים בנטל, או שמדובר רק בסיסמאות שאין מאחוריהן עמדה ערכית אמיתית״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ