חוק שינוי שיטת הממשל אושר בקריאה טרומית

מליאת הכנסת אישרה את הצעת יש עתיד שלפיה יועלה אחוז החסימה ל-4%. באופוזיציה מחו: "איך הוצאת המפלגות הערביות מהכנסת תסייע ליציבות?"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית, בתום דיון סוער, את החוק לשינוי שיטת הממשל שיזמה יש עתיד. ח"כ ראובן (רובי) ריבלין, אחד המתנגדים הבולטים לחוק, לא התייצב להצבעה. השרה ציפי לבני, שהתנגדה לחוק בוועדת השרים לחקיקה, הצביעה בעדו במליאת הכנסת.

חברי האופוזיציה מחו על ההצעה, שאחת ההשלכות שלה עלולה להיות מחיקת המפלגות הערביות מהכנסת בשל העלאת אחוז החסימה ל-4%. "איך הוצאת המפלגות הערביות מהכנסת תסייע ליציבות הממשלה?", צעקה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) לעברו של יוזם החוק, ח"כ רונן הופמן (יש עתיד). אחר כך הציעה לכנותה, "הצעת החוק להדרת מפלגות מטעמים גזעניים". השר מאיר כהן זעם על הדברים ואמר, "אתם באמת חושבים שאנחנו רוצים להוציא את המפלגות הערביות? אי אפשר שכל פעם תיקחו את זה למקומות האפלים".

ח"כ הופמן הציג את ההצעה במליאה ואמר כי "ב-15 השנים האחרונות, כל שנתיים וחצי בממוצע מוציאה המדינה מיליארד שקלים כדי לקיים בחירות, והנבחרים מפסיקים לעבוד בשביל הציבור ועובדים למען עצמם. 12 שרי בריאות כיהנו ב-15 השנים האחרונות, איך אפשר לנהל כך מדיניות? הצעת החוק באה להבטיח שיהיה ניתן לנהל כאן מדינה. היא מאוזנת ושקולה".

ח"כ יצחק בוז'י הרצוג (העבודה) הביע את התנגדותו ואמר כי "העולם עגול, מה שאתה חושב שאתה משגר לחלל בסוף נוחת לך על הראש. גם אתה תיפגע. זה לא הגיוני להביא חוק כזה בצורה הזאת במחטף כזה. נילחם נגד החוק הזה בכל הכלים העומדים לרשותנו. כבודה של הכנסת והדמוקרטיה חשוב לכולנו. נשלם מחירים איומים ונוראים".

חבר הקואליציה משה פייגלין (מהליכוד) הצביע נגד החוק והפר את המשמעת הקואליציונית. "אני מתבייש במפלגה שלי", אמר ל"הארץ" לאחר ההצבעה. בעמוד הפייסבוק שלו כתב פייגלין: "הקואליציה העבירה היום חוק חמור שלפיו יש צורך ב-65 ח"כים כדי להפיל ממשלה. מחר ישלוט השמאל ויגדיל את המספר ל-75... למה לא... מובן שהצבעתי נגד. זה לא נעים, ההצבעה היתה שמית ואתה יושב בין חבריך שמצביעים כאחד באופן הפוך - אבל דגים חיים שוחים נגד הזרם. מה שמצחיק זה שמיד אחר כך החל דיון לזכרו של ז'בוטינסקי. נדמה לי שמכל הליכוד, הייתי היחיד שביטא בפועל, דקות אחדות קודם לכן, את רוחו הליברלית, חירותית ולאומית של ז'בוטינסקי".

אחד מחברי הכנסת הערבים, שסירב להזדהות, טען שהצעת יש עתיד להעלאה מדורגת של אחוז החסימה פוגעת במפלגות הערביות והחרדיות יותר מאשר ההצעה של ישראל ביתנו המבקשת להעלות מיד את אחוז החסימה ל-4%. "ההצעה של ליברמן תכפה על הסיעות הערביות להתאחד כדי להיכנס לכנסת, אבל לפחות נוכל לשמור על כוחנו. ההצעה של יש עתיד להעלות את אחוז ההצבעה ל-3% תחילה היא אסון. היא תגרום לחלק מהמפלגות להחליט לרוץ לבדן בשל ההערכה שיצליחו לגרוף את המינימום הדרוש. בפועל, מפלגה אחת אולי תצליח להתברג פנימה עם מספר מנדטים מצומצם אבל האחרות ייכשלו וייפלו".

הצעת החוק כוללת תיקונים שונים בעניינים משטריים ובהם: הגבלת מספר השרים וסגני השרים, העלאת אחוז החסימה והעלאת הרוב הנדרש לאישור הצעת אי-אמון בממשלה ל-65 חברי כנסת, ואם לא הוקמה ממשלה חלופית, הממשלה המכהנת תמשיך לכהן. בנוסף מוצע לבטל את סעיף 36א לחוק-יסוד הכנסת, הקובע את התפזרות הכנסת בשל אי קבלת חוק התקציב, ולתקן את חוק מימון מפלגות כך שאם סיעה התפלגה, ולא ברוב חבריה, החלק המפולג לא יהיה זכאי לתשלומים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?