בעקבות דרישת בנט: נתניהו יעלה את חוק יסוד משאל העם להצבעה כבר ביום ראשון

קידום חוק היסוד נועד לסייע במאבק על כשרות החוק, נושא שבו צפוי בג"ץ להכריע. החוק יוחל על שטחי ישראל בין אם בהסכם ובין אם בהחלטה חד צדדית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לקדם בעצמו את חוק יסוד משאל העם בעקבות דרישתו של שר הכלכלה, נפתלי בנט. בצעד חריג, החוק יובא לאישור הממשלה כבר ביום ראשון הקרוב כדי להשלים את חקיקתו בקריאה ראשונה עד ליום רביעי הקרוב לפני צאתה של הכנסת לפגרת הקיץ. ״לאור ההתפתחויות המדיניות המשמעותיות המובילות לפתיחת משא ומתן של מדינת ישראל עם הרשות הפלסטינית, רואה ראש הממשלה חשיבות ודחיפות לאשר, בד בבד עם אישור הליכי המשא ומתן הצעת חוק המחייבת עריכת משאל עם באשר להסכם או להחלטת ממשלה הכרוכים בוויתור על החלת המשפט השיפוט והמנהל על שטחים של מדינת ישראל״, נכתב במסמך שהועבר הבוקר (חמישי) לשרי הממשלה.

חוק היסוד לא שונה מהחוק שנקבע ב-2010 - ונגע רק לפינוי אדמות בריבונות ישראלית, משמע לא בשטחים, בין אם בהסכם ובין אם בהחלטה חד־צדדית - וקידומו נועד למעשה לסייע במאבק על כשרות החוק, נושא שבו צפוי בג”ץ להכריע בקרוב. לפי עתירתו של ד”ר מוחמד ותד, מרצה למשפט חוקתי מהמכללה האקדמית צפת, החוק שהועבר בכנסת ב-2010 סותר את חוק יסוד: הכנסת וחוק יסוד: הממשלה, משום שהוא משנה באופן מהותי את שיטת המשטר של מדינת ישראל ומפקיע מהכנסת והממשלה את סמכותם להכריע. לכן, על פי ההערכות המשפטיות, רק חוק יסוד יכול לגבור על חוק יסוד אחר.

לפיכך, כדי למנוע אפשרות שההליך המדיני יקודם או שיוחלט על נסיגה חד־צדדית משטחי מדינה, אך חובת משאל העם תבוטל, פועל בנט כבר כמה חודשים כדי לקדם את חוק היסוד תחתיו. הוא הכניס נושא זה להסכם הקואליציוני של מפלגתו עם הליכוד והתעקש לקדם את החוק עד סוף כנס הקיץ של הכנסת, כדי שיוכל להציג הישג פרלמנטרי משמעותי לבוחריו. הנוסח של חוק היסוד אף נוקשה יותר מקודמו בכך שניתן לבטלו רק ברוב מיוחס של 61 ח”כים לפחות.

בעקבות פרסום המסמך הבוקר, תקף ח”כ דב חנין את כוונתו של נתניהו לקדם את החוק בהליך מזורז. ״נתניהו משתדל להמחיש לכולם שאיננו מתכוון באמת לשלום. מסתבר שבנייה בהתנחלויות לא מספיקה ולכן צריך לסנדל כל הסכם שלום גם במשאל עם. אבל אם כבר משאל - למה רק על שלום ולא על מלחמה? ולמה לא לקיים משאל על המשך העדפת ההתנחלויות על פני החברה בישראל? ולמה לא על הלאמת משאבי הטבע?״.

יו״ר הקואליציה, יריב לוין, שניסח והגיש את חוק יסוד משאל העם, פעל בחודשים האחרונים כדי לקדם אותו חרף התנגדותן של השותפות הקואליציוניות. במהלך השבוע החולף הוא הפעיל מסכת לחצים על לשכת ראש הממשלה, כדי להפוך את היוזמה לחוק ממשלתי ולהקל בכך את הליכי חקיקתה.

גורמים בלשכת נתניהו הבהירו שראש הממשלה פועל לקידומו של החוק מיוזמתו ולא בשל אילוצים פוליטיים. נתניהו התחייב כמה פעמים בשנים האחרונות לקדם משאל עם, והבאתו של החוק להצבעה בממשלה היא מימוש התחייבותו הציבורית. נתניהו עקבי בדרישתו למשאל. את מחוייבותו למהלך הביע גם בישיבת הממשלה האחרונה. ״אני לא חושב שהחלטות כאלה אפשר לקבל, אם אכן יושג הסכם, במהלך קואליציוני כזה או אחר. הדבר צריך להיות מובא להכרעת העם״, אמר. בפגישתו עם שר החוץ של שוויץ בחודש מאי הוא אמר, ״יש מספר דברים שאנו יכולים ללמוד מכם ואחד מהם הוא משאלי עם. לא על כל נושא או נקודת מחלוקת , אלא בנושא אחד - אם נגיע להסכם שלום עם הפלסטינים״. בלשכתו של נתניהו הזכירו היום כי גם בהרמת כוסית לכבוד השנה החדשה, עוד ב-2004, התחייב נתניהו, ״אני בעד משאל עם בצורה ברורה״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ