ועדת החוקה צפויה לאשר היום את העלאת אחוז החסימה

לאחר שבשבוע שעבר כשלה הקואליציה בהעברת חוק המשילות בכנסת, תחדש היום הוועדה את הדיונים כדי להביאו להצבעה עוד השבוע לפני היציאה לפגרה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

לאחר שהקואליציה כשלה בשבוע שעבר בגיוס הרוב הדרוש במליאה ועצרה את חקיקת חוק המשילות, הבוקר תחדש ועדת החוקה של הכנסת את הדיונים על החוק כדי להכין סעיפים נוספים מתוכו להצבעה. בקואליציה הבהירו שהחוק כולו יעלה להצבעה בקריאה ראשונה בימים הקרובים, עוד לפני צאת הכנסת לפגרת הקיץ בסוף השבוע הקרוב.

בשבוע שעבר אוחד חוק המשילות של ישראל ביתנו, אותו הגיש ח"כ דוד רותם, יחד עם חוק המשילות שהניח ח"כ רונן הופמן מטעם מפלגת יש עתיד. הצעת החוק כוללת בתוכה תיקונים של מספר רב של חוקים קיימים, כמה מהם חוקי יסוד. כבר בשבוע שעבר השלימה הוועדה את הדיון על הסעיפים הדורשים שינוי בחוקי יסוד והתכוונה להעלות אותם להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. אלא שכדי לחולל שינוי בחוקי יסוד, נדרש רוב מיוחס של 61 ח”כים, אותו הקואליציה לא הצליחה לגייס. כעת מתכננים בקואליציה להצמיד את ההצבעה על החוק לתום ההצבעות על התקציב ובכך להבטיח שרובם המוחלט של חברי הקואליציה יהיו במליאה ויתמכו בו.

ח"כ דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה ויוזם החוק, בדיון בכנסת בשבוע שעבר

היום תקיים הוועדה דיון על קידום שני סעיפים נוספים, הנוגעים לחקיקה רגילה ולא חקיקת יסוד. אחד משני הסעיפים שיעלו היום לדיון נחשב למוקש המרכזי בעימות שבין הקואליציה לאופוזיציה סביב החוק: תוכנית להעלאת אחוז החסימה מ–2 אחוזים כיום ל–4 אחוזים בבחירות הקרובות - צעד שצפוי לחסל את יכולתן של המפלגות הקטנות להיכנס לכנסת וייאלץ את המפלגות הערביות להתאחד לרשימה אחת. ח”כ דב חנין (חד”ש) כינה בשבוע שעבר הצעה זו “טרנספר פוליטי”. בנוסף על כך, הוועדה תדון בהצעת ישראל ביתנו למנוע מימון למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה.

במשך סוף השבוע פנו שני ח”כים נוצרים, הד"ר באסל גטאס (בל"ד) והד"ר חנא סויד (חד"ש), ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בבקשה לדחות את הדיון היום, יום ראשון, שהוא יום מנוחה לנוצרים. "שנינו ייצגנו את סיעותינו בדיונים על הצעת החוק, הגשנו הסתייגויות ונימקנו אותן והשתתפנו בהצבעות”, כתבו הח”כים לאדלשטיין והוסיפו: “לדעתנו אין בנסיבות הקיימות שום הצדקה לכנס את הוועדה ביום ראשון ולהכריח אותנו לבוא ביום מנוחתנו לכנסת”. השניים הוסיפו כי, "כינוס הוועדה ביום ראשון בנושא שאינו ענין בהול, הוא פגיעה שרירותית בזכויות מיעוט בסיסיות. החוק המוצע כידוע כולל בתוכו הצעות לפגיעה בייצוג המיעוט בכנסת. אנו תקוה שהיו״ר לא ייתן יד להתחיל בפגיעה זו כאן ועכשיו”. יועץ התקשורת של רותם, יאיר פז, השיב לשניים בשמו כי הוועדה כבר התכנסה בעבר לא פעם בימי ראשון ולדבריו, “ח"כ רותם משוכנע כי אם לא תוכלו לבוא לדיון, יוכלו חבריכם לייצגכם נאמנה”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ