אושר בוועדת חוקה: אחוז החסימה יעלה ל-4 אחוזים

יש עתיד ויתרה על נוסח חוק המשילות שהציע חבר סיעתה ואימצה את החוק שגיבשה ישראל ביתנו. החוק צפוי לאלץ את המפלגות הערביות להתאחד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת חוקה השלימה היום (ראשון) את הדיון על סעיפי חוק המשילות, השנוי במחלוקת, לקראת אישורו בקריאה ראשונה השבוע במליאת הכנסת. בין ההחלטות שהתקבלו גם העלאת אחוז החסימה ל– 4%, מהלך שצפוי לפגוע ביכולתן של מפלגות קטנות להיכנס לכנסת וצפוי לכפות על הסיעות הערביות להתאחד לרשימה אחת חקראת הבחירות הבאות. בנוסף, החליטו הח”כים החכי"ם לבטל את "חוק מופז” - שנחקק בקדנציה הקודמת - המאפשר התפלגות של שבעה ח”כים מסיעתם ליצירת סיעה חדשה או לסיעה אחרת, גם אם הם מהווים פחות משליש מהסיעה.

מפלגת יש עתיד ויתרה – הלכה למעשה – על נוסח חוק המשילות שהציע חבר סיעתה רונן הופמן, ואימצה את החוק שגיבש ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו. ביש עתיד הבהירו שבכוונתם להביא לשינויים בחוק של רותם, בעיקר בכל הנוגע לאחוז החסימה - במפלגה בראשות יאיר לפיד מעוניינים בהעלאה מדורגת ל-3% בבחירות הקרובות ול-4% רק באלה שיבואו אחר כך - ואולם יוזמות אלו יקודמו רק אחרי שהחוק יעבור בקריאה ראשונה.

סוגייה מרכזית נוספת שעמדה לדיון בוועדה עסקה בנושא הזכאות לדמי מימון מפלגות לח”כים שהתפלגו מסיעה קיימת. על פי ההצעה שהתקבלה היום, אם ההתפלגות נעשתה בעיצומה

דיוני חוק המשילות בועדת חוקה, חוק ומשפט

של הכהונה – כלומר לא מיד לאחר כינון הכנסת ולא על רקע פיזורה המתקרב – ניתן להניח שבבסיסה מחלוקת פוליטית אמיתית. על כן, במקרה כזה, יועבר מימון שוטף לחברי הכנסת המתפלגים. זאת, בניגוד להתפלגות בתחילת הכנסת, הפוגעת בציפיות הבוחר, או התפלגות בסוף הקדנציה, הנעשית על רקע חיפוש בית פוליטי חדש. במקרה מסוג זה, לא יקבלו הח”כים דבר.

לכל אורכו, היה הדיון היום סוער במיוחד: חברי האופוזיציה האשימו את ישראל ביתנו ויש עתיד במחטף פוליטי שנועד להציג הישגים לשתי המפלגות על חשבון דיון מהותי בסעיפי החוק השונים. "כל כוונתם של רותם ושל אביו הרוחני, אביגדור ליברמן, היא למנוע את כניסתם של חברי הכנסת הערבים לכנסת הבאה", הטיח ח"כ מיקי רוזנטל ממפלגת העבודה. "אלא

מה, החוק החדש יאפשר לסיעות הערביות להתאחד עוד לפני הבחירות ולהתפצל לאחריהן. מהבחינה הזאת, החוק החדש לא ישפיע כהוא זה על היציבות השלטונית".

ח"כ ג'מאל זחאלקה מבל"ד מחה בדיון על כך שזהו ניסיון להדיר את חברי הכנסת הערבים מהכנסת הבאה, ואמר כי לא הוצג לכך כל נימוק מספק. לדבריו, “העלאת אחוז החסימה לא באה לפתור בעיה קיימת. היא יוצרת בעיה שלא היתה קיימת קודם לכן. החוק הזה לא בא להרחיב זכויות אדם, אלא להצר אותן. הכוונה היא אופורטוניסטית, פופוליסטית ואם ערבים נפגעים על הדרך, זה כנראה גם כן טוב". לדברי זחאלקה, הצורך לאחד רשימות עלול למחוק את אחת המפלגות הקיימות כיום – אם זו לא תמצא את מקומה בתוך האיחוד. “העלאת אחוז החסימה תחסל את הייצוג האמיתי של הציבור הערבי. הציבור שלנו, כמו כל ציבור בעולם הוא מגוון פוליטית. אני אדם לאומי, חילוני, נאור. יש לי חילוקי דעות עמוקים עם הקומוניסטים, אבל גם עם נציגי התנועה האיסלאמית. איך אוכל להתאחד עם כל אחת מהמפלגות האלה?”, שאל.

ח"כ עדי קול (יש עתיד) הצליחה לשכנע את חברי הקואליציה לבטל סעיף המונע מימון רטרואקטיבי ממפלגות שלא עברו את אחוז החסימה. "בעוד שהעלאת אחוז החסימה תמנע ממפלגות להכנס לכנסת, שלילת המימון תמנע מהן בכלל לנסות ולהתמודד”, אמרה. “אני שמחה שהצלחתי לרתום אלי את חברי הקואליציה".

ח"כ מירב מיכאלי (העבודה) אמרה בדיון כי "מה שרואים מכאן, לא רואים משם. תנסו להיות גם שם, לפני שתשנו את השיטה. אם ההצעה פוגעת בכ-20% מאוכלוסיית מדינת ישראל, היא

לא צריכה להיות על השולחן. ואם כן, אז צריך לטפל בה בחרדת קודש". ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) שהתנגד אף הוא לחוק אמר כי "יש דרך אחת של יש עתיד - דרך של דיקטטורה ודריסת המיעוט”. מקלב הוסיף כי “אם החוק היה בתוקף ביום שישראל ביתנו קמה, היא לא היתה קיימת היום. זאת, כיוון שאז המפלגה קיבלה פחות מ- 4%. זו אינה שאלה של משילות ויציבות, אלא של תחרות וצביעות".

בקואליציה שואפים להשלים את ההצבעה על החוק בקריאה ראשונה עד לסוף השבוע. הבעיה המרכזית: החוק פוצל בשבוע שעבר לשניים, כך ששורה של שינויים המחייבים שינוי של

חוקי יסוד יעברו בנפרד - משום שכדי לשנות את חוקי היסוד נדרש רוב של 61 ח”כים. כשניסו להביא את השינויים בחוקי היסוד להצבעה בשבוע שעבר, התברר שלא נותרו מספיק ח”כים מן הקואליציה במליאה. כעת מתכוונים בליכוד־ביתנו לנסות ולהצמיד את ההצבעה על שינויים אלה להצבעה על התקציב, בשל ההערכה שאז ישהו באולם המליאה רובם המוחלט של חברי הכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ