נתניהו לראשי האופוזיציה: העלאת אחוז החסימה אינה מקובלת גם עליי

רה"מ נפגש עם ראשי סיעות האופוזיציה והבטיח לשקול את עמדתו בנוגע לסעיפים השנויים במחלוקת של חוק המשילות, אותו מקדם ליברמן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה אתמול לפנות בוקר בקריאה שנייה ושלישית את חוק תקציב המדינה לשנים 2014-2013. לאחר מכן, בשעה 03:10 וחרף מחאת חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, דחתה ועדת החוקה של הכנסת את בקשת האופוזיציה לקיים דיון חוזר על אישור סעיפי חוק המשילות של ישראל ביתנו ויש עתיד.

אולם, שעות אחדות לפני הדיון בוועדת החוקה, נפגשו ראשי סיעות האופוזיציה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, וביקשו ממנו למנוע את חקיקת חוק המשילות, שיעלה מחר להצבעה ראשונה בכנסת. לדברי משתתפים בפגישה, נתניהו הבהיר כי הסעיפים השנויים במחלוקת, בראשם העלאת אחוז החסימה לארבעה אחוזים, אינם מקובלים עליו וכי הוא פועל לקדם את החוק רק מכוח ההסכמים הקואליציוניים והלחץ שמפעיל ליברמן בעניין. נתניהו הבטיח לשקול את עמדתו בנוגע להעלאת אחוז החסימה ובמקביל סיכם עם חברי סיעות האופוזיציה על הקמת ועדה קואליציונית שתקדם את החוק, בראשה יעמוד יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין.

ח"כ דב חנין (חד"ש), אמר בדיון שהחוק צפוי לפגוע במפלגות אידיאולוגיות בכנסת ולמנוע מח”כים איכותיים המייצגים קבוצות מיעוט לעבור את אחוז החסימה ולהשתלב בעשייה הפרלמנטרית. ח"כ אורית סטרוק מהבית היהודי הודיעה בדיון שהיא מתנגדת לחוק, אך בסופו של דבר הצביעה נגד דרישת האופוזיציה, "תחת מחאה" לדבריה, רק בשל מחויבותה לעמדתה הרשמית של מפלגתה ושל הקואליציה.

נתניהו עם השרים יעלון ושלום, אתמול בהצבעה על התקציב בכנסת

יו"ר סיעת העבודה בכנסת, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר ל"הארץ", "יצאנו מנתניהו עם רשימה מכובדת של הישגים. לראשונה נתניהו הסכים לבחון את נחיצות החוק ולשאת ולתת עם האופוזיציה. הטיפול בחוק הופקע מידיו של דודו רותם, שגם יזם את החוק וגם עומד בראש ועדת חוקה שדנה בו. בנוסף, הקואליציה לא תוכל לקדם את חוק המשילות בפגרה כי התחייבה לקדם את החוק רק חודש אחרי החזרה מפגרת הקיץ"

ההתנגדות של חברי הכנסת מהאופוזיציה לחוק המשילות נובעת ברובה מסעיף העלאת אחוז החסימה משני אחוזים כיום לארבעה אחוזים. משמעות הדבר היא שהמפלגות הקטנות, בעיקר המפלגות הערביות, ייאלצו להתאחד בבחירות הבאות כדי להיכנס לכנסת. אחרת, רוב הסיכויים שלא יעברו את אחוז החסימה.

הצעת החוק, אותה הגיש ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), מבקשת לקבוע עוד כי הצעת אי אמון בממשלה תוגש בידי רוב חברי הכנסת. אם הכנסת הביעה אי אמון בממשלה, ולא הוקמה ממשלה חלופית, הכנסת לא תפוזר, והממשלה שהכנסת הביעה בה אי אמון תמשיך לכהן עד הקמת ממשלה חדשה או עד תום כהונת הכנסת. תיקון זה, לדברי ח"כ רותם, ימנע קיום בחירות מוקדמות, והממשלה המקורית תוכל להמשיך למשול. בנוסף, החוק מציע להפחית את מספר הימים הנתונים למי שמנסה להרכיב ממשלה חלופית ל-21 ימים, כדי להגביל, עד כמה שניתן, את התקופה שבה המדינה מתנהלת ללא ממשלה מתפקדת.

בלשכת נתניהו טענו אתמול כי ראש הממשלה לא אמר לחברי האופוזיציה שהוא מתנגד להעלאת אחוז החסימה במסגרת חוק המשילות. לדבריהם, ראש הממשלה אמר לח"כים, " לא בדקתי את הנושא הזה עדיין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ