משרד המשפטים בהונג קונג שלל את גרסת פרנקל: נעצר והואשם באותו יום

השלטונות הכחישו את טענת המועמד לנגיד בנק ישראל כי התנצלו והודו לו על שנמנע מתביעת פיצויים על התקרית בדיוטי פרי: "האישום בוטל אחרי כחודשיים"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

משרד המשפטים בהונג קונג הכחיש הבוקר (רביעי) רשמית את טענת המועמד לשעבר לנגיד בנק ישראל, יעקב פרנקל, כאילו חקירתו בחשד לגניבה מחנות בנמל התעופה במקום הסתיימה בהתנצלות כלפיו ובהבעת תודה על שנמנע מתביעת פיצויים. תגובת שלטונות הונג קונג על דברי פרנקל נמסרה במפתיע לאחר שלושה שבועות של שתיקה, בעקבות שאלות ״הארץ״ בעניין זה מהחודש שעבר.

מהודעת שלטונות הונג קונג מתברר עוד כי התקרית היתה חמורה הרבה יותר מכפי שפרנקל ניסה להציגה, כאשר הסביר לוועדה המייעצת למינויים בכירים, בראשות השופט יעקב טירקל, וכן בהודעות לעיתונות, מדוע לא טרח לדווח עליה בשאלון המועמדות שלו לתפקיד הנגיד ובהופעתו בפני ועדת טירקל. משרד המשפטים בהונג קונג הבהיר כי פרנקל לא רק עוכב בנמל התעופה, אלא נעצר והועמד לדין בערכאה מקבילה לבית משפט השלום. רק לאחר כחודשיים בוטל כתב האישום.

ב-12 ביולי, מיד לאחר שתקרית החשד בגניבה נחשפה ב״הארץ״, מסר פרנקל לוועדת טירקל את גרסתו בשיחת טלפון מארצות הברית וכן הפיץ לעיתונות, באמצעות משרדי יחסי ציבור, את הטענה כי ״הרשויות המקומיות בהונג קונג הגיעו למסקנה שמדובר באי הבנה מצערת והביעו את התנצלותן ואת הערכתן על כך שאיני תובע פיצויים על אי ההבנה״ נוסח דומה נכלל גם במכתב ששלחה לפרנקל עורכת הדין ששכר בהונג קונג, שרון סר. מכתב סר נמסר לוועדת טירקל ופורסם בערוץ 2 וב״הארץ״.

ב-15 ביולי התבקש משרד המשפטים בהונג קונג לאשר ל״הארץ״ כי השלטונות אכן פעלו כפי שטען פרנקל, כולל התנצלות והבעת תודה על ויתורו על תביעת פיצויים. השאלות נענו רק הבוקר, כאשר שבוע לאחר שפרנקל חזר בו מהמועמדות ונפסקו המגעים בין היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לבין מקביליו בהונג קונג, מסרה דוברת משרד המשפטים בהונג קונג ג׳וזפין צ׳אן תגובה הסותרת את גרסת פרנקל.

מתוכן התגובה ניתן גם להבין מדוע נמנע פרנקל מהיענות לדרישת וינשטיין כי יוותר על סודיות המסמכים בתיק בהונג קונג - התנאי שהציב משרד המשפטים שם להעברת החומר לממשלת ישראל. וינשטיין פקפק באמינות גרסת פרנקל.

תשובת דוברת משרד המשפטים בהונג קונג לפניית "הארץ"

בהודעתה המלאה של הדוברת צ׳אן נכתב כי ״ד״ר יעקב אהרן פרנקל ביצע לפי הנטען עבירה של גניבת תיק בגדים בחנות מוצרים פטורים ממס בנמל התעופה הבינלאומי בהונג קונג ב-19 בנובמבר 2006. הוא נעצר והואשם בו ביום. הוא הובא בפני בית משפט השלום והדיון בתיק הופסק עד ל-11 בינואר 2007. מאוחר יותר מסרה עורכת הדין שייצגה אותו הצהרה מידידה וחומר נוסף. ד״ר פרנקל טען שחפץ לקנות את תיק הבגדים לפני עלייתו למטוס, אך מאחר שהיה עליו לעבור ביקורת ביטחונית ביקש מידידה שתשלם בעבורו והוא יפגוש אותה לאחר מכן ויחזיר לה את דמי הקנייה. הוא לא מצא את ידידתו והידידה לא שילמה תמורת תיק הבגדים".

צ’אן הוסיפה כי ״בהתחשב בהצהרות שנמסרו ובחומר הנוסף הוסכם שלא להמשיך בתביעה נגדו והאישום בוטל בבית משפט השלום ב-11 בינואר 2007. לא היתה התנצלות כלשהי בפני ד״ר פרנקל ומשרד המשפטים לא הודה לו על שלא תבע פיצוי”.

מתיאור הפרשה בהודעת משרד המשפטים של הונג קונג מתחוור גם מדוע טרח פרנקל למסור גרסה שקרית לכתבי ״ידיעות אחרונות״ למחרת התקרית. לפי גרסה זו היה מעורב פרנקל בחיכוך פעוט, כמובן בעקבות אי הבנה, בתור לביקורת הדרכונים בנמל התעופה בהונג קונג. באותה עת עדיין לא מסרה מי שמשרד המשפטים של הונג קונג מכנה ״ידידתו״ את הצהרתה וכתב האישום נגד פרנקל היה תלוי ועומד.

צילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ