יהונתן ליס
יהונתן ליס

מינהלת הזהות היהודית, שהקמתה תובא מחר (ראשון) לאישור הממשלה, מעוררת מתיחות בין סיעות הקואליציה בשל הכפפתה הצפויה למשרד הדתות. שרת המשפטים ציפי לבני, המתנגדת למהלך, טוענת כי המינהלת תשמש כלי שרת לקידום הדת על פי הלאום.

המינהלת, שדבר הקמתה נקבע בהסכם הקואליציוני שבין הבית היהודי לליכוד, אמורה לפעול "לקידומה וחיזוקה של הזהות היהודית בקרב ציבורים שונים בחברה, ולצורך הגברת התודעה וההזדהות בקרב החברה הישראלית עם מרכיבי היסוד של הזהות היהודית ושל המורשת היהודית העולמית". היחידה צפויה ליזום מגוון רחב של פרויקטים, בהם, בין היתר, מפגשי זהות יהודית שבועיים לסטודנטים ותוכניות בר ובת מצווה.

השרה לבני אמרה השבוע כי המינהלת צריכה היתה לקום בכפיפות למשרד החינוך. לדבריה, "חיזוק הזהות היהודית היא דבר חשוב מאוד בעיניי, אבל רק אם זה נעשה במובן הלאומי ולא במובן הדתי. אסור שהמשימה הזו תופקד בידי המשרד לשירותי דת, אלא באחריות מערכת החינוך הממלכתית. מאחר שמדובר בהסכם קואליציוני ברור גם שזהו מהלך פוליטי, שכל מטרתו להיות כלי לאינדוקטרינציה דתית מטרידה".

בנט ולבני בישיבת ממשלה. שרי יש עתיד הודיעו כי יתמכו בהקמת המינהלתצילום: אמיל סלמן

לעומת לבני, שרי יש עתיד ובראשם שר האוצר, יאיר לפיד ושר החינוך, שי פירון - שרבים מתחומי המינהלת יהיו קשורים בפעילות משרדו - תומכים במהלך. במסמך שהועבר לשרי הממשלה לקראת הישיבה מחר הבהירו לפיד ופירון כי אינם מתנגדים להקמתה של המינהלת בכפיפות למשרד הדתות - כפי שסוכם בהסכם הקואליציוני עם בת בריתם, הבית היהודי. בהצעת המחליטים להקמת המינהלת נכתב כי בעניינים שהשר המופקד עליהם הוא שר החינוך, לרבות מוסדות חינוך, מכינות קדם-צבאיות, תנועות הנוער ומתנ"סים, לא ייעשו פעולות ביוזמת המינהלת, אלא באישור משרד החינוך.

מדוע צריך להקים את המינהלת החדשה? בדפי ההסבר שהועברו לשרים מתואר ההיגיון שמאחורי המהלך כך: "הישראלי הממוצע רוצה לאהוב יותר את מולדתו, את עמו ואת מורשתו ההיסטורית היהודית אבל בפועל ישנם פערי ידע, חוסר בהיכרות של הדור הצעיר עם ההיסטוריה והמורשת היהודית וקיים קושי לחבר את הנוער לערכים ציוניים ישראליים ויהודים". עוד נכתב כי "היחידה תעסוק ביצירת תשתית שתאפשר לכל ישראלי להיפגש עם מקורות המורשת היהודית באופן נגיש, מעניין ומשמעותי. ביצירת תשתית למפעלים חינוכיים וקהילתיים שיביאו למפגש חי ומשמעותי של הציבור הרחב עם המורשת והמסורת היהודית, ובפיתוח וטיפוח חשיבה מנהיגותית בקרב גופים ציבוריים ופרטיים על בסיס עקרונות המורשת והתרבות הישראלית".

לא מדובר בעימות הראשון בין ראשי התנועה והבית היהודי. מאז כינון הממשלה התגלעו בין השניים חילוקי דעות עקרוניים, גם בסוגיות דת ומדינה. כך, הודיעה לבני לבנט כי לא תאפשר לו לתקן תקנות חדשות בנוגע להסדרת התפילה בכותל המערבי במסגרת מהלכי פשרה שניסה לגבש לתפילת נשות הכותל. בהמשך תקעה טריז ביוזמת המהפכה בשירותי הדת עליה הצהירו בנט וסגנו במשרד הדתות, אלי בן דהן, כתגובה להחלטת הבית היהודי לעכב את "חוק שטרן" שהגיש חבר מפלגתה של לבני אלעזר שטרן להרחבת הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים לישראל.

גם בתחום המדיני התעמתו שני השרים: בתגובה לדברי בנט, שהמשיל את הסוגייה הפלסטינית לרסיס בישבן, הודיעה שרת המשפטים כי תוסיף להוביל את התהליך המדיני. "אנחנו נמצאים כאן כדי לשמור על הבית היהודי. לא מפלגת הבית היהודי, אלא המדינה", אמרה אז. עוד לפני כן, כאשר לבני התייחסה לניסיון לחדש את התהליך המדיני בוועדת חוץ וביטחון, הטיחו בה חברי הבית היהודי כי עמדתה אינה מייצגת את הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"