הערכה בליכוד: האיחוד עם ישראל ביתנו יבוטל עד נובמבר

ליברמן הודיע כי אחרי הבחירות המקומיות תקבל מפלגתו החלטה בנושא. בליכוד כועסים על האיחוד - שלא הצליח לשמור על כוחה של המפלגה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האם האיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו הגיע לסוף דרכו? יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע אתמול כי בנובמבר הקרוב תקבל מפלגתו החלטה באשר להמשך שיתוף הפעולה עם הליכוד.

ליברמן לא אמר אם הוא תומך בהמשך החיבור בין שתי המפלגות, אך בצמרת הליכוד העריכו שהסיכויים להמשך החבירה המשותפת - קלושים. "צריך להחליט בעניין השותפות עם הליכוד", אמר ליברמן אתמול בטקס הרמת כוסית לקראת השנה החדשה בירושלים. "שמעתי את יריב לוין (יו"ר הקואליציה) אומר שהנושא לא הצליח ומיצה את עצמו. אני מציע לחברינו מהליכוד לעשות חושבים. אי אפשר יותר למשוך ואי אפשר יותר לגמגם בנושא הזה כי זאת פגיעה בשתי המפלגות יחד". בנובמבר, מיד לאחר הבחירות המוניציפליות ולאחר שיינתן פסק הדין בעניינו, צפוי מרכז המפלגה להתכנס כדי לדון בנושא ולהכניס במקביל עדכונים למצע המפלגה.

בליכוד העריכו כי הסיכויים להמשך החיבור בין שתי המפלגות קלושים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאיבד את השליטה במוסדות הליכוד בבחירות הפנימיות לפני חודשים אחדים, יתקשה לכפות על מרכז המפלגה את המשך החיבור עם ליברמן. בצמרת הליכוד כועסים על האיחוד, הן בשל הפגיעה באופיה של המפלגה והן משום שהחיבור עם ליברמן לא הציל את המפלגה מההידרדרות החדה במספר המנדטים בבחירות האחרונות. בכירים במפלגה מתחו ביקורת על "המחיר הגבוה" ששילם הליכוד לליברמן - מהלך שהפך אותו לדמות המשפיעה ביותר על נתניהו - אף שאינו יושב כעת סביב שולחן הממשלה. במפלגת השלטון טוענים כי האיחוד נכשל מאחר שלא הצליח לשמר את כוחן של שתי המפלגות בכנסת הקודמת. בבחירות ירדו השתיים מ-42 מנדטים (27 לליכוד ו-15 לישראל ביתנו) ל- 31 מנדטים (20 לליכוד, 11 לישראל ביתנו).

מזכ"לית ישראל ביתנו, סגנית השר פאינה קירשנבאום, דחתה את הביקורת ואמרה, "אולי יש כאלה שמסתכלים על התוצאה בבחירות בספק, אבל אני אומרת לכם שאנחנו ניצחנו. המחנה הלאומי מוביל בשלטון וזאת המטרה שהישגנו".

אביגדור ליברמן, פאינה קירשבאום ויאיר שמיר, אתמול בטקס הרמת כוסית לשנה החדשה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ