בהוראת נתניהו: הקואליציה ביטלה את דיוני הפגרה על חוק המשילות

הדיונים נקבעו לשבוע הבא חרף הסיכום עם האופוזיציה שלא לקדם את החוק לפני נובמבר. ההערכה בקואליציה: הדיונים לא יתחדשו לפני מושב החורף

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הקואליציה ביטלה את דיוני הפגרה על קידום חוק המשילות שתוכננו לשבוע הבא, בהוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הדיונים היו אמורים להתקיים חרף הסיכום שהושג עם האופוזיציה לקראת ההצבעה על תקציב המדינה. בזמנו הוחלט כי ההצבעה על החוק לא תתקיים לפני נובמבר הקרוב, צעד שנועד להעניק לאופוזיציה ארכה כדי לשכנע את ראש הממשלה ואת הקואליציה להסיר את הסעיף העוסק בהעלאת אחוז החסימה ל–4% מסדר היום. לפי שעה לא ברור מה יעלה בגורל דיונים נוספים שתוכננו בנושא זה, אך בקואליציה מעריכים כי הם לא יחודשו לפני פתיחת מושב החורף.

לפני כחודש הודיע ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), יוזם החוק ויו”ר ועדת החוקה של הכנסת, לחברי הכנסת על כוונתו לקיים החודש שלוש ישיבות לקראת הכנתו לקריאה שנייה ושלישית של החוק חרף הפגרה. רותם העביר לח”כים מכתב אישי ובו הפציר בהם להיפגש עמו אישית כדי ללבן סוגיות הקשורות בקידום החוק, ובמקביל דחק בהם להזמין לדיונים מומחים שונים כדי לבחון אותו לעומק.

יו”ר הקואליציה יריב לוין, מונה לעמוד בראש צוות שיישב עם נציגי האופוזיציה ויישמע את השגותיהם על החוק לפני הבאתו להצבעה במליאה. החשש באופוזיציה הוא שהעלאת אחוז החסימה ל-4 תיאלץ את המפלגות הקטנות, ובראשן המפלגות הערביות, להתאחד כדי לעבור את אחוז החסימה ולהיבחר לכנסת הבאה.

בסוף יולי האחרון עבר החוק בקריאה ראשונה. החלק הראשון עסק בתיקונים לחוקי היסוד, ובהם הגבלת מספר השרים ל–19 כולל ראש הממשלה והגבלת מספר סגני השרים לארבעה. בנוסף, אי אמון יתקיים פעם בחודש בנוכחות ראש הממשלה, או לבקשת 61 חברי כנסת (במקרה זה יתקיים הדיון בהקדם). אם הצעת אי האמון התקבלה ברוב של 61 חברי כנסת, יינתנו למועמד האופוזיציה 21 ימים להקמת ממשלה, במקום 28 כיום. אם מועמד האופוזיציה לא הצליח להרכיב ממשלה ולזכות באמון הכנסת (ברוב של 61 חברי כנסת), ראש הממשלה והממשלה ש"נפלו" באי אמון חוזרים לכהן.

מלבד זאת, אם התקציב לא עובר בתוך שלושה חודשים לא יהיה שינוי מהחוק הקיים היום והכנס תפוזר. אחרי בחירות יינתנו לממשלה ולכנסת 100 ימים להעברת תקציב שיתחלקו ביניהן כך: 55 ימים לממשלה ו-45 ימים לכנסת. חלק זה של הצעת החוק עבר ברוב של 63 תומכים מול 46 מתנגדים ושני נמנעים משורות הקואליציה: יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין וח"כ עדי קול.

חלקה השני של הצעת החוק עוסק בתיקונים לחוקים שאינם חוקי יסוד. התיקונים לחקיקה שעברו בחלק זה כוללים את העלאת אחוז החסימה משניים לארבעה אחוזים וכן בהתפלגות סיעות, כך שהתפלגות סיעה, שאינה מורכבת מצירוף של מפלגות, שאירעה בשנתיים הראשונות שלאחר תחילת כהונת הכנסת, או לקראת בחירות לא תביא לקבלת מימון שוטף בידי החלק שהתפלג ומימון המפלגות השוטף של מפלגת האם לא ייפגע.

בנוסף, בוטל החוק המכונה "חוק מופז" שאפשר לפחות משליש מחברי הסיעה להתפלג. בחלק זה של הצעת החוק תמכו 64 חברי כנסת ו–49 התנגדו. יו"ר הכנסת אדלשטיין נמנע . ח"כ קול, שנמנעה בחלקו הראשון של החוק, תמכה בפעם הזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ