האופוזיציה תפתח הבוקר במאבק בחוק הצפוי להדיר מהכנסת סיעות ערביות

ועדת החוקה תדון בחוק להעלאת אחוז החסימה מ-2 ל-3.25 אחוזים. באופוזיציה לוחצים על שרי התנועה והאיחוד הלאומי לסכל את המהלך

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת תפתח הבוקר (שני) בדיונים על החוק להעלאת אחוז החסימה לכנסת. באופוזיציה מתכננים מאבק תקיף בניסיון לבלום את ההחלטה, שצפויה להדיר מן הכנסת הבאה את המפלגות הנתמכות על ידי הציבור הערבי: רע"מ-תעל, בל"ד וחד"ש.

בין היתר, פועלים באופוזיציה לגייס מתנגדים להחלטה בתנועה בראשות ציפי לבני, ובאיחוד הלאומי - הפלג בבית היהודי בראשות אורי אריאל, שהעלאת אחוז החסימה עלולה לפגוע בסיכוי שלהן להיבחר לכנסת אם ירוצו באופן עצמאי בבחירות הבאות.

על פי סיכום בין שר החוץ, אביגדור ליברמן, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחוז ההצבעה יעלה מ-2 ל-3.25 אחוזים. בקואליציה קיימת מחלוקת על המהלך: שרי התנועה, ציפי לבני ועמיר פרץ מתכוונים להתנגד לו ולהתעקש על העלאת אחוז החסימה ל-3 אחוזים בלבד. ח"כ בליכוד המעורב בגיבוש החוק העריך אתמול כי "הסיכויים להביא לשינוי בהחלטה של ליברמן נמוכים מאוד. הוא לא יירד מתחת ל-3.25, יש לו רוב למהלך והיכולת לשאת ולתת איתו בנושא מוגבלת".

באופוזיציה מכוונים את המאמצים להצבעה שתיערך במליאה, ומקווים כי לבני ואריאל יאפשרו לחברי מפלגותיהם להיעדר מההצבעה ובכך למנוע את הרוב הדרוש לקידום החוק. "הממשלה צריכה 61 אצבעות כדי להעביר את החוק. אם כמה ח"כים יהיו בשירותים בעת ההצבעה, אפשר יהיה להכשיל את החוק", אמר אתמול חבר כנסת מסיעות האופוזיציה.

הח"כ הוסיף כי "התמיכה של התנועה בחוק תהיה מהלך מעניין: בעצם מציעים לה להתאבד פוליטית. הסיכוי של המפלגה לעבור את אחוז החסימה בבחירות הבאות כרגע לא ברור. אם הסקרים יראו שהם מגרדים את אחוז החסימה, הם יתקשו להשיג הישגים גם במשא ומתן לאיחוד עם מפלגה אחרת, דוגמת מפלגת העבודה".

על פי ההערכות, דיוני ועדת החוקה יימשכו לכל המוקדם עד ליום רביעי הקרוב, אז תתקיים הצבעה בעניין. היום יכנסו ראשי סיעות האופוזיציה כנס הסברה משותף כדי למחות על העלאת אחוז החסימה, ובמקביל יפתחו בקמפיין ציבורי בסיסמה, “זאת לא משילות, זאת גזענות. חוק המשילות" שיזמו יש עתיד וישראל ביתנו פוצל על ידי ועדת החוקה לשלושה חוקים שונים.

ח"כ דב חנין בדיון בכנסת על חוק המשילות, לפני כחצי שנהצילום: אורן נחשון

הראשון הוא חוק המתקן חוקי יסוד, בין היתר, בנוגע לשינויים במנגנון הצבעות האי אמון; השני הוא חוק המסדיר שינויים ביכולתן של מפלגות להתפלג ולזכות במימון כספי; והשלישי החוק להעלאת אחוז החסימה, המצריך רוב של 61 ח"כים במליאה. ההצבעה במליאה על העלאת אחוז החסימה צפויה בשבועות הקרובים. לדברי אחד הח"כים, "ההצבעה תתקיים כשהממשלה תדע שיש לה בוודאות 61 ח"כים שיושבים במליאה ומוכנים להצביע".

מקור פוליטי, המעורב במגעים בין המפלגות, אמר אתמול כי "אחד המרוויחים הגדולים מהעלאת אחוז החסימה הוא דווקא יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שיחזק כך את מנהיגותו בתוך המפלגה. העלאת אחוז החסימה תקשה על האיחוד הלאומי להתפלג מהסיעה המשותפת ולהתמודד בבחירות הבאות באופן עצמאי".

יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, שאמור להשתתף היום בכנס נגד העלאת אחוז החסימה, אמר אתמול כי "התהליך הזה הוא לא סתמי, הוא מכוון. הניסיון להביא להעלאה חדה מאוד של אחוז החסימה ולכבס זאת בכינוי 'שיפור המשילות' הוא חלק ממהלך דורסני כולל שמסכן את הפלורליזם בבית הזה, את האופוזיציה ואת נשמת אפה של הדמוקרטיה”.

לדברי ח"כ דב חנין (חד”ש), המוביל את המחאה נגד העלאת אחוז החסימה בכנסת, "אחוז החסימה אותו מכתיב ליברמן מכוון למנוע כניסה לכנסת של מפלגות המתבססות על תמיכת האוכלוסייה הערבית. במצח נחושה ליברמן מקדם מהלך של טרנספר פוליטי של האזרחים הערבים החוצה מהפוליטיקה הישראלית. האופוזיציה כולה מאוחדת בהתנגדות למהלך זה. אנחנו מוקיעים גם את הניסיון ליצור מסביב לפוליטיקה חומות גבוהות שימנעו כניסה של התארגנויות פוליטיות חדשות ושל קבוצות אידאולוגיות מגובשות”.

בנייר עמדה שגיבשה האגודה לזכויות האזרח לקראת הדיון הבוקר, היא מתריעה כי הניסיון בעולם מראה כי העלאת אחוז החסימה פוגעת בהשתתפות הפוליטית בכלל, ובפרט של מיעוטים. לכן, יש חשש לפגיעה ממשית של קבוצות מיעוט כמו חרדים וערבים בכנסת. בנייר העמדה מצוין כי העלאת אחוז החסימה תביא לעלייה בקולות המבוזבזים שתמכו במפלגות שלא עברו את אחוז החסימה, ויותר מכך – ככל שרמת התחרותיות בין המפלגות יורדת, כך יורד היקף ההשתתפות בבחירות, וכוחן של המפלגות הגדולות גובר ביחס בלתי מידתי לשיעור התמיכה בהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?