יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תידרש להחליט ביום ראשון הקרוב אם לתמוך בהצעת חוק הפוגעת, כלכלית, באסירים ביטחוניים בעלי אזרחות ישראלית, שישוחררו כחלק מהתהליך המדיני או מעסקה עתידית לשחרור שבויים.

על פי ההצעה, המדינה תשלול מהאסירים קצבאות ביטוח לאומי והבטחת הכנסה לאורך כל תקופת המאסר שנגזרה עליהם, גם אם שוחררו מהכלא הודות לחנינה והם אינם מרצים עוד את המאסר. את הצעת חוק יזם יו"ר הקואליציה יריב לוין (הליכוד ביתנו) ושותפים לה פנינה תמנו שטה (יש עתיד) ואלעזר שטרן (התנועה). "מצב שבו אסיר ביטחוני משוחרר טרם ריצוי תקופת מאסרו, בין היתר במסגרת עסקאות הנעשות עם ארגוני טרור, ובה בעת מקבל כתוצאה משחרורו המוקדם הטבות וכספים מקופת המדינה הוא מצב אבסורדי אשר אין להשלים עמו", כתבו הח"כים בדברי ההסבר להצעת החוק.

לדבריהם, "הצעת החוק באה להסדיר מצב זה על ידי שלילת זכאותו של אסיר ביטחוני משוחרר מלקבל תגמולים במהלך התקופה בה היה אמור להמשיך ולרצות את מאסרו". יוזמי החוק הוסיפו כי יש להפלות לרעה את האסירים הביטחוניים משום שהם ממילא לא מרצים את מלוא תקופת מאסרם בשל המניעים המדיניים.

תושבי עיסאוויה ממתינים לאסירים שישוחררו במסגרת עסקת שליט ב-2012

"בכך יתוקן ולו במעט העוול הנגרם בשל שחרורם המוקדם של אותם אסירים", נכתב בחוק, "אין הצדקה לכך שלהחלטה בדבר שחרור מוקדם בנסיבות כאמור תתלווה כבדרך אגב, בשל המצב החוקי הקיים, גם משמעות של מתן הטבות כספיות מקופת המדינה לאותם אסירים אשר לו הדבר היה תלוי ברשויות המדינה בלבד היו ממשיכים לשאת את עונשם", נכתב בחוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ