חודש לאחר אסון ההדברה, השרים תמכו בחוק חדש שיסדיר את העיסוק בתחום

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק, לפיה רק מדביר בעל רישיון יורשה לעסוק בהדברה. בנוסף, יוקם מרשם מדבירים מורשים שיהיה גלוי לציבור

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת
צפריר רינת

חודש לאחר אסון ההדברה בירושלים, בו נהרגו האחיות יעל ואביגיל גרוס, אישרה היום (ראשון) ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק להסדרת העיסוק בתחום ההדברה. על פי הצעת החוק, שיזם המשרד להגנת הסביבה, העיסוק בתחום יהיה נתון תחת פיקוח ממשלתי מחמיר יותר, וכי גורם המורשה לעסוק בתחום יהיה רק מי שקיבל רישיון מהמשרד. כמו כן, מדביר לא יוכל להעסיק עובדי קבלן מטעמו שלא עברו הכשרה להדברה, כפי שקורה כיום.

הצורך בחוק החדש עלה עוד לפני האסון בירושלים, במהלכו השתמש המדביר יוסי ברקן על פי החשד בחומר ההדברה פוספין, בניגוד לנהלים של המשרד להגנת הסביבה, והביא למותן של האחיות ברשלנות. על פי המשרד, התקנות הקיימות כיום לא מאפשרות הכשרה ראויה ומקצועית של העוסקים במקצוע ההדברה. עיקר הבעיה הוא בכך שמדבירים שכן הוכשרו מעסיקים עובדים מטעמם שלא עברו את ההכשרה המקצועית.

התקנות גם אינן מחייבות השתתפות בקורס ייעודי או פיקוח על מי שעורכים קורסים להכשרת מדבירים. לצד זאת, מדבירים פרטיים רבים טוענים כי למשרד להגנת הסביבה ישנם כלים גם על פי החוק הקיים היום להסדרת הענף, אך הוא לא השתמש בהם באופן יעיל.

המדביר מירושלים, יוסי ברקן, מובא להארכת מעצרו בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

על פי הצעת החוק, למדבירים מוסמכים יונפק אחד מחמישה סוגי רשיונות חדשים, שיותאמו להם על פי רמת ההכשרה שעברו, ולפי שיטות ההדברה שהוסמכו לבצע. רישיון הדברה בסיסי יאפשר לבעליו לבצע הדברה רק בבתי מגורים ובגינות פרטיות, ואילו בעלי "רישיון מדביר מתקדם" יורשו לפעול גם בבתי עסק ובמוסדות ציבור.

בנוסף, בעלי הרישיון הבסיסי יוגבלו בסוגי פעילויות ההדברה ובסוגי המזיקים שבהם יוכלו לטפל. בין היתר, הם לא יוכלו לבצע ריסוס באידוי - השיטה בה השתמש המדביר באירוע האחרון בירושלים. כדי להשתמש בשיטה זו יהיה צורך ברישיון מסוג מתקדם יותר. כמו כן, בעלי הרישיונות יוכלו להסתייע בעבודת ההדברה רק באנשים שגם הם בעלי רישיון לעסוק בתחום.

הצעת החוק החדשה מחייבת את המדבירים להציג את רשיונם בפני מזמין העבודה, כאשר מדובר בבעל עסק או במוסד ציבורי. בנוסף, יוקם מרשם מדבירים גלוי לציבור, שיכלול את כל בעלי הרשיונות.

שינוי נוסף שמציע החוק החדש הוא הכנסת ההכשרות למדבירים תחת פיקוחו של המשרד להגנת הסביבה. כיום ההכשרות בתחום מועברות במכללות ובבתי ספר פרטיים, כשהמשרד קובע את תוכן הבחינות המועברות בהם אך לא מוסמך לפקח עליהן.

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אמר בעקבות החלטת ועדת השרים לחקיקה כי "זהו צעד חשוב בדרך להסדרת התחום, שיתן הגנה לאזרחים מפני שימוש לא מקצועי בחומרי הדברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ