השרים ידונו אם להכיר בזוגות חד-מיניים כהורים לילדים מתרומות זרע - ללא אימוץ

כיום נאלצים בני הזוג שאינם ההורים הביולוגיים של הפעוט לעבור הליך אימוץ מפרך כדי להירשם כהוריו, הליך שנמשך חודשים ולעתים אף שנים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום (ראשון) בהצעת חוק המציעה לאפשר לזוגות חד־מיניים להירשם במרשם האוכלוסין כהורים לתינוקות שנולדו מתרומת זרע, גם ללא הליכי האימוץ הממושכים הנדרשים לפי החוק הנוכחי. כיום נאלצים בני הזוג שאינם ההורים הביולוגיים של הפעוט לעבור הליך אימוץ מפרך כדי להירשם כהוריו, הליך שנמשך חודשים ולעתים אף שנים.

את ההצעה הגישה ח"כ מרב מיכאלי (העבודה), וחתומים עליה 19 חברי כנסת, בהם חמישה מסיעות הקואליציה יש עתיד והליכוד.

אחרי שבשבוע שעבר אישרה הוועדה את חוק הפונדקאות, המסדיר רישום הורות מתרומת ביצית - החוק החדש צפוי לבקש מהשרים להסדיר הכרה דומה בהורות גם מתרומת זרע. “האב או האם הלא ביולוגים הם הורים בפועל של הילד מהרגע הראשון, וכך צריכה להיות גם ההכרה המשפטית בהם”, אמרה מיכאלי. לדבריה, "הצעת החוק מסדירה לראשונה רישום של אבות במקרה של תרומת זרע, וחוסכת את הבירוקרטיה המיותרת והמפלה כלפי זוג נשים, בהם האשה שלא ילדה נדרשה עד כה לעבור תהליך של אימוץ”.

כדי להתמודד עם ההתנגדות הקואליציונית לחוקים המכירים רשמית בזוגיות חד־מינית, מיכאלי ביקשה לשנות את המונחים המתייחסים ל"גבר" ו"אישה" ולהחליפם במינוח העמום "בני זוג". על פי נוסח החוק, “בני זוג שאינם נשואים לפי חוק שיפוט בתי הדין הרבניים, והילד נולד מתרומת זרע, יירשם בן הזוג שאינו האם הביולוגית באמצעות צו הורות, על פי הצהרה של שני בני הזוג בפני רשם בית משפט לענייני משפחה וללא צורך בתסקיר".

הצעת החוק הזאת צפויה להשפיע גם על האפליה המובנית בין זוגות הומואים ללסביות בחוק הפונדקאות שאישרה הממשלה רק ביום ראשון שעבר: חוק הפונדקאות, אותו יזמה שרת הבריאות, יעל גרמן, מכיר בהורות של בן זוג רק במקרים בהם יש הורה אחד שאיננו גנטי. עבור זוגות לסביים, נוצר לעתים מצב בו שתי בנות הזוג אינן מוגדרות כהורה גנטי (כאשר הילד נולד מרחמה של אשה שלישית ומתרומת ביצית), ולכן אחת מבנות הזוג תידרש להליכי אימוץ מלאים. “הגיע הזמן שהוועדה תאשר הסדר דומה לזה שניתן לזוגות הומואים, גם לזוגות נשים", אמרה מיכאלי אתמול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ