עדכונים שוטפים |

חוק המשילות אושר ברוב של 67 תומכים וללא מתנגדים

לפי החוק, אחוז החסימה יועלה מ-2% ל-3.25%. האופוזיציה החרימה את הדיון וחבריה דנו בהתנגדויות לחוק באולם נפרד. לאחר מכן החלו הדיונים על חוק הגיוס

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה הבוקר את חוק המשילות ברוב של 67 תומכים וללא מתנגדים, ובכך העלתה את אחוז החסימה מ-2% ל-3.25%. לאחר מכן נפתחו הדיונים על חוק הגיוס החדש, שההצבעה עליו צפויה להתקיים מחר. ההצבעות יתקיימו בצל החרם שהטילו חברי האופוזיציה במחאה על הפעלת סעיף נוקשה בתקנון שמונע דיון ממושך בהצעות החוק השונות. הדבר מקשה על האופוזיציה לבטא את התנגדויותיה המהותיות ל"עסקת החבילה" - דיוני הבזק בחוקי המשילות, הגיוס ומשאל העם השבוע. בדומה לאתמול, חברי האופוזיציה מתכנסים באחד האולמות במשכן הכנסת כדי לקיים דיון אלטרנטיבי בחוקים שעולים להצבעה במליאה.

13:43: לאחר שחוק המשילות אושר, החלו במליאה הדיונים על רפורמת הגיוס. ההצבעה על החוק תתקיים מחר. בפתח הדיונים דיברה יו"ר הוועדה שדנה בחוק, ח"כ איילת שקד. שקד ענתה ליו"ר ש"ס דרעי שטען שהיא פועלת נגד עולם התורה. "ברוב צביעות הסתת נגדי, אתה חוצפן ואני מקווה שתתנצל", הטיחה בו, "קראת לי בוגדת, באיזה עולם תורני ובשם איזה ערך יהודי השמצת אותי באופן האישי והמסית הזה?".

12:43: יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, אמר בישיבת סיעות האופוזיציה ליו"ר האופוזיציה, ח"כ הרצוג, כי "המשימה שלנו היא להפיל את הממשלה בראשות נתניהו. הלוואי שנזכה להכתיר אותך כראש ממשלה, אני מברך אותך שתעלה מעלה מעלה".

12:02: יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה בדיון האופוזיציה על חוק הגיוס ובתגובה על דבריו של שר האוצר יאיר לפיד, כי "כנראה שלפיד לא הגיע לשיעור אזרחות בו נלמד שבדמוקרטיה, גם לרוב, ובעיקר לרוב, אסור להיות עריץ". לדבריה, "העיקרון הכי חשוב במשטר דמוקרטי הוא שמירה על זכויות האדם וזכויות המיעוט. חוק השוויון בנטל משקף זאת בצורה הטובה ביותר, משום שמדובר בישראבלוף הכי הגדול".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג תקף בתחילת הדיון את שר החוץ ליברמן. "את מרבית הקריירה שלך בנית מחוקי שנאה ומקמפיינים של הפחדה, ואתה לא תושיב את האופוזיציה על כסא קטן נמוך", אמר, "אתה רוצה לחזור לליכוד? אז טוב היה שתשנן את דבריו של מנחם בגין: 'לא פחות משדרושה למדינה ממשלה יציבה, דרושה לה אופוזיציה חזקה".

נתניהו הבוקר בישיבת הסיעה. ממשלה חזקה טובה לעם ישראל

11:31: בעת ההצבעה על חוק המשילות התכנסו חברי האופוזיציה באחד האולמות בכנסת, ודנו בהתנגדויות לשלושת החוקים המובאים היום ומחר להצבעה.

שר האוצר יאיר לפיד כתב בעמוד הפייסבוק שלו לאחר אישור חוק המשילות כי "נקבל ממשלות מתפקדות יותר, חסכוניות יותר, יעילות יותר. ממשלות שיש בהן רק 18 שרים, ממשלות שעיקרן עבודה ולא כיבודים ולשכות. ממשלות שבאמת מושלות". הוא הוסיף כי "במקום פרויקטים של כמה חודשים שמשיגים רק כותרות, ממשלות יציבות יוכלו לתכנן תוכניות ארוכות טווח וליישם אותן. זה מה שמגיע לנו, וזה מה שיהיה".

11:08: חוק המשילות אושר בקריאה שנייה ושלישית, ברוב של 67 תומכים וללא מתנגדים או נמנעים.

10:51: שר החוץ אביגדור ליברמן, מיוזמי חוק המשילות, אמר בדיון במליאה כי הוא "מסתכל על אחוז החסימה בעולם הנאור ואצלנו הוא נמוך יותר: באוסטריה, נורבגיה ושבדיה הוא ארבעה אחוזים, בגרמניה ובניו זילנד חמישה אחוזים".

10:30: ההצבעה על חוק המשילות החלה במליאת הכנסת. האופוזיציה בכלל לא בבניין: רק 11 חברי כנסת מתוך ה-52 פה (והם ממילא מחרימים את ההצבעה), לעומת 63 מתוך 68 חברי קואליציה.

09:49: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בישיבת סיעת הליכוד הבוקר להצבעה על שלושת החוקים. "אמרו בהתחלה שהקואליציה חלשה, עכשיו אומרים שהיא חזקה מדי", אמר, "זה טוב לעם ישראל שיש לו ממשלה חזקה וקואליציה חזקה, שבאמצעותן אנחנו יכולים להבטיח עשייה לביטחון ישראל, כלכלת ישראל, קידום החברה בישראל וקידום חוקים".

ביחס לחוק המשילות אמר נתניהו כי "עם ישראל זקוק לממשלה חזקה ויציבות ופחות רסיסי מפלגות", וכי ממשלתו מתכוונת לנקוט צעדים נוספים בסוגייה בהמשך כהונתה. ביחס לחוק הגיוס אמר ראש הממשלה כי "לפני שנתיים התחייבנו להביא חוק חדש. הבטחנו מידתיות תוך התחשבות העולם התורה ולא לשסות ציבור בציבור״. נתניהו הוסיף ביחס לחוק משאל העם כי הוא "מבטיח שאם יושג הסכם, אביא אותו וכל ממשלה תביא אותו להכרעת העם. וכך צריך להיות".

מליאת הכנסת הריקה למחצה, אתמול

מדוע נקבעה העלאת אחוז החסימה דווקא ל-3.25%? דרישתו המקורית של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, היתה להעלות את אחוז החסימה ל-6%. בנאום ערב הבחירות אמר לפיד כי "בכנסת ארבע מפלגות ערביות. מבוקר עד ערב הן עסוקות רק בדבר אחד, בתחרות השמצות נגד מדינת ישראל. רק דבר אחד הן לא עושות: מטפלות בבעיות האמיתיות של הציבור הערבי".

אלא שהצעתו של לפיד לא הגיעה בסופו של דבר לשולחנה של ועדת החוקה שניסחה את החוק. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ביקש להציב אחוז חסימה של 4%. מקור המעורה במגעים בין ראשי המפלגות סיפר כי רף הכניסה הסופי נקבע כפשרה עם יו"ר התנועה, ציפי לבני, שמפלגתה עלולה להיפגע מהעלאת אחוז החסימה. "ליברמן דרש 4%, לבני דרשה לא יותר מ-3%. ההחלטה נועדה לאפשר לה להצביע על החוק", אמר המקור.

חברי הכנסת שמעו בחודשים האחרונים לא מעט הצעות לשינוי אחוז החסימה, ומעט מאוד הסברים על נחיצות המהלך. פרופ' אברהם דיסקין, חוקר מדע המדינה שהופיע בפני ועדת החוקה, הסביר שדווקא יכולת הסחיטה של מפלגות בינוניות חזקה יותר מזו של מפלגות קטנות. "מי שקבע את התוצאות הפוליטיות של הבחירות האחרונות היתה הבית היהודי, שאמרה 'אדלג על הליכוד ואעשה ברית עם יש עתיד'".

חברי האופוזיציה הגישו 150 הסתייגויות לחוק. באופן תיאורטי, הדיון יכול היה להימשך שלושה שבועות רצופים. בפועל, הוא יימשך פחות מיממה. סעיפי החוק האחרים קובעים כי הממשלה הבאה תמנה 18 שרים בלבד ולא תוכל לכלול שרים ללא תיק. ראש הממשלה יוכל להרחיב את הרכב הממשלה רק בתמיכת 70 חברי כנסת. הממשלה תזכה ל-100 ימים בהם תוכל לאשר תקציב חדש, במקום 45 ימים הניתנים לה כיום.

הדיון שכינסו חברי האופוזיציה בכנסת, אתמול

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ