לפיד נערך להישארות בממשלה: "ספק אם הפלסטינים רוצים שלום"

כמו לבני, שלא מגלה סימני פרישה על אף המשבר בשיחות, מכין לפיד את האליבי לישיבה בממשלה: "אף ישראלי לא ינהל מו"מ בכל מחיר"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר האוצר ויו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, החל להכין את "האליבי" להישארותו בקואליציה חרף קריסת שיחות השלום עם הפלסטינים. "חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים היה אחד התנאים של יש עתיד לישיבה בממשלה", כתב לפיד בסטטוס שפרסם היום (שישי) בעמוד הפייסבוק שלו. "אבל בשביל לקיים משא ומתן צריך שגם הצד השני ירצה בו. התנהלותו של אבו מאזן ביממה האחרונה מעלה ספקות קשים האם הוא באמת מעוניין להגיע להסכם".

כמו שרת המשפטים, ציפי לבני, שגם היא לא מגלה סימנים של פרישה מהממשלה, לפיד התמקד בהטלת האחריות לכישלון השיחות על הפלסטינים. הוא טען כי רשימת התנאים שפרסמו הפלסטינים אתמול להמשך המשא ומתן "נראית יותר כמו התגרות מכוונת שמטרתה לפוצץ את השיחות". לדבריו, "הישראלים היחידים ששמחו (מפיצוץ המו"מ, ב"ר) הם אנשי הימין הקיצוני, שמעדיפים לחכות למשיח במקום לנסות להגיע לפתרון".

שר האוצר ציין כי מפלגתו תמשיך לתמוך בהיפרדות מן הפלסטינים. "אבו מאזן צריך לדעת שבנקודת הזמן הנוכחית, הדרישות שלו פועלות נגדו", אמר לפיד. "אף ישראלי לא ינהל אתו משא ומתן בכל מחיר".

ברשות הפלסטינית דחו היום את הדיווחים על רשימת תנאים שהציב לכאורה צוות המשא ומתן מטעמם, בפגישת החירום הלילית שהתקיימה שלשום עם השליח האמריקאי לשיחות ועם הצוות הישראלי. בכירים ברשות טענו כי בישראל ידעו שאין רשימה כזו, אך תמכו בהעצמת הפרסומים כדי להציג את הפלסטינים כמי שמציבים תנאים מקדימים, ומכשילים את שיחות השלום. פקידים פלסטינים אמרו כי הרשימה הודלפה על ידי גורמים בפתח שאינם מייצגים את צוות המשא ומתן, וכי לא מדובר במסמך רשמי.

בכיר פלסטיני אמר ל"הארץ" כי פגישת החירום בין הצדדים שנערכה שלשום היתה "קרב מדיני קשה", וכי נראה שתהליך השלום חזר לאחור יותר מעשר שנים. גורמים בכירים ברשות הפלסטינית אמרו כי נציגי הצוות הפלסטיני סירבו לדון בסוגיות טכניות ודרשו לעסוק בסוגיות מרכזיות על שולחן המשא ומתן - דרישה שהעלתה את רף המתיחות בין הצדדים: "לא באנו לדון בחבילות, באנו לדון בסוגיות הליבה", אמר בפגישה יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת.

לפי אותם גורמים, השרה לבני ושליחו של ראש הממשלה למשא ומתן, יצחק מולכו, הציעו לשחרר את הפעימה הרביעית ועוד הקלות תמורת הארכת המשא ומתן בעוד כשנה לפחות, אולם הנציגים הפלסטינים הבהירו כי הם לא הגיעו לדיון בפעימה הרביעית. בתגובה, איימה לבני בסנקציות על הפלסטינים. עריקאת השיב לה: "אם תסלימו את המצב נגדנו, נרדוף אתכם כפושעי מלחמה בכל הפורומים הבינלאומיים".

בעקבות המשבר בשיחות בין ישראל לפלסטינים, שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אמר היום כי ארה"ב תבחן מחדש את מעורבותה בתהליך השלום במזרח התיכון בתגובה ל"צעדים השליליים" שהפגינו שני הצדדים בימים האחרונים. לדברי קרי, הניסיון לקדם את תהליך השלום "לא יהיה מאמץ לזמן בלתי מוגבל", וכי הגיע הזמן לבצע "בדיקה מחודשת של המציאות". הוא הוסיף כי "יש גבול לתפקיד האמריקאי בתהליך השלום אם הצדדים אינם מוכנים לנקוט צעדים חיוביים שיניעו אותו קדימה", וציין כי במסגרת ההערכה מחדש "אנחנו נבדוק מה אפשרי ומה לא אפשרי" בתהליך השלום במזרח התיכון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ