מקורב לנתניהו: ראש הממשלה נחוש להעביר את "חוק המפלגה הגדולה"

ההערכה בליכוד היא כי ליברמן, לבני ואף לפיד יתמכו בחוק. "העובדה שהנשיא לא יוכל לבחור מי ירכיב את הממשלה תעודד את נתניהו במידה שריבלין ייבחר"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לקדם את "חוק המפלגה הגדולה" המפקיע מנשיא המדינה את האחריות לקבוע מי ירכיב את הממשלה, ומטיל אותה באופן אוטומטי על ראש הסיעה הגדולה בכנסת. מקורב לנתניהו המעורה במהלך העריך כי בחוק צפויים לתמוך יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, יו"ר התנועה ציפי לבני וככל הנראה גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שההצעה מופיעה במצע מפלגתו.

על פי ההערכות בסביבת נתניהו, החוק צפוי לחולל שורה של מפצים פוליטיים עוד לפני הבחירות, מפני שהמפלגות השונות ינסו להתאחד לגושים כדי לזכות בהרכבת הממשלה הבאה. "נתניהו מאמין שנכון יהיה לרוץ בפלטפורמה רחבה בבחירות הבאות", אמר גורם המעורה ביוזמה. לדבריו, "לא בטוח שזאת החלטה נכונה, אבל זאת הגישה של נתניהו. יש המון סיכוי שבסוף הדבר הזה יעבוד נגדך. בשנים האחרונות הליכוד שולט, אז כנראה שהשיטה הנוכחית לא כל כך רעה אחרי הכל".

לדברי הגורם, "ניתן להתחיל לקדם את החוק במקביל לבחירות לנשיאות המדינה. העובדה שהנשיא הבא לא יוכל לבחור על מי יטיל את הרכבת הממשלה תעודד את נתניהו במידה שרובי ריבלין ייבחר לנשיא, אבל לא זאת הסיבה לקידומו של החוק. לנתניהו יש הרבה סיבות נוספות ואישיות שבגללן הוא לא רוצה את ריבלין במשכן".

נתניהו בישיבת הממשלה בתחילת החודש

בסביבת ראש הממשלה מעריכים כי המהלך יגדיל את מספר המנדטים לליכוד משום שמצביעי המפלגה ש"ערקו" לש"ס, ליש עתיד או לבית היהודי בבחירות האחרונות ישובו להצביע למפלגה בניסיון לחזק את כוחה ולהבטיח את זכיית נתניהו.

הבית היהודי וישראל ביתנו צפויות ליהנות מהמהלך אף שראשי המפלגות, נפתלי בנט ואביגדור ליברמן, הבהירו היום (רביעי) כי הם מתנגדים לחוק. בסביבת נתניהו אמרו היום שבנט יוכל להפוך שותף למפלגת ימין גדולה ולהיפרד מפלג תקומה במפלגתו, מבלי לחשוש לאבד את השפעתו אחרי הבחירות. ליברמן אמנם הצהיר שהוא מתנגד למהלך, אבל בכינוס מפלגתו לפני חודשים אחדים הצהיר שהוא מעוניין באיחוד עם הליכוד והבית היהודי בבחירות הבאות. “החוק הזה ללא ספק מצויין לציפי לבני. כך, התנועה תהיה סחורה טובה יותר במסגרת חבירה למפלגת העבודה או ליש עתיד לקראת הבחירות", אמרו בסביבת נתניהו.

אם החוק היה קיים בכנסת הנוכחית, והמפלגות היו מתחברות כגושים, גוש המרכז היה יכול להקים את הממשלה: למרצ, העבודה, יש עתיד והתנועה יש 46 ח"כים. הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי כוללים 43 ח"כים.

קידומו של החוק אמור היה לשמש "דבק" לסיעות הקואליציה כדי להירתם ליוזמת נתניהו ולדחות את הבחירות לנשיאות בחצי שנה. אלא שלאחר שהשר לפיד הבהיר באופן פומבי שיתנגד למהלך, הבחירות צפויות להתקיים במועדן. גורם בסביבת נתניהו אמר היום כי, "ראש הממשלה יחזור מיפן והוא מתכוון קודם כל לשבת עם שותפיו הקואליציוניים כדי לבדוק אם הוא יכול להפיח רוח חיים ביוזמת דחיית הבחירות לנשיאות, אבל הסיכוי לכך קלוש. אחר כך הוא ישוחח עם סילבן שלום ויחליט אם לתמוך במועמדותו לנשיאות המדינה. שתי ההחלטות האלה יאפשרו להבין לאן המירוץ לנשיאות מתקדם".

"לפיד הוליך אותנו שולל"

מקורבים לראש הממשלה תקפו היום את שר האוצר, יאיר לפיד, בעקבות הכרזתו שלא יתמוך בדחיית הבחירות לתפקיד נשיא המדינה. "לפיד הוליך אותנו שולל. הוא נתן לנו להבין שאפשר לרתום אותו ליוזמה לדחיית הבחירות. הוא אפילו שמר על שתיקה מול התקשורת במהלך השבוע ואמור היה להפגש עם נתניהו בנושא. אין ספק שהוא פעל כדי להעביר מסר לראש הממשלה, בעקבות ההחלטה למנוע מעפר שלח את ראשות ועדת החוץ והבטחון".

בריאיון לגלי צה"ל נשאל היום לפיד מדוע התמהמה עם ההכרזה על התנגדותו לדחיית הבחירות. "התבשלנו עם זה, אתה לא ממהר להיות לעומתי. זו החלטה ערכית, והחלטנו שאי אפשר לבטל את המוסד הזה ברגע האחרון”. הוא הוסיף ואמר כי הוא "לא נוקם באף אחד, ואני לא מסתיר: אני לא שמח שעופר שלח הוא לא יו"ר ועדת חוץ וביטחון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ