ח"כ בר לב הושעה מוועדות ביטחוניות כי חשף מידע מדיוני ועדה לתקציב הביטחון

הח"כ הושעה מחברות בארבע ועדות ביטחוניות בכנסת לאחר שחשף כי טענת הצבא לביטול אימונים משיקולים תקציביים אינה נכונה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ עמר בר לב (עבודה) הושעה עד לסוף כנס הקיץ מחברותו בארבע ועדות בטחוניות הפועלות בכנסת, לאחר שחשף מידע מתוך דיוני הוועדה לענייני תקציב מערכת הבטחון. בר לב חשף כי מערכת הבטחון לא התכוונה מעולם לקיים אימונים במהלך המחצית השניה של שנת 2014, ולכן טענתו של קצין בכיר בצה"ל מהשבוע שעבר שהאימונים בוטלו בגלל בעיות תקציביות – איננה נכונה. בר לב כתב את הדברים במכתב לשר הבטחון ובמקביל העביר ציטוטים מתוך דיוני הוועדה לחדשות ערוץ 2. בוועדת החוץ והביטחון הבהירו כי העברת המידע לתקשורת לא היתה הגורם להשעייתו של בר לב, אלא עצם חשיפת המידע מתוך דיון חסוי.

"שר הבטחון וצה"ל מחסלים חשבונות עם בר לב. הוא חשף את השקר שלהם, והם נקמו בו והתלוננו נגדו אחרי שמצאו תת סעיף שאומר שאסור להדליף מידע מתוך דיוני הוועדה גם אם אינו חסוי", אמר גורם המעורה בפרשה. לדבריו, "הבעיה שהתגלתה היתה שבר לב ציטט מידע מסווג במכתב ללא סיווג שהעביר לשר הבטחון".

היום זומן בר לב לשיחה עם ח"כ זאב אלקין (ליכוד), ויחד הם החליטו על השעייתו מארבע ועדות: ועדת המשנה לענייני מודיעין, ועדת המשנה לעניין בנין הכח, ועדת המשנה לעניין ביטחון שוטף והוועדה המשותפת לענייני תקציב מערכת הביטחון. גורמים בוועדת החוץ והביטחון אמרו כי מדובר בצעד חריג שככל הנראה לא ננקט מעולם כלפי ח"כ המכהן בוועדה. לדברי הגורמים, אלקין דווקא תומך בטענות של בר לב, אך לא יכול היה להתעלם מהעובדה שחשף מידע סודי.

ח"כ עמר בר-לב

בחודש פברואר האחרון הציג ראש חטיבת התכנון בצה"ל את גרף האימונים לשנה הקרובה לחברי הוועדה המשותפת לענייני תקציב הבטחון ואמר שהצבא לא מתכנן אימונים במחצית השניה של 2014. בר לב שאל את הקצין האם מדובר בתכנית אימונים סדורה, או שצה"ל מתכוון לדרוש תקציבים נוספים כדי לקיים אימונים במחצית השניה של החודש. הקצין הבהיר לחברי הוועדה שאין בכוונת הצבא לדרוש תקציבים נוספים. אלא שבשבוע שעבר התייצב הקצין פעם נוספת, יחד עם שר הבטחון, הפעם בוועדת החוץ והביטחון עצמה, והציג גרסה הפוכה, לפיה צה"ל זקוק לכסף לטובת המשך האימונים השנה. בר לב זעם. הוא שיגר מכתב ליעלון בו דרש לברר האם צה"ל הונה את הוועדה, או שהיתה טעות בחישוב כמות האימונים הצפויים לאורך השנה.

מלשכת בר לב נמסר בתגובה: “העיקר הוא הבדיקה שחייבת להיערך בדבר הדיווחים הסותרים של קצינים בכירים בצה"ל לוועדת החוץ והבטחון ולוועדת הכספים של הכנסת, ולא העיסוק בעבירה מינורית על נוהל כזה או אחר שאין בו פגיעה בביטחון. כוונת משרד הביטחון להסיט את הדיון העקרוני והחשוב לדיון על נוהל מינורי כזה או אחר של אופן שליחת מכתבים מהוועדה רק מעלה את החשש מדיון נוקב בדיווחים לוועדת החוץ והביטחון. בר לב קיבל הבטחה מיו"ר ועדת החוץ והביטחון שהוועדה תבחן את דיווחי מערכת הביטחון לוועדה הנוגעים לתקציבה שבמסגרתם וכי בר לב יהיה שותף פעיל בדיונים אלו".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הצביעה בדף הפייסבוק שלה על כך שהאדם שהחליט עם בר לב השעייתו של בר לב הוא זאב אלקין. "אותו אלקין שחקירת שב"כ חשפה שלפני שנתיים העביר מידע מסווג שנחשף אליו על תנועות צה"ל ועל פעילות מבצעית בגדה לחמ"ל 'תג מחיר', שאסף מודיעין על כוחותינו כדי לסכל פינוי מאחזים בלתי-חוקיים. נגד אלקין לא ננקטו שום צעדים, אם היה לכם ספק", כתבה גלאון. היא הוסיפה כי "הנה תמצית ההיגיון הביטחוני של הממשלה הזאת: לספר לעם שבצבא מודים שיש להם מספיק כסף ושאולי לא צריך להוסיף כל שנה מיליארדים לתקציב זו עבירת בטחון שדה חמורה שדורשת הפעלת סנקציות. אבל להעביר מודיעין מסווג לקבוצות עברייניות בימין הקיצוני שמבקשות לפגוע בחיילים? לגמרי בקטנה. ועדת חוץ וביטחון שזה יושב הראש שלה היא ועדה שעוסקת בהכל חוץ מביטחון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?