לבני תוקפת את לשכת רה"מ: נושא השקיפות בוועדת השרים לחקיקה לא נידון

שרת המשפטים פנתה במכתב חריף למזכיר הממשלה, לאחר החלטת נתניהו שלא לחשוף את הדיונים לציבור, ודחקה בו להעלות את הנושא לדיון בממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת המשפטים ציפי לבני תוקפת את החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא לדון בממשלה בהפיכת דיוני ועדת השרים לחקיקה לשקופים, ולא לפרסם את פרוטוקול הוועדה או את האופן בו הצביעו השרים השונים. לבני טענה כי דברי היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה מטעים, וכי "חרף הבקשות, הנושא טרם עלה לסדר יומה של הממשלה ולא נדון לגופו של עניין".

היועצת המשפטית עו"ד שלומית פרגו ברנע, שיגרה אתמול מכתב לעמותת "הצלחה" לקידום חברה כלכלית הוגנת, בו הבהירה כי אין כל כוונה לקיים דיון בנושא או לאפשר החלת שקיפות על דיוני הוועדה. “סוגיית פרסום אופן הצבעת השרים בוועדת השרים לענייני חקיקה נדונה מספר פעמים בפורומים שונים וההחלטה נותרה כשהיתה – אופן הצבעת השרים בוועדת השרים לחקיקה לא יפורסם", כתבה פרגו ברנע והבהירה שהסמכות להעלות נושאים במליאת הממשלה נתונה בידיו של ראש הממשלה בלבד.

בעקבות זאת, שיגרה לבני מכתב חריף למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט ובו תקפה את דבריה של פרגו. "מדובר בהטעיה", הבהירה לבני ודחקה בו להעלות את הנושא לדיון בממשלה. "עם כניסתי לתפקיד", כתבה, "הודעתי כי בכוונתי להחיל שקיפות על הצבעות השרים בוועדת השרים לחקיקה. לאחר שפנית אלי והבהרת כי הדבר טעון תיקון תקנון עבודת הממשלה". שרת המשפטים מבהירה כי פנתה אליו פעמיים, אך הנושא לא נידון בממשלה.

לבניצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ ניצן הורוביץ, שיזם הצעת חוק והוביל קמפיין ציבורי להחלת שקיפות בוועדה מתח ביקורת תקיפה על ההחלטה. "נתניהו הוציא תעודת פטירה לשקיפות, וקבע סופית את מעמדה של ועדת השרים לחקיקה כבית הקברות לחקיקה דמוקרטית", אמר הורוביץ. "השרים מפחדים שהציבור יידע את עמדותיהם האמיתיות ולא רוצים שצביעותם תיחשף, ולכן הם מתחבאים מאחורי הדלת הסגורה של הוועדה. כך נופלות מדי שבוע הצעות חוק טובות וחשובות, משיקולים פוליטיים צרים ונלוזים שהממשלה מעוניינת להסתיר״, הוא הוסיף.

עדת השרים לחקיקה היא הגוף המחליט אם הקואליציה תתמוך או תתנגד לכל אחד מהחוקים שיעלו להצבעה במליאה ולמעשה קובעת אילו מהחוקים יעברו בשל הרוב האוטומטי של הקואליציה ואילו ייפלו. בהיעדר שקיפות, הוועדה הפכה כר פורה ל"חיסולי חשבונות" בין שרים לבין ח"כים יריבים ולא פעם עלו טענות על דילים פוליטיים ועל אינטרסים זרים שהביאו לקידום או עצירת חקיקה. הוועדה פועלת כיום ללא פרוטוקול ולא מעדכנת כיצד הצביע כל אחד מהשרים על החוקים השונים.

פעם אחר פעם ניסו חברי כנסת לקדם חוקים שיחשפו פומבית את דיוניה של ועדת השרים או לכל הפחות לאלץ אותה לפרסם כיצד הצביע כל אחד מחבריה על החוקים השונים. לצד ניסיונות החקיקה, קידמו ארגונים שונים קמפיינים ציבוריים בנושא, אך ללא הצלחה: שרי הממשלה, בגיבויו של ראש הממשלה, פעלו לאורך שנים כדי למנוע כל חשיפה של הדיונים ומנעו ביקורת ציבורית על דרך קבלת ההחלטות על החוקים השונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ