הנשיא ריבלין: מנהיג ללא מתחרים הוא סכנה לדמוקרטיה

בראיון שהעניק לחדשות 2 הביע ריבלין דאגה מכך שהעם בישראל אינו רואה תחליף לנתניהו. בנוסף אישר הנשיא כי ידע מראש על פרישת גדעון סער

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

נשיא מדינת ישראל, ראובן (רובי) ריבלין, העניק הערב (מוצאי שבת) ראיון לדנה וייס בחדשות 2 ולאושרת קוטלר מחדשות ערוץ 10, לכבוד השנה החדשה. בראיון התייחס ריבלין לסוגיות מדיניות, פוליטיות וחברתיות, כמו גם ליחסיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ריבלין, שכניסתו הרשמית לתפקיד אירעה במהלך ימי מבצע "צוק איתן", נשאל על המבצע, אשר הותיר תחושת חמיצות מסוימת בציבור. "תחושת החמיצות נובעת מחוסר הידיעה. אני יכול לומר לעם ישראל שהממשלה, צה"ל ושאר כוחות הביטחון פעלו בצורה שאנחנו צריכים לומר להם תודה. עם כל הביקורת, שאני יודע שרבים חושבים שיש להגיד". וייס שאלה את ריבלין לדעתו על שרי הקבינט, לרבות שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הכלכלה נפתלי בנט, אשר תקפו את ההחלטות שקיבלו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון בעת הלחימה והשמיעו ביקורת בתקשורת הישראלית והזרה.

על כך ענה כי "אני יודע שלפעמים פוליטיקה יוצרת מצבים שבהם מבקשים לומר דברים מסוימים לצרכים פוליטיים. הערכתי היא שהקבינט הוביל לתחושת חמיצות בציבור, כשאין באמת צורך בה. ההתנהלות שם הובילה לתחושה כזו. יש כאלו שעדיין חושבים שם שהחמצנו. בעיניי לא החמצנו דבר, משום שהשיקולים היו רחבים. העובדה היא שהקבינט קיבל החלטות והממשלה קיבלה החלטות. עד כמה שדעתי משגת, אף שר לא התפטר כתוצאה מאותם מהלכים. גם אם היו רגעים בהם קרא תיגר על ביצועם".

באשר להשקפותיו המדיניות נשאל ריבלין על ההבדלים בינו ובין קודמו בתפקיד, שמעון פרס, אשר תמך בפתרון שתי המדינות. "פרס הגיע עם השקפת עולם", ענה ריבלין, "כמו שאני באתי עם השקפת עולם שלא זנחתי. היא זו שעומדת בפניי גם היום". על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר ריבלין כי "הוא נבחר על ידי הפלסטינים. במידה וקבענו שמנהלים איתם משא ומתן במערכת מדינית, המשא ומתן יהיה רק עם מי שהוא פרטנר".

ריבלין ונתניהו בהרמת כוסית בכנסת לאחר בחירתו של ריבלין לנשיאותצילום: אמיל סלמן

שר הפנים הפורש, גדעון סער, היה אחד מהתומכים הבולטים בבחירת ריבלין לנשיאות, למורת רוחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. העימות בסוגיה זו היה אחד הגורמים המובילים לפיצוץ היחסים בין סער לנתניהו. בראיון שאלה וייס את הנשיא ריבלין האם ידע מראש על החלטתו של סער לפרוש לפסק זמן מהחיים הפוליטיים. על כך ענה ריבלין "אני מאשר את מה שאת אומרת".

בהמשך שאלה וייס האם ריבלין מזהה בעיה של משבר מנהיגות בישראל, לרבות המחסור בדור חדש של מנהיגים. "אנחנו בהחלט רואים נטייה של עם ישראל לא לראות יותר ממנהיג אחד", אמר ריבלין, "בלי כל ספק, מדינה דמוקרטית בלי אלטרנטיבה היא סכנה לדמוקרטיה עצמה. יש לנו ראש ממשלה שיכול להיות פי אלף יותר טוב אם ידע שמישהו קורא תיגר על כסאו. אם אני מתייחס לסקרים, שבהם אחד המועמדים הוא בסביבות 40% תמיכה והאחרים רק בסביבות 10%, זה דבר מאוד מדאיג".

על יחסיו עם נתניהו אמר ריבלין כי "ראש הממשלה ונשיא המדינה בתקופה זו נמצאים בקשר טוב, נפגשים ומטלפנים כאשר כל אחד חושב שהוא צריך להעיר את תשומת ליבו של האחר או לבקש ממנו עצה". על המשבר ביחסים עם נתניהו, שהגיע לשיאו בעת שהאחרון ניסה לסכל את בחירתו של ריבלין לנשיאות, אמר ריבלין כי "ביבי הוא כאח לי. אחי הצעיר". כאשר וייס העירה כי נתניהו "עשה הכל כדי שלא תגיע לנשיאות", ענה ריבלין "הוא יודע שהגעתי לכאן ומתייחס אליי כנשיא, בכל הכבוד".

באשר לאפשרות ההליכה לבחירות, בעקבות הקשיים בהעברת תקציב המדינה, אמר ריבלין כי לדעתו "כניסה למערכת בחירות, במקום לעסוק בענייני השעה, היא דבר לא טוב. הבחירות, אם יהיו, לא ישנו את סדר העדיפויות. עומד פה שוב הביטחון מול הצד החברתי...תמצאו פשרה. עד שייצא עשן לבן".

בהתייחס למטרות שהציב לעצמו כנשיא, אמר ריבלין: "אני שם במרכז את השסעים בחברה הישראלית: היהודי־ערבי, חילוני־דתי, כלכלי. קל להסית כאן אנשים. אני אעשה כמיטב יכולתי כדי לפעול בתוך עמי, שהוא שותף לארצי. עם האנשים שנולדו לארץ הזאת. נשיא המדינה צריך לתת דוגמא אישית כדי לבוא ולהראות את הדרך - לפחות במובן ההסברתי, אם לא במובן של פתרון הבעיה. אני אעשה וימים יגידו, ולא הרבה ימים יצטרכו לעבור כדי שתראו את הפעילות. האם היא תצלח? זה תלוי בכריזמה של נשיא המדינה וביכולת שלו לשכנע אנשים".

לקראת סוף הראיון שאלה וייס את ריבלין האם הספיק כבר לעיין בתיק החנינה של הנשיא לשעבר משה קצב, שהורשע באונס ומרצה מאסר. "כל נושא החנינה הוא מורכב, מעצם אישיותו של המבקש, והוא גם כרוך בהרבה שיקולים ציבוריים", אמר ריבלין לווייס והוסיף "מכיוון שהתיק מונח על שולחני, את לא באמת מצפה שאדבר על זה".

במקביל, שודר ראיון שהעניק הנשיא ריבלין גם למהדורת חדשות 10, שבה ריאיינה אותו אושרת קוטלר. באשר ליחסיו עם נתניהו אמר ריבלין לקוטלר כי "היחסים בין נשיא המדינה לראש הממשלה הם יחסי עבודה מצוינים ומעולים עם קשר יומיומי על נושאים שצריכים לעלות. הוא מתייעץ אתי, בוודאי".

כאשר שאלה קוטלר האם לדעתו של ריבלין, על נתניהו לקיים חשבון נפש בעקבות עזיבתו של גדעון סער, ענה כי "תמיד בימים הנוראים טוב להתחיל חשבון נפש. ודאי שאדם צריך לדעת מדוע חבריו מבקשים לסגת ממנו, ואדם צריך לתת את הדעת על מנת שמעשיו יהיו טובים יותר". גם בראיון לחדשות 10 דבק ריבלין במשנת החיבור בין יהודים וערבים בישראל, כשאמר כי "היהודים והערבים לא נגזר עליהם לחיות יחד, הם נועדו לחיות יחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ