נתניהו בפתח מושב הכנסת: "לא נאבד תקווה לשלום, אך לא ניתפס לתקוות שווא"

ראש הממשלה אמר כי "מופעל לחץ רק על ישראל לעשות וויתורים בלי שום תמורה וביטחון", והדגיש כי "שום לחץ, מבית ומבחוץ, לא יעבוד"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הכנסת שבו אחר הצהריים (שני) מפגרת הקיץ, לפתיחת כנס החורף של הכנסת. "ישראל תמשיך לעמוד זקופת קומה, גאה בעמה ובצבאה", פתח ראש הממשלה בנימין נתניהו את נאומו, והוסיף כי "במערכה המשפטית דרושה לנו אותה עוצמה ואותה אחדות ונחישות, כי גם כאן יש מי שרוצה להכתיב לנו תנאים שיסכנו את ביטחוננו ועתידנו וירחיקו את השלום שאנו מייחלים לו".

לדברי נתניהו, "הפלסטינים דורשים מאתנו הקמת מדינה פלסטינית – בלי שלום ובלי ביטחון. הם דורשים נסיגה לקווי 67', הכנסת פליטים וחלוקת ירושלים – ואחרי כל הדרישות המופרכות הללו הם לא מוכנים להסכים לתנאי היסודי לשלום בין שני עמים – הכרה הדדית". הוא הדגיש כי "שלום יושג רק במו"מ בין הצדדים וכל דרך אחרת רק תערער על היציבות"

נתניהו אמר עוד כי אינו "רואה לחץ על הפלסטינים. אני רואה רק לחץ על ישראל לעשות עוד ועוד ויתורים, בלי שום תמורה וביטחון. אני רוצה להבהיר – שום לחץ, מבית ומבחוץ, לא יעבוד. אני לא אוותר על הדרישה שלנו לחיים ושלום ובראשם הביטחון". הוא הוסיף כי "ישראל לא תאבד תקווה לשלום, אבל גם לא תיתפס לתקוות שווא. אם היינו הולכים אחרי כל יוזמה פזיזית ולא אחראית שמציעים לנו כל יום שני וחמישי החמאס היה חופר מנהרות בכפר סבא".

נתניהו וריבלין בפתיחת מושב הכנסת, היום

נתניהו התייחס להעברת שטחים לידי הרשות הפלסטינית ואמר כי ״מסרנו את עזה, גוש קטיף לידי הרשות הפלסטינית. ואני שואל, לשיטתכם מי יהיו הכוחות שיבטיחו את השלום וימנעו את הטרור מהשטחים שנפנה". לדבריו, "ב-20 השנים האחרונות, כל שטח שפינינו נתפס על ידי כוחות האיסלאם הקיצוני". הוא הבהיר כי "אינני רוצה במדינה דו לאומית או בשלוחה איראנית שתסכן את קיומנו. הסדר שלום, ייתכן שתהיה הנוסחה הבאה: מדינה פלסטינית מפורזת שתכיר במדינת היהודים".

ראש הממשלה התייחס גם לבנייה מעבר לקו הירוק בירושלים, ואמר כי "קיימת הסכמה רחבה בציבור שלישראל הזכות המלאה לבנות בשכונות ירושלים. זה קונצנזוס, או לפחות כך חשבתי. כל ממשלות ישראל עשו כך – גם לפלסטינים ברור שהשטחים האלו יישארו בגבולות ישראל בכל הסכם עתידי". לדבריו, "יש כאלה שבשבילם אין עיתוי נוח לבניית בתים בירושלים, ואם זה היה תלוי בהם, בשישים השנים האחרונות לא היינו בונים בית אחד, כי אף פעם זה לא הזמן המתאים".

"אנחנו נפגשים אחרי קיץ כואב קשה ומדמם", פתח נשיא המדינה ראובן ריבלין את נאומו, והתייחס לגל האלימות והגזענות בקיץ האחרון בעת מבצע "צוק איתן". "במציאות כזאת שבה גם המובן מאליו הופך כר להשתלחות נטולת רסן, הרי שגם אתם, אנחנו, היושבים כאן – מוכרחים לשאול את עצמנו מה חלקנו בכך. אסור לנו לשתוק. השתיקה שלנו מסוכנת", אמר ריבלין, לאחר שמנה כמה מהנאצות שספג בעצמו, ובהן "חתיכת יהודון שקרן", "סוכן ערבים", "בוגד, נשיא של חיזבאללה" ו"לך תהיה נשיא בעזה, חנפן מסריח".

זמן קצר לפני נאומיהם של ראש הממשלה ונשיא המדינה, פנה יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לחברי הכנסת בבקשה להיות סובלניים יותר אלו לאלו ולנסות לחסוך מהשיח הפוליטי ביטויים של קיצוניות, שנאה וגזענות: "אין לי אשליה שנהפוך לפרלמנט אירופי מעוּדן; חריפוּת הדיון הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה שלנו ושל הכנסת הזו, והאמת היא שהחספוס הוא אחד מסממניו של הישראלי; וזה בסדר גמור. אינני מנסה או מצפה לשנות זאת.

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג פנה לנתניהו בנאומו בכנסת, ואמר: "אתה מפחד ואתה מנותק. כשהראש מנותק הממשלה מתפוררת. אתה מזמזם מדי בוקר את שורת המחץ 'הציבור מטומטום ולכן הציבור משלם'. אבל הציבור שלנו לא מטומטם ולא מוכן להמשיך לשלם. מי שישלם זה ראש הממשלה שישלם את כסאו ובקרוב". הרצוג תקף גם את תקציב המדינה וכינה אותו "תקציב הבושה והחרפה".

בנאומו, הוסיף הרצוג כי נתניהו חתום אישית על הרס יחסי ישראל עם ארה"ב. "אתה האיש האחראי על הרס יחסי ישראל-ארה"ב, שפגע בחיבור הישיר לבית הלבן ולנשיא אובמה" הטיח הרצוג בנתניהו. "אפילו שר האוצר שלך אומר זאת כפרשן המתבונן מהצד".

לפני פתיחת המושב, אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: "מי יודע אולי נפתיע את עם ישראל, למשל ביציבות שלטונית, בהמשך הביטחון, בהמשך השגשוג. כל אותם דברים שאזרחי ישראל מעוניינים בהם ורק אנחנו מסוגלים להעניק אותם". נתניהו הוסיף כי "השעה מאתגרת פעמיים. יש לנו משימה להעביר תקציב וחוקים חשובים ולשמור על יציבות השלטון בישראל. יש לנו גם אתגר מסביבנו. המזרח התיכון שוצף וסוער. ישראל היא אי של בטחון ושגשוג בהמולה הזאת".

מוקדם יותר היום, הודיעו חברי סיעת בל"ד כי החליטו להחרים את מושב הפתיחה של כנס החורף כנסת בשל התנכלות מתמשכת, לטענתם, של הממסד לח"כים הערבים. בסיעה הודיעו על כוונתם להחרים את דיוני מליאת הכנסת כבר בתחילת החודש, בעקבות החלטת ועדת האתיקה להשעות את ח"כ חנין זועבי מהשתתפות בדיוני המליאה והוועדות לחצי שנה בעקבות התבטאויות שנשאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ