הכנסת דחתה את בקשתה של ח"כ חנין זועבי לבטל את עונש הרחקתה

68 ח"כים הצביעו נגד ביטול החלטת ועדת האתיקה, 16 תמכו; זועבי: "חציתי רק גבולות של קונסנזוס לוחמי וגזעני. לא הסגנון שלי מעצבן אלא התוכן"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת דחתה בצהריים (רביעי) את בקשתה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) לבטל את עונש השעייתה לחצי שנה מהשתתפות בדיוני המליאה וועדותיה. לפי החלטת ועדת האתיקה, לזועבי יותר להשתתף בהצבעות בלבד. ההחלטה התקבלה בעקבות שורת התבטאויות שנויות במחלוקת של זועבי בקיץ, ובראשן טענותיה כי חוטפי שלושת הנערים בגדה אינם טרוריסטים ובזכות חמאס.

68 מתנגדים, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו וכל השרים שנכחו בדיון, דחו את הבקשה לעומת 16 ח"כים שתמכו בה. בבקשת זועבי תמכו נציגי הסיעות הערביות, מרצ וח"כ עמרם מצנע מהתנועה. ח"כ דוד צור מהתנועה נמנע ושאר חברי סיעתו לא התייצבו להצבעה.

טרם ההצבעה נערך דיון טעון ויוצא דופן במליאה, במהלכו הוצאו כמה חברי כנסת. נאומה של זועבי עצמה נקטע פעם אחר פעם. "לא חציתי שום גבול, לא אדום ולא כתום. שום גבול אנושי, מוסרי או חוקי", אמרה. "אבל חציתי גבולות של קונסנזוס לוחמני, כוחני, תוקפני וגזעני. את הגבולות האלה חציתי. בעיני זאת מצווה לחצות גבולות שכאלה".

זועבי במליאת הכנסת, בצהרייםצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי זועבי, "המסגרת של כל ההתבטאויות שלי היא פוליטית ולכן אינה נוגעת לפעילות ועדת האתיקה. האם חופש הביטוי נובע מעמדה פוליטית מסוימת? זוהי החלטה נקמנית, והיא איננה מידתית. מדברת בפניכם מי שחושבת, פועלת חיה ששואבת את הזכויות, הגאווה ואת האמת הפנימית שלה מהיותה בן אדם ובת הארץ הזאת. לא היה ולא יהיה מי שיצליח להפוך אותי או את העם שלי לאורחת או לזרה או לנחותה".

זועבי הוסיפה כי "לא קל לחלק מכם לשמוע אותי. לא קל לחלק מכם אפילו לראות אולי מסתובבת פה. אתם חושבים שקל לי לשבת פה כשאתם רואים בעם שלי אויב. הרוב, מעצבן אותו לשמוע אותי חוזרת יום ולילה על מלים כמו כיבוש, גזענות ופשעי מלחמה. המלים האלה מעצבנות אותי עוד יותר. רבותיי, זה לא הסגנון שמעצבן, אלא התוכן".

ח"כ איציק שמולי (עבודה) הוצא מן האולם לאחר שהתפרץ לעבר זועבי. "לא היה ח"כ שדיבר ככה על נגד חיילי צה"ל", אמר. "גם לי מותר לומר לך במסגרת חופש הביטוי שהגזמת לגמרי הפעם. איך את לא מתביישת לבוא לכאן ולדבר איתנו על דמוקרטיה כשאת סוחטת אותה עד הסוף". ח"כ מירי רגב (ליכוד) זעקה: "יש לנו סוס טרויאני כאן בכנסת".

יו"ר ועדת האתיקה, ח"כ יצחק כהן מש"ס, נדרש בדיון להסביר את החלטת הוועדה להרחיק את זועבי. בנאומו אמר כהן כי "האם העובדה שלא מעמידים את חבר הכנסת לדין פלילי משמעה בהכרח שכללי האתיקה לא רלוונטים? ועדת האתיקה סברה שיש התבטאויות שלא ניתן לעבור על סדר היום".

ח"כ כהן שב על דבריה של זועבי על שלושת חוטפי הנערים וציין כי הם נאמרו שעה ש"אזרחי ישראל יהודים וערבים כאחד מתפללים למציאתם". לאחר מכן הוסיף כי "אם בכך לא די, כחודש לאחר מכן מפרסמת זועבי מאמר לפיו 'כדי שישראל תודיע על סיום הכיבוש והשילוש הפושע חומה, מצור וטיהור, עלינו להטיל מצור על ישראל במקום לשאת ולתת עמה'. האם דברים שכאלה יכולילם לבוא בקנה אחד עם כללי האתיקה לשרת את טובת המדינה? רוב חברי הוועדה סברו שדבריה של זועבי אינם ביקורת חריפה אלא מבטאים עמדה שלא יכולה עמוד בקנה אחד עם טובת המדינה".

ח"כ מוחמד ברכה מחד"ש הוצא מן המליאה לאחר שהתפרץ לעבר כהן. ח"כ גמאל זחאלקה מבל"ד קרא לעבר כהן: אין אתיקה בוועדת האתיקה. הכל פוליטיקה".

אמש דווח בערוץ 10 כי הפרקליטות ממליצה להעמיד לדין את זועבי בגין איומים. לפני כחודשיים המליצה המשטרה להעמיד לדין את זועבי, וכעת יכריע בנושא היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

חקירת המשטרה בעניין זועבי נפתחה ביולי האחרון, לאחר מפגש בין הח"כית לבין שוטרים ערבים בבית המשפט בנצרת. זועבי הטיחה אז בשוטרים: "אלה שמשתפים פעולה נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה", "שיפחדו מהשבאב" ו"צריך לירוק להם בפרצוף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ