יהונתן ליס
יהונתן ליס

העימות בין ח"כ איתן כבל (העבודה) לבין לשכת ראש הממשלה סביב חוק "ישראל היום" עולה מדרגה: בלשכת נתניהו אישרו בשבוע שעבר שהורו לטכנאי בכנסת להגיע למשרדו של כבל ולנתק את שירות "עקוב אחריי" שהפעיל ללשכת רה"מ, "בשל הפרעה לעבודת הלשכה". כבל העביר את השיחות לאחר שבשבוע שעבר פרסם עיתון "ישראל היום" את מספר הטלפון שלו, כדי לאפשר לקוראים למחות על הצעת החוק שיזם שנועדה למנוע את הפצת החינמון. היום (ראשון) תדון ועדת השרים לחקיקה בהצעה האוסרת לחלק את העיתון בחינם.

ביום חמישי התברר שלאחר שהטכנאי נכשל במשימתו ולא הצליח לבטל את העברת השיחות, הוא הזעיק את חברת "טלדור" כדי לטפל בדבר מרחוק. טלדור היא החברה המעניקה שירותי תמיכה טלפונית לכנסת ובאופן מקרי היא הוקמה על ידי אשר בהרב, שמכהן כיום כמו"ל 'ישראל היום'. בהרב עזב את טלדור כבר לפני עשר שנים, אך הדבר לא מנע מכבל לתהות על הקשר של העיתון למהלך.

"משמעות הקשר הזה שבין ההנהלה הבכירה של ישראל היום לחברת טלדור, שביצעה את הניתוק של שירות עקוב אחריי מהטלפון שלי, מחייבת בדיקה והתייחסות לאלתר", כתב ביום חמישי ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. במכתב דחק כבל באדלשטיין להתערב בנושא: "אני דורש ממך להעביר מסר ברור לראש הממשלה ולאנשי לשכתו, ולהבהיר להם כי במדינת ישראל בה מושתתים סדרי השלטון על עיקרון הפרדת הרשויות, אין להם שום סמכות לחלק הוראות לעובדי הכנסת ובוודאי שאין להם שום זכות להורות לעובדים לפלוש ללשכתו של ח"כ ולהתעסק עם מכשיר הטלפון שלו".

בהרב דחה את טענותיו של כבל על הסף, אך סירב להתראיין בנושא. בסביבתו הגדירו את הטענות "שטות מוחלטת" והבהירו שאין לו כל קשר עם החברה בעשור האחרון. גם בכנסת מיהרו להבהיר שהפנייה לטלדור נעשתה בתום לב, ואף גורם זר לא היה מעורב בה. "חברת טלדור לא פעלה בהנחיית לשכת ראש הממשלה, אלא בהנחיית עובד כנסת שפעל בתום לב. אף גורם בכיר בכנסת לא היה מודע או מעורב בעניין. בעקבות המקרה, הנחה מנכ"ל הכנסת כי בכל בקשה להפעלת שרות 'עקוב אחריי' בכנסת על אנשי המקצוע לבדוק מעתה לאיזה יעד מופעל השירות", אמרו עובדים במשכן לאחר שבדקו את האירוע. את תגובת טלדור לא ניתן היה להשיג.

חוק "ישראל היום" צפוי לעלות להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי. על פי ההערכות, החוק יובא לדיון היום בוועדת השרים לחקיקה אך גם אם לא יאושר, הוא יובא להצבעה במליאה בהמשך השבוע. בקואליציה מעריכים שמרבית השותפות לממשלה יצביעו בעד החוק, גם אם וועדת השרים לחקיקה תכפה עליהם להתנגד לו.

כדי למנוע הפסד בהצבעה, בליכוד נערכים לבצע תרגיל פרלמנטרי: כפי שנחשף ב"הארץ", הקואליציה תעניק חופש הצבעה לח"כים וכך איש לא יוכל לטעון שהחוק עבר בניגוד לעמדת הממשלה. לאחר ההצבעה בקריאה הטרומית, החוק יועבר בנוהל המקובל להמשך טיפול בוועדת הכנסת, הנשלטת כיום בידי ח"כ יריב לוין, שעשוי לקבור את המשך הטיפול בה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ