השרים אישרו בניגוד לעמדת וינשטיין: חוקים חדשים יחולו גם בגדה

לפי החוק של ח"כ סטרוק, החוק יחול על יישובים ישראליים ולא פלסטיניים. אריאל תקף את לבני שהודיעה שתערער: "עבורכם, המתיישבים טובים רק בשביל להילחם ולמות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חרף התנגדות היועץ המשפטי לממשלה, אישרה היום (ראשון) ועדת השרים לחקיקה את החוק של ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) לפיו חוקים שיחוקקו בעתיד יחולו גם על ההתנחלויות ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן. שר האוצר, יאיר לפיד, ושרת המשפטים, ציפי לבני, היו היחידים שהתנגדו והודיעו כי יגישו ערר שמשמעותו שקידום החוק יידחה למועד בלתי ידוע.

השר אורי אריאל תקף במהלך הדיון את השרה לבני. ״לעתים זה נשמע כאילו המתיישבים הם בסדר בשביל לשלם מסים, להילחם ולמות אבל לא בשביל לחיות", אמר אריאל. לדבריו, "לא תשכנעו אותי שנעשית כאן פעולה רצינית בעניין. לא נעשתה עד היום עבודה רצינית ואם כן היה מה לשקול. יש פה אפליה בוטה כנגד תושבי מדינת ישראל. תפסיקו עם ההתחמקויות המיותרות. חובות אתם יודעים לבקש, אבל כשזה מגיע לזכויות יש המון נימוקים נגד. זה מבייש את המושג מדינה יהודית ודמוקרטית. בעיניי זה יותר מבושה וחרפה".

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי היועמ"ש, יהודה וינשטיין, הודיע על התנגדותו להצעת החוק להחלת חוקי הכנסת על ההתנחלויות. בחוות דעת שהעביר לחברי ועדת השרים לחקיקה קבע היועץ שההצעה פוגעת במעמדו של אלוף פיקוד המרכז כריבון בשטחים.

"בהצעה מופקעת למעשה סמכותו של המפקד הצבאי - הריבון בשטחי האזור - ומועברת לידיה של הכנסת, וזאת בניגוד למסגרת המשפטית של דיני התפיסה הלוחמתית לפיה מנוהלים שטחי האזור", כתב וינשטיין. עוד צוין בחוות הדעת, שבמקרים מסוימים המפקד הצבאי מחוקק באזור צווים בעלי תוכן מקביל לחוקים ישראליים ספציפיים, אולם ״חקיקה זו נעשית לאחר שהמפקד הצבאי בחן את נחיצותה והלימתה למגבלות הדין הבינלאומי החל בשטחי האזור". לדבריו, דוגמה לכך ניתן לראות בעבודת המטה הנרחבת המבוצעת על ידי היועץ המשפטי הצבאי לאיו"ש בשיתוף עם משרדי המשפטים והכלכלה, לצורך החלת דיני העבודה בשטחי האזור.

אורית סטרוק בכניסה לבית המריבה בחברון, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

את החוק יזמו דמויות מפתח במאבק לסיפוח ההתנחלויות בכנסת, בהם ראשי השדולה בנושא, חברי הכנסת יריב לוין ואורית סטרוק, לצד יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, ויו"ר סיעת הבית היהודי, איילת שקד.

לפי ההצעה אלוף הפיקוד יחויב לפרסם כצו את כל אחד מהחוקים שהכנסת מחוקקת בתוך 45 ימים מיום אישורו, ובכך להחיל אותו באופן זהה גם בשטחים.

לדברי לוין וסטרוק, "הצעת החוק הזו תביא להגנה על הזכויות כמו גם החובות של תושבי יהודה ושומרון הישראלים. אין שום סיבה מוצדקת לכך שאזרחי ישראל הגרים ביהודה ושומרון לא יוכלו לקבוע את חובותיהם וזכויותיהם באמצעות נציגיהם בכנסת, שנבחרו לשם כך, גם בלי להחיל ריבונות על השטח".

בהודעה שפרסמו יוזמי החוק הם הסבירו כי "מדובר במציאות בלתי קבילה בעליל מבחינה דמוקרטית, הפוגעת ללא כל ספק בכבודם של תושבי האזור הישראלים ואף גוררת בעקבותיה פגיעה קשה בזכויותיהם ומפלה אותם לרעה ביחס לשאר אזרחי המדינה".

לדבריהם, "הצעת החוק מבקשת לתקן עוול זה, להשוות בין הנורמות השונות החלות על אזרחיה של מדינת ישראל ללא קשר למקום מושבם ולהביא למצב בו גם את חייהם של אזרחי המדינה תושבי האזור תנהל הכנסת הנבחרת, וזאת מבלי לשנות את מעמדו של השטח מבחינה מדינית ומבלי לסתור את הוראות הדין הבינלאומי שישראל קיבלה על עצמה, לפנים משורת הדין, להתנהל על פיו ביהודה ושומרון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ