התפטרות ליברמן |

בכיר בליכוד: קואליציה של 61 ח"כים תהיה בלתי אפשרית

מתחדש המאבק על תיק החוץ בין בנט לבכירים בליכוד. במפלגת השלטון מעריכים כי גוברים הסיכויים לצירוף עתידי של המחנה הציוני ומעריכים כי גבר כושר הסחטנות של השותפות הקואליציוניות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ספק אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ימהר להעביר את תיק החוץ לידיים חדשות עם כניסתה לתוקף של התפטרותו של השר אביגדור ליברמן, שהודיע מוקדם יותר היום (שני) כי מפלגתו לא תצטרף לקואליציה וכי הוא מתפטר מתפקידו כשר החוץ. לפחות ארבעה בכירים עשויים לדרוש את התיק כדי להחזיק בו בקדנציה הבאה: לצד השר נפתלי בנט, ש"התאהב" בשבוע האחרון דווקא בתיק החינוך, צמרת הליכוד צפויה לדרוש את התיק לידיה: השר יובל שטייניץ, כמו גם סגן שר החוץ צחי הנגבי, הבהירו היום כי הם מעוניינים לכהן במשרד שמפנה ליברמן. גם בכיר שרי הליכוד, גלעד ארדן, שמתלבט בימים אלה אם לכהן כשר משולב לענייני פנים וביטחון פנים, עשוי לדרוש מחדש את התפקיד לידיו.

בליכוד מבינים היום שמנהיג ישראל ביתנו הכניס את ממשלת נתניהו הרביעית למלכוד: "קואליציה של 61 ח"כים היא קואליציה בלתי אפשרית", אמר מקור בליכוד. "מספיק שאורי אריאל ובצלאל סמוטריץ' מתקומה יחליטו לעשות שריר והממשלה תיפול". בליכוד אישרו השבוע שלקחו אל ישראל ביתנו כמובן מאליו. "המשימה שלנו היתה לסגור קודם כל עם ש"ס והבית היהודי, לייצב קואליציה של 61, ורק אז לסגור מול ליברמן. ההערכה היתה שהסיכוי שליברמן יעדיף את האופוזיציה נמוך וייכנס כמעט בכל מחיר תמורת תיק החוץ היוקרתי", אמרו בליכוד.

כעת במפלגת השלטון מעריכים שכושר הסחטנות של השותפות הקואליציוניות גבר. "אין לנו אלטרנטיביות של ממש", אמרו במפלגה. "אין עוד מפלגות מימין שאפשר לשאת ולתת אתן. הסיכוי להכניס את המחנה הציוני לקואליציה על בסיס קווי הייסוד הקיימים הוא קלוש". כעת נערכים במפלגה לאפשרות שפרישת ליברמן תיצור בבית היהודי ובש"ס רעב מחודש לתיקים ותפקידים לקראת חתימה על הסכם קואליציוני.

ליברמן בישיבת הסיעה בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

האם פרישתו של ליברמן סופית? מנהיג ישראל ביתנו מנה שורה ארוכה של החלטות וקווי יסוד של הקואליציה החדשה שעמם מפלגתו אינה יכולה להשלים. בליכוד היה מי שהעריך שההחלטה עדיין הפיכה, אם להסכם עם ישראל ביתנו יוכנסו סעיפים שימתנו את הסיכומים עם החרדים ויעניקו לישראל ביתנו אפשרות לקדם חקיקה דוגמת עונש מוות למחבלים, הסדרי פנסיה לעולים או נוסח עמום יותר לשינויים בחוק הגיור.

כעת נתניהו עשוי לנסות ולשרוד עם ממשלת 61, או לגייס שותפים חדשים לקואליציה. ‫בליכוד ובעבודה מתחזקת ההערכה שייעשה ניסיון לצרף את הרצוג לקואליציה – ככל הנראה בעוד חודשים אחדים. בזה אחר זה דחו היום בכירי המחנה הציוני את האפשרות שיחברו לקואליציה של נתניהו, אך בליכוד עשויים להמתין חודשים אחדים ולנסות לגייס את הרצוג לממשלה ב"פעימה שניה", על רקע קידום כזה או אחר של משא ומתן מדיני ובניסיון לשפר את מערכת היחסים עם ארצות הברית. אפשרות נוספת היא לנסות ולגייס את ליברמן מחדש לקואליציה בהמשך הדרך. אפשרות שלישית שעליה דיברו היום בכנסת היא לנסות ולפלג את המחנה הנצי ביש עתיד ולרתום את חברי הכנסת שי פירון, מאיר כהן, מיקי לוי ועליזה לביא להצטרף לממשלה. הסיכויים למהלך כזה נחשבים לקלושים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ