ליברמן הודיע: לא נצטרף לקואליציה של נתניהו

יו"ר ישראל ביתנו התפטר מתפקיד שר החוץ ואמר "נשרת את העם מהאופוזיציה". הרצוג סירב להעלות להצבעה התחייבות לאי-כניסה לממשלת נתניהו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע היום (שני) כי מפלגתו לא תצטרף לקואליציה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושהוא מתפטר מתפקיד שר החוץ. לדבריו, "לא מעט התלבטנו איך להמשיך הלאה. הדילמה שלנו היתה עקרונות ולא כסאות. לא היתה לנו שום בעיה עם התפקידים המיניסטריאליים ובהחלט זכינו לקבל במשא ומתן את משרד החוץ בהיקף מלא וגם את משרד הקליטה. יחד עם זאת, הגענו למסקנה ברורה וחד משמעית שזה לא נכון מבחינתנו להצטרף לקואליציה הנוכחית".

ליברמן אמר כי "כל מה שראינו בהסכמים הקואליציוניים, וגם מה שלא ראינו, הביא לפחות אותי למסקנה שמה שעתיד לקום זאת לא ממשלה לאומית, לא מחנה לאומי, אלא ממשלה שהיא התגלמות של האופורטוניזם".

ליברמן הזכיר את שלהי תקופת הכנסת ה-19 ואמר כי הנושא המרכזי אז בכנסת היה הוויכוח על חוק הלאום, בגרסאות השונות שהגישו זאב אלקין ואיילת שקד ורוברט אילטוב. "זה קרע את הקואליציה מבפנים. פתאום בכנסת העשרים החוק הזה לגמרי לא חשוב, לא הופיע ולא קיים", אמר ליברמן.

הודעתו של ליברמן מותירה את ראש הממשלה עם קואליציה של 61 חברי כנסת. יומיים נותרו לפקיעת הארכה להרכבת קואליציה, אך נתניהו סיכם רק עם שתי מפלגות: יהדות התורה וכולנו. משא ומתן מתנהל עם ש"ס והבית היהודי. נקודת המחלוקת בין השתיים היא על תיק הדתות.

בישיבת סיעת המחנה הציוני שקדמה לישיבת סיעת ישראל ביתנו, סירב יו"ר הסיעה, יצחק (בוז'י) הרצוג, לדרישת ח"כ עמיר פרץ להעלות להצבעה התחייבות לאי כניסה לממשלת נתניהו. הרצוג ביקש מחברי הסיעה לתת בו אמון בעניין זה. בפתח דבריו בישיבת הסיעה הצהיר הרצוג כי המחנה הציוני יעמוד בראש אופוזיציה "חזקה ולוחמת" והכחיש כל שמועה או כוונה להצטרף לממשלת אחדות. "כל הדיבורים על אחדות היו כקצף על פני המים. נתניהו ושותפיו לקואליציה לא נותנים מענה או פתרונות. אפס תחושת ביטחון, בידוד מדיני ואיום בלתי פוסק על הדמוקרטיה ושלטון החוק".

ליברמן אמר עוד במסיבת העיתונאים כי הקואליציה שמרכיב נתניהו "לא משקפת את עמדות המחנה הלאומי, ובהחלט לא לרוחנו, בלשון המעטה. לכן החלטתי להתפטר מתפקיד שר החוץ. בתום הישיבה אגיש את התפטרותי, לצד ההודעה הברורה שלא נצטרף לקואליציה". עם התפטרותו ימלא את תפקיד שר החוץ ראש הממשלה נתניהו.

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בישיבת הסיעה בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

שר החוץ המתפטר הבטיח כי "נשרת את העם מהאופוזיציה. מהאופוזיציה אפשר לעשות הרבה מאוד דברים. אנחנו רוצים להיות שלמים עם עצמנו גם בנושא חוק הלאום, הפרדת רשויות והרבה דברים אחרים. אנחנו לא מסוגלים לקבל אותן גזירות שראינו בהסכמים הקואליציוניים".

לדברי ליברמן, גם אין לממשלה שתקום "שום כוונה למגר את שלטון חמאס. דיברתי במערכות קודמות לא מעט על מיגור שלטון חמאס. ברור שבמקרה הטוב היו מסכימים להכניס את זה כפסקה בהסכמים. לממש? ברור שלקואליציה הזאת אין שום כוונה לממש את מיטוט שלטון חמאס, כמו שאין שום כוונה לחדש בנייה בגושי התיישבות ובשכונות יהודיות במזרח ירושלים. אני לא מציע לבנות בכל ההתנחלויות ולא בג'בל מוכבר. אני לא מבין עד היום למה אנחנו לא בונים לא ברמות, לא בגילה ולא באריאל. אין שום סיבה. גם מבחינה משפטית, מבחינת ההתחייבות הבינלאומית שלנו יש לנו כל האסמכתאות לבנות בשכונות היהודיות", דברי ליברמן.

הוא הוסיף כי "מרכיבי הקואליציה מתחייבים שבמידה שהיא תורחב מעבר לשבעים מנדטים, יהיה שינוי בחלוקת הסמכויות והתפקידים, והכוונה היא ברורה. לא מתכוונים להכניס את המפלגה הערבית המאוחדת ולא את מרצ. מתכוונים להכניס את העבודה, וברור שעם תפקידים, הכוונה להחליף את ישראל ביתנו במפלגת העבודה".

"בכלל, יש כאן בעיה עם ההמשכיות והנכונות לדבוק במשהו. חוק שעבר בכנסת ה-19 – הממשלה היתה אמורה לקום עם 18 שרים וארבעה סגנים, ועוד לפני שהדיו הספיק להתייבש מרחיבים את הממשלה. מדברים על החגורה הקצרה ובאותה נשימה מבטלים את החוק לכמות בלתי מוגבלת של שרים וסגנים. לשווייץ שבעה שרים, למה אצלנו צריך כמות בלתי מוגבלת? אני עדיין לא מבין. אין לזה שום הצדקה", אמר ליברמן. "אנחנו הולכים פה לעמוד מול אתגרים ענקיים. חייבים נחישות וקו בהיר. ראינו קריאה נרגשת "ערבים באוטובוסים, צאו להצביע. יומיים אחר כך באה התנצלות. לפני הבחירות מקפיאים את הכסף לפלסטינים, ויומיים אחרי מפשירים. אמרתי לראש הממשלה מראש, אל תקפיא אם אתה לא יכול לעמוד בזה".

"בזיגזגים אי אפשר להתמודד עם האתגרים הביטחוניים, גם בנושא ועדת העבודה והרווחה. ברור שאין מועמדת יותר טבעית למלא את ראשות הוועדה מאורלי לוי. זה מקובל ומוסכם גם על כחלון. לפני המו"מ שניהלנו כולם ידעו מה עמדתנו. מי שטרפד את קבלת ועדת העבודה והרווחה היתה לשכת ראש הממשלה. אני לא יודע למה", דברי שר החוץ המתפטר.

בכיר במערכת הפוליטית ששוחח עם ליברמן בימים האחרונים התרשם כי "הוא בדיכאון" מהמשא ומתן הקואליציוני. "לא מדובר בדיכאון קליני", אמר, "אלא במיאוס מוחלט מהמשא ומתן הקואליציוני ובאפתיה ביחס לעתידו הפוליטי". בשיחות עם בכירים בישראל ביתנו הצטיירה תמונת מצב דומה: במפלגה לא ידעו לומר אם פניהם לקואליציה או לאופוזיציה, אבל הטון לא כלל נימה מאיימת אלא השלמה עם המצב. "או שניכנס או שנשב באופוזיציה, שתי האפשרויות פתוחות ומקובלות עלינו", אמר בכיר במפלגה. מקור אחר אמר, "הליכוד מתייחס אלינו כאל מובן מאליו. הדרישות שלנו לא ממש נשמעות".

בכירים בליכוד לא ראו באפשרות שליברמן לא ייכנס לקואליציה איום על שלמות ממשלת נתניהו הרביעית. "אנחנו יכולים לצאת לדרך עם תמיכה של 61 ח"כים בלבד", אמר מקור בסביבת ראש הממשלה. "זה לא מושלם, אבל בהחלט לא סוף העולם".

בליכוד העריכו שליברמן יצטרף בסופו של דבר לקואליציה. "אנחנו מציעים לו את תיק החוץ ותיק הקליטה. בשביל מפלגה שזכתה בשישה מנדטים ושמאגר הקולות שלה אוזל, זו הצעה מרשימה. לליברמן אין מה לחפש באופוזיציה הנוכחית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ