יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הצהירו כי הגיעו להבנות על הצטרפות הבית היהודי לקואליציה בהנהגת נתניהו. ראש הממשלה עדכן את הנשיא ריבלין כי עלה בידו להקים ממשלה. השניים שוחחו טלפונית, ומכתב הועבר לנשיא בדואר האלקטרוני ובאמצעות שליח.

לפי ההבנות, איילת שקד תהיה שרת המשפטים ותחזיק בוועדת השרים לענייני חקיקה, והמפלגה תמנה מטעמה גם סגן שר הביטחון, שיהיה ממונה על המינהל האזרחי, וראש ועדת החוקה. בנט וראש הממשלה טרם הגיעו להסכמה על כל הפרטים, אך ימשיכו במשא ומתן עוד הלילה. על נתניהו להשביע את ממשלתו החדשה עד יום רביעי הבא. ריבלין המליץ לנתניהו ללכת לצפות במשחק הכדורגל בין ברצלונה למינכן, והביע תקווה כי נתניהו יזכה למעט שעות שינה.

נתניהו ובנט הערב צילום: אמיל סלמן

חבר צוות המו"מ של הליכוד, זאב אלקין, הודיע כי צוותי המו"מ של שתי המפלגות יפעלו להשלים את ההסכם בין הליכוד לבית היהודי עוד הלילה. לדברי בנט, "בשעה טובה יש ממשלה בישראל. זאת לא ממשלה למען אנשי ימין או שמאל או מרכז, אלא של כל עם ישראל. היתה לי הערב שיחה טובה מאוד עם ראש הממשלה, במהלכה הודעתי לו שהבית היהודי יצטרף לממשלה לאומית בראשותו. הצוותים יעבדו הלילה מתוך רצון טוב להגיע לתוצאה כבר בשעות הקרובות".

בנט פנה לנתניהו: "אנחנו מאחוריך. נסייע לך בכל כוחנו למען הצלחת המדינה והממשלה בראשותך כי אין לנו ארץ אחרת. הממשלה הזאת יכולה להשלים את כהונתה. אנחנו נפשיל שרוולים כדי שזה יקרה".

נתניהו השיב: "אף אחד לא מופתע שהמשא ומתן הזה התמשך עם כל הסיעות, אבל איש לא מופתע שהוא הסתיים במועדו. אבל המועד דוחק. אצא מכאן ואתקשר לנשיא וליו"ר הכנסת, אודיע שעלה בידי להרכיב ממשלה. 61 זה מספר טוב, 61 פלוס מספר עוד יותר טוב. זה מתחיל מ-61. יש הרבה עבודה לפנינו".

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, כתב הערב בעמוד הפייסבוק שלו: "לא אחריות, לא משילות ולא יציבות - ממשלת כישלון לאומי קמה פה היום. שוב הוסרה מסיכת המנהיגות מעל פניו של ראש ממשלה והתגלו זחיחות ושאננות בפארסה מביכה של הקמת הממשלה החלשה, הסחיטה והצרה בתולדות ישראל. הענקת פרס בדמות משרד המשפטים למפלגת הבית היהודי, שפגעה ואיימה על שלטון החוק בכנסת הקודמת, היא דוגמא ברורה לזלזול של נתניהו בטובתם של אזרחי ישראל ולכך שגם שלטון החוק והדמוקרטיה הישראלית שווים בעיניו פחות מצרכיו הפוליטיים".

הרצוג הבטיח כי ינהיג את האופוזיציה וכתב: "אני מבטיח לכם, מול ההפקרות המתנהלת על גבה של מדינת ישראל כולה, אני, בראש המחנה הציוני, מתכוון לבנות אופוזיציה שתהווה חומה בצורה ותביא להחלפתה של הממשלה באלטרנטיבה שתחזיר את התקווה ותנהיג באחריות, שיקול דעת ותקווה".

המו"מ הקואליציוני עם הבית היהודי הסתיים הערב כשידו של בנט על העליונה: הבית היהודי קיבל שליטה חריגה על משרד המשפטים, וכן את ראשות ועדת חוקה, חוק ומשפט. לאורך היום ביקשו בליכוד להעביר למפלגה את ראשות וועדת הפנים כדי למנוע את האחיזה הרחבה, אך לבסוף נעתרו לדרישת הבית היהודי בנושא. לצד תיק החינוך עבור בנט ותיק המשפטים עבור שקד, הבית היהודי יקבל גם את תיק החקלאות לאורי אריאל, שיכלול גם אחריות על החטיבה להתיישבות, הזרוע להעברת תקציבים לתשתיות בהתנחלויות, ועל הטיפול בנושא הבדואים. המפלגה קיבלה גם את תפקיד סגן שר הביטחון, שיהיה ממונה על המינהל האזרחי - תפקיד שככל הנראה יילך לאלי בן דהן. הוועדה למינוי דיינים תופקע ממשרד המשפטים ותעבור למשרד ראש הממשלה, שם יופקד עליה שר מהליכוד. על פי גורמים בבית היהודי, מבוי סתום אליו נקלעו הצדדים נפתר רק לפני זמן קצר, כשבנט ונתניהו שוחחו ישירות. לשתי המפלגות נותרו נושאים שוליים בהם הן נדרשות להגיע להסכמות. אחד הנושאים הוא האם תקציב החינוך ייפרש על פני שנה או שנתיים.

ממשלת נתניהו הרביעית רחוקה מלהיות משאת נפשו של ראש הממשלה. מדובר בממשלה צרה, המונה 61 ח"כים בלבד, שתתקשה לקדם את סדר היום השאפתני שהציבו חבריה. “במידה רבה נתניהו לא הצליח להקים ממשלה, אלא השיג ארכה להרכבת ממשלה אחרת", אמר אתמול מקור פוליטי. בליכוד הבהירו אתמול שפניהם להרחבת הקואליציה – בין אם באמצעות צירוף המחנה הציוני או ישראל ביתנו בחודשים הקרובים ובין אם באמצעות פילוג של המפלגות הקיימות (יש עתיד, המחנה הציוני או ישראל ביתנו) ורתימת חברים בודדים ממפלגות אלה לתמיכה בקואליציה החדשה.

במחנה הציוני הדעות חלוקות: בעוד שכמה מבכירי המפלגה מעדיפים שלא לחבור לנתניהו ולהמתין לנפילת הקואליציה השברירית בראשה יעמוד כדי לכונן קואליציה בראשות הרצוג, חכי"ם אחרים במפלגה העריכו כי המגעים הקואליציוניים הם רק עניין של זמן. בליכוד הבהירו אתמול כי, "משה כחלון לא ייאפשר לנו להתמיד בקואליציה שמונה 61 ח"כים, ובצדק. אי אפשר להעביר תקציב או רפורמות משמעותיות ככה, וכל ח"כ זוטר מהקואליציה יכול לסחוט הישגים", דברי מקורות בליכוד. כחלון הבהיר בתחילת המו"מ הקואליציוני כי לא ייתן יד לממשלה צרה בת 61 ח"כים. לאחר שליברמן הודיע כי לא יצטרף לקואליציה, אמר כחלון כי לא יחזור בו מהחתימה על ההסכם הקואליציוני, אך ציין כי "ממשלת 61 היא ממשלה לא טובה" ואמר כי אין לו ספק שנתניהו "יפעל להרחבתה".

גם במחנה הציוני העריכו שמגעים להצטרפות לממשלה יכולים להניב פרי. "לכולנו ברור שהרצוג מעוניין לבחון את האפשרות ושהסיכויים לחבירה גבוהים. אנחנו במלכוד כרגע: כאופוזיציה, אנחנו כמעט שלא תוקפים את נתניהו או את ההסכמים עם החרדים, בשל ההערכה שנצטרף לקואליציה בעתיד הקרוב", אישר אחד הח"כים. במפלגה נפוצו אתמול שמועות על פניות של הליכוד לח"כים במחנה הציוני בניסיון לפצל את המפלגה ולצרפם לקואליציה - מהלך שאין לו תימוכין לפי שעה.

בליכוד זעמו על נפתלי בנט והאולטימטום שהציב, שאילץ את הליכוד לוותר על תיק המשפטים היוקרתי במקום תיק התרבות והספורט לטובת שקד. בכיר בליכוד תקף את בנט על מה שכינה "מסע הסחטנות של הבית היהודי" והטיח כי "שעת הנקמה תגיע, ובקרוב". לדבריו, "בנט צריך להסתכל היטב על יאיר לפיד ולהבין שהוא צפוי ללכת בדרכו: ללא הישגים, ללא תמיכה ועם אובדן הלגיטימציה הציבורית סביב מנהיגותו".

בליכוד העריכו כי בנט ייפלט מהקואליציה אם וכאשר תקום ממשלת אחדות. "הקדנציה של בנט תהיה קצרה מכפי שהוא מדמיין", סיפר אחד הח"כים המעורים במגעים בין המפלגות. "כניסת המחנה הציוני לקואליציה תהיה בתוך שבועות, לכל היותר חודשים ספורים. בנט ימצא עצמו מחוץ לקואליציה, ללא שום הישג בזירת תיק המשפטים". מוקדם יותר השמיע בכיר נוסף בליכוד דברים דומים."בנט סחט אותנו, ובמקרה הזה הסחטנות כנראה תעבוד לו. אבל אין סחטנות בלי מחיר ובנט ישלם על כך מחיר יקר בעתיד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ