הכנסת אישרה סופית את הגדלת הממשלה; נתניהו מתחיל לחלק תיקים בליכוד

שינוי חוק היסוד, שיאפשר לנתניהו לצרף לממשלתו שרים ללא הגבלה ואף שרים ללא תיק, אושר בקריאה שנייה ושלישית. חברי הכנסת של הליכוד ייכנסו זה אחר זה לשיחה אצל ראש הממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה אחר הצהריים (רביעי) בקריאה שניה ושלישית את התיקון לחוק יסוד הממשלה, שיאפשר לראש הממשלה בנימין נתניהו להרחיב את ממשלתו ללא הגבלה. כל 61 חברי הקואליציה תמכו בחוק בהצבעה אל מול 59 חברי האופוזיציה שהתנגדו למהלך. מאחר שמדובר בחוק יסוד, הקואליציה נדרשה והצליחה לגייס 61 תומכים לשם אישורו.

כעת מתחיל נתניהו להיפגש עם בכירי הליכוד כדי לחשוף בפניהם את התפקידים בהם יחזיקו סביב שולחן הממשלה. בליכוד הבהירו כי הם פועלים להשביע את ממשלת נתניהו הרביעית מחר.

הדיון על אישור התיקון לחוק היסוד היה ארוך: האופוזיציה הציגה את הסתייגויותיה אתמול עד חצות וחידשה את הדיון בשעות הבוקר המוקדמות. ההצבעה חשפה את חילוקי הדעות הקשים בספסלי האופוזיציה ואת הסדקים הראשונים בתפקודה: חברי ישראל ביתנו נמנעו בהצבעה על הסתייגויות שהגישו חברי הרשימה המשותפת. בתגובה החליטו במרצ וברשימה המשותפת שלא לתמוך בהסתייגויות ישראל ביתנו. ח"כ אחמד טיבי צעק בחיוך במליאה, "ליברמן חייב להתפטר מהאופוזיציה". יור מרצ זהבה גלאון אמרה: "מפלגה גזענית לא תהיה פרטנר שלנו לאופוזיציה".

בזמן ההצבעה במליאה הצביע אחד הח"כים במקומו של ח"כ אחר. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הזהיר: "אני מסב את תשומת ליבכם שזו עבירה פלילית ומקווה שזה היה בטעות".

נתניהו במליאת הכנסת, בצהרייםצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד לפני ההצבעה, נאמו חברי האופוזיציה נגד היוזמה. "בוקר טוב לבנימין נתניהו, ראש ממשלה שבמקום לפתור את הבעיות במדינה מוכר את המדינה ומתכוון לפזר חצי מיליארד שקלים כדי שחברי הכנסת שלו יישארו רגועים", אמר יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג. הוא הוסיף כי "במדינה שבה חבורה של קיצונים השתלטו על ההגה, ראש הממשלה מנהל גגון של קבוצות לחץ, אחד בורח אחד מנתק את הטלפון וסוחט עוד סגן שר ותקציבים. ראש ממשלה מוכר את המדינה ואנחנו משלמים".

ח"כ אביגדור ליברמן אמר: "40% מתושבי דימונה הצביעו בעד הליכוד, ולא שמעתי אף אחד מחברי הליכוד מתייחס לנושא. בימים האחרונים נהרגו 14 איש בתאונות דרכים, מישהו מדבר על זה? מדברים רק על התיקים. בחינות הבגרות שהודלפו, איפה שר החינוך המיועד? כולם עסוקים רק בשרים וסגני שרים. הבעיה של הממשלה הזו היא שהיא ממשלה בלי טעם וריח, בלי עתיד בלי תקווה בלי חלום. עם זה אנחנו נצטרך לחיות, ואני מקווה שנחיה עם זה מעט מאוד זמן".

מנהיג יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר בדיון כי "הבניין הזה יש לו חוש ריח, והוא מרחרח עכשיו באוויר ואומר שעוד לא הוקמה הממשלה ואין שום ריח של חגיגיות באוויר - רק ריח של עובש. כבר אנחנו יודעים שהממשלה זו קבוצה של אנשים שלא אוהבים אחד את השני שלא רוצים שהאחר יצליח, שמסתכלים בחשדנות אחד על שני. אי אפשר לקרוא לזה חוק הג'ובים כי ג'וב זה עבודה, החוק הזה עוסק בתפקידים ריקים מתוכן. זה לא חוק הג'ובים אלא חוק הלובים, כי מי שיש לו לובי יסדרו לו ומי שאין לו לובי לא יסדרו לו".

לדברי ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת, "ממשלה שהתחייבה שלא תעלה על 18 שרים עושה קרקס שלם כדי שמספר המושבים של עור הצבי יהיה לפחות 22. הממשלה הזו תהפוך מממשלה צרה לממשלה צרה צרורה אם המחנה הציוני יצטרפו אליה. הציבור רוצה מח"כ הרצוג התחייבות ברורה שאתה לא מציל אותו, לא היום ולא בעוד חצי שנה. זו ממשלת ימין קיצוני שאפילו ראש הממשלה לא רצה אותה, הוא נסחט על ידי שר אחר שיש לו רק שמונה ח"כים והוא סחט אותו עד טיפת עור הצבי האחרונה״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ