שרת המשפטים שקד: אין אפליה בהחלטת העליון לפנות את הכפר הבדואי אום אל־חיראן

בתחילת החודש דחה העליון עתירה נגד פינוי הכפר לטובת הקמת יישוב יהודי. ח"כ זנדברג: "מדובר בעוול הזועק לשמיים". בהצעה לסדר היום הוחלט להעביר את עניין הפינוי לוועדת הפנים של הכנסת

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירלי סיידלר

שרת המשפטים איילת שקד אמרה היום (רביעי) כי בהחלטה של בית המשפט העליון לפנות את הכפר הבדואי אום אל־חיראן אין אפליה בין יהודים וערבים. "טיפלתי במקרה של פינוי יהודים מביתם, שהמדינה שמה אותם שם ורובם לא קיבלו פיצויים, רק חלקם. הם פונו בכוח ועל בתיהם בונים מגדלים לאנשים אחרים. אני לא אומרת שזה בסדר או לא, רק שלא יגידו שיש אפליה", אמרה שקד. הדברים נאמרו בהצעה לסדר, שבה הוחלט ברוב של 24 ח"כים נגד אחד להעביר את שאלת הריסת הכפר לוועדת הפנים של הכנסת.

שקד הזכירה את פסיקת העליון לפני כשבועיים בעניין הכפר הבדואי הלא מוכר, שלפיה מדובר בבני רשות ולא פולשים. "תושבי הכפר הלא חוקי מעולם לא הוכיחו קניין, לכן ברור שאין בישיבתם להעיד על קניין. המבנים הוקמו שלא כדין ולא אמורים לזכות בפיצויים", אמרה. שקד ציינה שמוצעים לתושבים מגרש בחורה, סיוע בפיתוח תשתיות ופיצוי כספי, אך הם לא מעוניינים בכך. במקומו של הכפר אמור לקום יישוב יהודי, חירן.

אום אל חיראן, ב-2013צילום: אליהו הרשקוביץ

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בדיון שמדובר בעוול הזועק לשמים. "איך נוכל להסביר בעתיד שפינינו יישוב שנבנה ברשות, רק כי הם שייכים לקבוצה אתנית או דתית אחרת. זה עוול הזועק לשמים. בעתיד נדרש לסוגיה איך בפרלמנט דמוקרטי דיברנו על הוצאת אנשים לצורך הכנסת אחרים", אמרה. לדבריה, ההבדל היחיד בין תושבי הכפר לתושבים החדשים המיועדים הוא הגזע.

השר בני בגין, שטיפל בעבר בהסדרת ההתיישבות הבדואית, אמר כי ניתנו פתרונות חלופיים לתושבים וזנדברג ענתה כי אין סתירה בין גזענות לפתרונות שהוצעו. ח"כ מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת) אמר כי "כשאתה מפנה בני לאום מסוים ומיישב יהודים אי אפשר להגיד שזו לא גזענות".

שקדצילום: ניר קידר

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) אמר כי המדינה נותנת לסוגיה הבדואית לתסוס בחסותה, ושהדבר יהפוך לבעיה חמורה הרבה יותר בעתיד. לדבריו, "כל יום שלא מטפלים בבעיה, נצטרך לחשוש ממנה יותר בעתיד. כל זמן שעובר נפגוש את הסוגיה במצב הכי קשה במחיר הכי גבוה". הוא מתח ביקורת על החלטת העליון. "בפסק דין של העליון יש אמירה שאני לא יודע אם היא תמימה או מיתממת. להגיד שהם יוכלו לקבל מגרשים ביישוב החדש זה הזוי. תראו לי איפה זה מתקיים ביישוב אחר, זו תהיה בכייה לדורות".

בגין ענה שכיום יש אזרחים בדואים המתגוררים ביישובים יהודיים, "לא רק בעיר המחוז באר שבע אלא גם ביישובים קטנים יהודיים, שחיים שם בדואים ובשנים האחרונות רוכשים דירות. לא שמעתי על אירוע שמפר את הסדר ואני מברך על המגמה", אמר. בגין גם ציין שלפני 15 שנה היישוב כלל רק שמונה פחונים, כך ש"לטעון שזה יישוב קבע של בני רשות זו הגזמה". לדבריו, "ללא חקיקה מתאימה לא יהיה אפשר להתקדם ולפתור את הדברים לעומק ולטווח ארוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ