כולנו והליכוד הגישו מחדש את החוק נגד אפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית

בתחילת השבוע סיכלה הקואליציה חוק זהה שיזם עפר שלח, שחתום גם על הצעת החוק הנוכחית. מרב בן ארי, שהגישה את החוק מחדש, חוששת שדווקא יש עתיד תגרום לדחיית קידומו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הכנסת מרב בן ארי (כולנו) ויואב קיש (הליכוד) הגישו מחדש את הצעת החוק לאיסור אפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית, שנפסלה בתחילת השבוע על ידי ועדת השרים לחקיקה. זהו ניסיון ראשון של הקואליציה לקדם את החקיקה בנושא בקדנציה הנוכחית.

שלשום (שני) החליטה ועדת השרים שלא לתמוך בהצעה זהה שהגישה יש עתיד מהאופוזיציה. השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, היתה השרה היחידה שתמכה בחוק בהצבעה בוועדה. ועדת השרים היא הגוף הקובע אם הקואליציה תתמוך או תתנגד לכל אחד מהחוקים, ובזכות הרוב שלה בכנסת החליטה להפיל את החוק. בליכוד הסבירו אז שאחת הסיבות המרכזיות להפלת החוק היתה שהגיע מספסלי האופוזיציה. "גם ביש עתיד ידעו שמדובר בסתם פרובוקציה כשהחוק מגיע מכיוונם", אמר מקור בליכוד.

ח"כ בן אריצילום: מוטי מילרוד

על פי הצעת החוק, לכל חקיקה או תקנה האוסרת על אפליה, תתווסף הפרשנות הקובעת כי נאסרת "אפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית". בן ארי מאמינה שכעת, כשהחוק יגיע מטעם נציגי הליכוד וכולנו, סיכוייו לעבור גבוהים יותר. "אני מקווה שכשההצעה תגיע לוועדת השרים מחדש, הדתיים והבית היהודי יבינו שאיסור האפליה על פי מגדר הוא מעבר לשיקולי דת, אלא יש לקחת בחשבון כאן שיקולים של שוויון נטו ויעזרו לנו להעביר את ההצעה". לדבריה, "כולנו והליכוד רואים חשיבות רבה בקידום אוכלוסיית הלהט"ב בארץ. לכן, באותו היום שבו נפסלה הצעת החוק בוועדת השרים לחקיקה, הגשנו קיש ואני, יחד עם עפר שלח מיש עתיד, את אותה הצעת חוק מחדש".

אלא שבן ארי חוששת שדווקא ביש עתיד יגרמו לדחיית העלאתו של החוק מחדש להצבעה. "ביקשנו משלח שימשוך את ההצעה שלו (שנפסלה על ידי ועדת השרים) מהדיון במליאה לאור העובדה שאם החוק יופל בהצבעה על ידי הקואליציה, היכולת לקדם אותו מחדש תוקפא לשישה חודשים", אמרה בן ארי. שלח מתכוון להעלות את החוק היום לדיון במליאה, אך לדחות את ההצבעה בשבוע-שבועיים. בסביבתו אומרים כי המהלך נועד לאפשר ליוזמי החוק החדש לזרז את קידומו במקביל ולבקש פטור מהקפאתו לחצי שנה, וכי גם משיכת הצעתו אם לא יאושר הפטור, תביא לדחיית ההצבעה על החוק החדש למושב הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ