יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

השר החדש לענייני דתות, דוד אזולאי (ש"ס), מחריף את מתקפותיו כלפי היהודים הרפורמים וכעת אף מפקפק ביהדותם. בראיון שקיים הבוקר (שלישי) בגלי צה"ל אמר אזולאי כי "יהודי רפורמי, ברגע שהוא לא הולך על פי דת ישראל, אז בוא נגיד ש(זו) בעיה. אני לא יכול להרשות לעצמי להגיד עליו שהוא יהודי". ראש הממשלה נתניהו גינה את דבריו של אזולאי ואמר כי הם אינם משקפים את עמדת הממשלה.

אזולאי עלה הבוקר לשידור כדי להשיב למבקרי ההחלטות האחרונות שקיבלה הממשלה בעניין העברת בתי הדין הרבניים לאחריות משרדו, ובעניין ביטול רפורמת הגיור. בסוף הראיון שאל אותו ברקאי על יחסו ליהודים הרפורמים, והשר השיב: "כל יהודי ששומר תורה ומצוות בשבילנו הוא יהודי. מי שמנסה לזייף ולא לקיים את התורה כהלכתה כמו שצריך ונותן פרשנויות אחרות... בוא - אני לא הולך לקבוע כרגע מיהו יהודי ומיהו לא יהודי".

השר אזולאי בכנסת, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

כשהמראיין רזי ברקאי לחץ, השיב השר ביחס לאדם רפורמי: "אני לא יכול להרשות לעצמי להגיד עליו שהוא יהודי". לפני כשבועיים וחצי כבר אמר אזולאי ל"ישראל היום", כי "הרפורמים הם אסון לעם ישראל".

האמירה של אזולאי בגלי צה"ל מצוטטת מאז הבוקר ב"ניו יורק טיימס" ובכלי תקשורת נוספים בארצות הברית, שם היהודים הרפורמים מהווים כ-35% מיהדות ארה"ב על פי סקרים.

מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב מסר בתגובה לדברים כי "השאלה האמיתית היא אינה מה יכול להרשות לעצמו שר הדתות דוד אזולאי, אלא אם מדינת ישראל יכולה להרשות לעצמה שר העסוק בלפלג את העם היהודי ולעורר מחלוקת מיותרת. לקהילות הרפורמיות בישראל ובתפוצות אין יותר ציפיות מהשר אזולאי וחבריו למפלגה. הציפיות שלנו הן מראש הממשלה ואנו קוראים לו שלא להסתפק בגינוי דברי השר אלא להודיע על פתיחת דיאלוג אסטרטגי עם התנועה הרפורמית ועם התנועה הקונסרבטיבית על מעמדן בישראל ועל הכרה מלאה של מדינת העם היהודי בכל זרמי היהדות".

ג'יי רודרמן, נשיא קרן רודרמן לחיזוק הקשר בין ישראל ליהדות ארצות הברית, קרא גם הוא לראש הממשלה להזהיר את אזולאי. לדבריו, על נתניהו "להבהיר לשר הדתות שהתבטאויות כאלה לא מייצגות את עמדת ממשלתו וכל התבטאות פוגענית נוספת בנושא תוביל לפיטוריו".

רודרמן הבהיר כי "ליהדות התפוצות, ובמיוחד ליהדות ארצות הברית, שבה היהדות הרפורמית מהווה רוב גדול, חשיבות עצומה להבטחת שלומה וביטחונה של מדינת ישראל. נציגי המדינה צריכים לנהוג עמם בהתאם. עלינו לזכור שלא מדובר רק בסוגייה ההלכתית אשר עליה אנחנו יכולים להיות חלוקים אלא לגבי הזהות היהודית, השייכות והקשר למדינת ישראל".

בעקבות התבטאותו של אזולאי, לשכת ראש הממשלה פרסמה הודעה לפיה נתניהו "מתנגד להערותיו הפוגעניות של אזולאי שאינן משקפות את עמדת הממשלה". "דיברתי עם השר אזולאי להזכיר לו שישראל היא ביתם של כל היהודים, ושכשר הדתות עליו לשרת את כל אזרחי ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ