נדחתה הצעת חוק עונש מוות למחבלים של ח"כ שרון גל

חבר הכנסת מישראל ביתנו הצליח לגייס די חתימות כדי לקיים הצבעה שמית, אך חברי הכנסת מהימין נאלצו להתנגד להצעה. "נותנים פרס לטרור כדי לא לתת פרס לליברמן", אמר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת דחתה בצהריים (רביעי) את הצעת החוק לגזירת עונש מוות על מחבלים שהגיש חבר הכנסת שרון גל בשם סיעת ישראל ביתנו. השרים נפתלי בנט ודני דנון, שהצהירו כי הם תומכים בחוק, נעדרו מההצבעה. בסך הכל 94 חברי כנסת הצביעו נגד ההצעה, ושישה חברי כנסת בלבד - כולם מישראל ביתנו - תמכו בה.

בתחילת השבוע החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקבור את החוק והורה על הקמת ועדה לבחינת הנושא, מהלך שחייב באופן אוטומטי את התנגדות כל חברי הקואליציה להצבעה על החוק היום. גל הצליח לכפות על המליאה הצבעה שמית שנועדה להביך את חברי הכנסת מהימין. זאת באמצעות איסוף 20 חתימות מיש עתיד ומהמחנה הציוני. חברי הכנסת מהימין מצדם נאלצו להתנגד לחוק.

שרון גל בכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בנאומו במליאה, התייחס גל להחלטתו של ראש הממשלה לקבור את ההצעה ואמר: "עדיף לתת פרס לטרור מאשר פרס לישראל ביתנו". בטרם ההצעה, קרא גל מעל דוכן הנואמים בשמו של כל אחד מחברי הכנסת של הבית היהודי והליכוד שהצהירו בעבר כי הם תומכים בהצעת החוק, בניסיון להביכם ולדרבן אותם להצביע.

"יש רגעים בקריירה הפוליטית שהם רגעי מבחן", אמר גל. "התיקון לחוק עונש מוות למחבלים שאני מביא בשליחות ישראל ביתנו הוא חוק מהסוג הזה. אין לי ספק שאם נעביר אותו נציל חיי אדם. מעל הכל נעשה צדק, נעביר מסר ברור לארגוני הטרור שדם יהודי אינו הפקר. אין לי ספק כי אם כל אחד מכם יצביע על פי צו מצפונו נעשה היום שינוי חשוב ומשמעותי. מהבית הזה צריך לצאת היום מסר - עברנו מהכלת טרור למלחמה אמיתית בטרור".

גל ניסה לפנות למצפונם של שרת המשפטים, איילת שקד, ושר החינוך נפתלי בנט, ואמר לכל אחד מהם - "אני פונה אליך, העם יודע שאת/ה בעד". שקד, שהתכוונה לתמוך בחוק, התייצבה במליאה כדי להסביר מדוע לא תעשה זאת. "זה לא סוד שגם אני חושבת שלרוצחי משפחת פוגל הגיע עונש מוות", אמרה והזכירה שבן גוריון, גולדה מאיר ומשה דיין התבטאו בעבר בזכות עונש מוות בישראל. "גיליתי שיש היום חוק עונש מוות. בית הדין הצבאי יכול היה לתת עונש מוות אם הפרקליטות הצבאית היתה מבקשת".

שקד הזכירה שועדת השרים לחקיקה בראשה היא עומדת החליטה להקים צוות שיבחן את הנושא אך גל הוא זה שבחר להביא את ההצעה להצבעה למרות הכל. חבר הכנסת בני בגין מהליכוד זעם כשגל קרא בשמו מעל דוכן הנואמים והפציר בו שלא יתנגד לחוק. "לא שכנעת אותי ואינך משכנע", צעק לעברו של גל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ