תיקון לחוק הנורווגי לקראת אישור סופי במליאה: הליכוד יוכל להכניס 3 ח"כים חדשים

3 המועמדים הבאים בתור ברשימת הליכוד הם שרן השכל, אמיר אוחנה ופעיל הר הבית יהודה גליק; החוק יוחל כהוראת שעה לכנסת נוכחית בלבד ולא יאפשר לשרים להעביר את ההתפטרות ביניהם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהודה גליק, מספר 33 ברשימת הליכוד לכנסת, בהצבעה על שינוי שיטת הפריימריז במפלגה, ביוני האחרון
יהודה גליק, מספר 33 ברשימת הליכוד לכנסת, בהצבעה על שינוי שיטת הפריימריז במפלגה, ביוני האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה, שדנה היום (שלישי) בהצעת החוק הנורווגי לקראת העלאתה מחר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאה, החליטה לקבוע את ההצעה כהוראת השעה בלבד שתהיה תקפה רק בכנסת הנוכחית. הוועדה הכניסה בהצעת החוק שני תיקונים משמעותיים נוספים. בניגוד להצעה המקורית, החוק לא יאפשר "דלת מסתובבת", כלומר, שרים לא יוכלו "להתפטר" מהכנסת ברוטציה.

בנוסף, בעקבות הסתייגותו של חבר הכנסת דוד אמסלם (הליכוד), הוחלט שגם הליכוד ייכלל בהסדר: עד שלושה שרים או סגני שרים ממפלגות גדולות, שסיעתן מונה יותר מ-12 חברי כנסת, יוכלו לפנות את מקומם. משמעות ההחלטה היא ששרן השכל, אמיר אוחנה ופעיל הר הבית יהודה גליק (מקומות 31, 32 ו-33 ברשימת הליכוד) יוכלו להיכנס בקרוב לכנסת. עד כה, בהתאם להצעת החוק, הוא אמור היה לחול רק על סיעות בעלות 12 מנדטים או פחות.

החלת החוק על הליכוד התקבלה בניגוד לעמדתו המוצהרת של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהבהיר, לאחר שהחוק עבר בקריאה ראשונה, שלא יאפשר את קידומו של החוק אם הליכוד לא יוחרג ממנו. עם זאת, אתמול (שלישי) אמר נתניהו במליאה, בתשובה על המלצתו של ח"כ יואל חסון להחיל את החוק גם על הליכוד, כי הוא "שוקל" את המהלך.

שינוי נוסף שהוכנס להצעת החוק על ידי הוועדה הוא חלוקה של תקציב הקשר עם הבוחר בין השר המתפטר לחבר הכנסת שיחליף אותו, כך שהשר יקבל מחצית מהתקציב.

שרן השכל, מספר 31 ברשימת הליכוד, הבאה בתור להיכנס לכנסת, בדצמבר האחרוןצילום: אילן אסייג

ח"כ ניסן סלומינסקי אמר בפתח ישיבת ועדת החוקה, כי החליט לקבל את ההסתייגות של ח"כ בני בגין ולא לקבוע את ההוראה כהוראת קבע אלא לזמן קצוב בלבד. זאת, לדברי סלומינסקי, מאחר שחלק מחברי הקואליציה קיבלו טענות מצד חברי האופוזיציה, לפיהן יש להעמיד תחילה את ההסדר בניסיון במטרה להיווכח אם הוא מתאים למשטר הפרלמנטרי הישראלי.

על פי ההצעה, שהיא יוזמה של הבית היהודי שנועדה במקור להכניס לכנסת את חברת הכנסת לשעבר שולי מועלם רפאלי, שר או סגן שר מכל סיעה יוכל להתפטר מהכנסת, לטובת המועמד הבא בתור ברשימת מפלגתו. הוא יוכל לשוב לכנסת אם יפרוש או יפוטר מהממשלה, במקום הח"כ שמונה אחריו.

ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה על החלטת ועדת החוקה: "ככה נראית שחיתות שלטונית. זה לא 'החוק הנורווגי' - זה 'חוק הג'ובים'. ראש הממשלה מנסה להעביר חוק שכל מטרתו היא לייצר סידור עבודה לחברים שלא נכנסו לכנסת ולאפשר לשרי הממשלה להתחמק מדיון ואחריות ציבורית. אם ממשלת ישראל היתה פועלת באותו המרץ והאמביציה לטובת אזרחי ישראל כמו שהיא פועלת לטובת הישרדותו של ראש הממשלה היינו היום במצב מצוין. מחוק הרחבת הממשלה, דרך פיצול תפקידי השרים ועכשיו 'חוק הג'ובים', ממשלת ישראל ממשיכה לעסוק אך רק בסידורי עבודה לחבריה. מדובר בעוד בזבוז מיותר של מיליוני שקלים מבית היוצר של נתניהו שהאזרחים נאלצים לשלם עליו מכיסם".

אתמול התייצבו שרן השכל ואמיר אוחנה בדיון ועדת החוקה בהצעת החוק והפצירו בחבריה להחיל את ההסדר גם על הליכוד. היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד סיגל קוגוט, שפרסמה חוות דעת נגד הצעת החוק בשבוע שעבר, הצביעה אתמול בדיון על קשיים חוקתיים בהצעת החוק. לדעתה, "יש בהצעה שיבוש חוקתי בכך שההצעה תחול באופן מיידי, בשונה מהתיקונים שחוקקו בחוקי המשילות, שתחולתם היתה רק מהכנסת הבאה. בנוסף, אין היגיון חוקתי להוציא מההצעה את סיעת השלטון. הסייגים בחוק מראים על רתיעה של מי שניסח את ההצעה". עוד אמרה היועמ"ש, "קיימת חשיבות רבה ביציבות השלטון בכך שח"כ נכנס לא יחשוש כל העת מתי זורקים אותו. בנוסף, ההצעה להחיל את החוק על סגן שר, חותרת תחת ההיגיון שסגן שר חייב להיות ח"כ". קוגוט הוסיפה כי "צריך לשנות את תפקידם של סגני השרים, הם היו רוח רפאים בממשלה ועל פי ההצעה, הם יהיו רוח רפאים בכנסת".

ח"כ בני בגין (הליכוד) אמר בדיון: "נבחרתי לכנסת לפני כשלושים שנה ומאז ומתמיד התנגדתי לחוקים מעין אלו. הפרת משמעת קואליציונית צריכה להיות דבר נדיר ובנושאים עמוקים יותר מההצעה הזו. אנו רוצים למנוע קיום דלת מסתובבת בין חברי הכנסת ובאמצעות ההצעה אנו מעבירים את הדלת המסתובבת לממשלה, מה שמעניק לה נופך לא ראוי. גם כך אנו סובלים מתחלופה רבה בממשלה". בגין סיים את דבריו באומרו: "הייתי שר בלי תיק הנחשב כשר ללא כלום, לרמת סגן שר ללא כלום לא הגעתי".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה: "הממשלה מתייחסת לחוקי יסוד כאילו הם חומר גמיש, שאפשר לכופף ולשנות אותם בהתאם לגחמותיה. זהו חוק פרסונלי לחלוטין שמטרתו הלא מוצהרת היא לסדר עוד ג'ובים בכנסת למועמדים שלא נבחרו, ולשדרג את מעמד סגני השר לכיוון מעמד של שר". ח"כ ציפי לבני אמרה "במקום ששרים יתפטרו, אני מציעה למנות פחות שרים". לדבריה, "זוהי עוד הידרדרות חוקתית במדרון חלקלק שנועד לסדר ג'ובים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ