הכנסת לא דנה עד כה בהסכמים עם אוגנדה ורואנדה להעביר אליהן מבקשי מקלט

ח"כ מיכל רוזין, לשעבר ראש ועדת העובדים הזרים, הגישה שבע בקשות לקיום דיון בנושא. הבקשה אושרה, אך הדיון בוועדת החוץ והביטחון נדחה שוב ושוב במשך שנתיים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור קשתי
אור קשתי

הכנסת לא דנה עד כה בהסכמים להעברת מבקשי מקלט מישראל לאוגנדה ולרואנדה, אף שח"כ מיכל רוזין (מרצ) פנתה שבע פעמים לנשיאות הכנסת בבקשה לקיים דיון בנושא.

בכנסת הקודמת היתה ח"כ רוזין יו"ר ועדת העובדים הזרים. ביוני 2013 הגישה עם ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) בקשה לקיום דיון מהיר בנושא "הסכם עם מדינה שלישית להחזרת מבקשי מקלט". הנשיאות אישרה את הבקשה ומסרה כי הדיון ייערך בוועדת חוץ וביטחון. על פי תקנון הכנסת יש לקיים את הדיון תוך עשרה ימים מאישור הבקשה.

באוגוסט 2013, לאחר כמה ניסיונות לקבוע מועד לישיבה (שנדחתה פעם אחת בשל נסיעת רוזין לחו"ל), נאמר לעוזריה של רוזין כי היא לא תוכל להשתתף בדיון, כיוון שהוא הוגדר סודי. רוזין הסכימה לכך, אך בספטמבר 2013 נדחתה הישיבה בנימוק ש"הוועדה מאוד עמוסה". בחודשים הבאים ניסתה רוזין לקבוע כמה פעמים מועד חדש, אך ללא הצלחה. במארס 2014 כתבה ח"כ רוזין ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי "הדיון לא נקבע מעולם, גם לאחר פניות חוזרות ונשנות למנהל הוועדה" והוסיפה כי מדובר ב"ביזוי חמור של תקנון הכנסת, והזנחת חובתה לפקח על פעולות הממשלה".

"לא ייתכן שבמדינה שמתיימרת להיות דמוקרטית יחתמו במחשכים על הסכמים מפוקפקים עם מדינות זרות, במסגרתם יימסרו מבקשי מקלט מיד ליד כסחורה משומשת", אמרה אתמול ח"כ רוזין. "תפקידי כנבחרת ציבור הוא לפקח על הסכמים כאלו, ולוודא שאין הפרה של זכויות אדם ואמנות בינלאומיות. העובדה שהדיון שאושר לא התקיים עד היום מדאיגה מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ