אחד ממנהיגי ש"ס: המצב הביטחוני - בשל עליית יהודים להר הבית

מועצת חכמי התורה של ש"ס גנזה מכתב בו היא קוראת לראש הממשלה לאסור כניסת יהודים להר הבית. מהעבר השני של המפה הרבנית־פוליטית, רבה של צפת שמואל אליהו קרא אמש "להעמיד לדין שוטרים או חיילים שמשאירים מחבלים חיים אחרי פיגוע"

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכותל המערבי והר הבית, אוגוסט
צילום: זיו ברקוביץ'
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס הרב שמעון בעדני אמר אתמול כי ההסלמה הנוכחית במצב הביטחוני נגרמה, בין היתר, בשל עליית יהודים להר הבית. "ודאי שהדבר הזה (העלייה להר הבית) עורר את כל הרעש", אמר בעדני והוסיף כי "בשביל פיקוח נפש מבטלים את המצוות".

מועצת חכמי התורה של ש"ס גנזה בימים האחרונים מכתב, שבו היא קוראת לראש הממשלה לאסור באופן גורף על כניסת יהודים להר הבית, וזאת בהתאם לאיסור ההלכתי על כך. מדובר בעמדה הלכתית ידועה של כלל הפוסקים החרדים, ובכלל זה הרב עובדיה יוסף המנוח, שלפיה אסור לעלות להר הבית, ומועצת החכמים ביקשה להעלות את הסוגיה העקרונית בפני ראש הממשלה בעקבות ההסלמה הנוכחית.

הרב בעדני הסביר אתמול כי המכתב נגנז מחשש שנתניהו לא ימלא אחר ההמלצה לאסור איסור גורף על יהודים מלעלות למתחם הר הבית. "צריכים לשלוח כשאנחנו יודעים שההלכה תתקבל", אמר בעדני בריאיון ל עיתונאים יעקב ריבלין ואבי בלום ברדיו"קול ברמה". במצב הנוכחי, אמר, "לא כדאי בכלל לשלוח". שלשום אסר נתניהו על כניסתם של שרים וחברי כנסת להר הבית, מנימוקים ביטחוניים.

הנימוק של הפוסקים החרדים, וחלק ניכר גם מהרבנים הדתיים־לאומיים, לאסור לעלות להר הבית הוא קדושת המקום. זו גם עמדת הרבנות הראשית. הרב בעדני אמר בראיון כי אמנם ניתן למצוא דרכים בהלכה המתירות כניסה להר, אבל הפוסקים אסרו זאת משום ש"זה איסור כרת, זה לא סתם איסור קל".

הרב שלמה בעדני (משמאל) ואלי ישי, בשנת 2010. "אל תתגרו באומות, אפילו שאנחנו שולטים פה, יש הלכה"צילום: תומר אפלבאום

בהמשך הריאיון מסביר בעדני, כי הבעיה היא לא רק בשאלת הקדושה. הוא מטיל את האחריות להסלמה הנוכחית על היהודים שעולים להר הבית, ומתגרים באומות. "ודאי שהדבר הזה הוא עורר את כל הרעש הזה. יכול להיות שיש עוד סיבות אחרות, אבל זה ודאי שעורר אותם, השתגעו מזה. בעולם עושים מזה סיפור", אמר בעדני. "אל תתגרו באומות, אפילו שאנחנו שולטים פה, יש הלכה. אל תתגרו באומות. לא יודע על סמך מה הם מרשים לעצמם להתגרות כדי לגרום למאבק מזוין כמו שקורה עכשיו... אסור להם. בשביל פיקוח נפש מבטלים את המצוות. למה לנסות להיכנס להר הבית?".

ומהעבר השני של המפה הרבנית־פוליטית, רבה של צפת שמואל אליהו קרא אמש "להעמיד לדין שוטרים או חיילים שמשאירים מחבלים חיים אחרי פיגוע". בדף הפייסבוק שלו נכתב כי "אסור להשאיר מחבל בחיים אחרי פיגוע. אם תשאיר אותו חי, יש חשש שהוא ישוחרר ויהרוג אנשים אחרים. כמובן, צריך לחפש את הדרך החוקית ביותר בשביל לבער את הרע הזה מקרבנו. רק אם ממש אין ברירה ויש פצצה מתקתקת. מותר להשאיר אותו חי, לחקור אותו ולשלוח אותו לגיהנום כמה שיותר מהר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ