ליברמן מקדם הצעת חוק שתמנע מבג"ץ להתערב בפסילת ח"כים

פעם אחר פעם הפך בג"ץ את ההחלטה לגבי ח"כים ערבים ורשימות שביקשו להתמודד בכנסת ונפסלו על ידי ועדת הבחירות שבה רוב ימני. ליברמן: "זה לא יכול להימשך"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ זועבי בכנסת, בספטמבר
ח"כ זועבי בכנסת, בספטמברצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס

מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע שבכוונתו לקדם מהלך חדש לפסילת מועמדותם של חברי כנסת ערבים מכהונה בכנסת הבאה.

ליברמן מגבש בימים אלה הצעת חוק שתאסור על בג"ץ להתערב בהחלטות ועדת הבחירות המרכזית לפסול מועמדים לכנסת. ״פעמיים החליטה הוועדה לפסול גם את עזמי בשארה וגם את חנין זועבי אבל בג"ץ ביטל את ההחלטה. זה לא יכול להימשך. בג"ץ לא יוכל להתערב בהחלטות ועדת הבחירות המרכזית", אמר ליברמן.

ליברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

הוועדה, שהיא גוף פוליטי המורכב מנציגי המפלגות השונות נהנית בשנים האחרונות מרוב ימני שאפשר פסילה של מועמדים בעיקר מהמפלגות הערביות וכן רשימות שביקשו להתמודד. אלא שבג"ץ הפך, פעם אחר פעם, את החלטותיה.

מתוך 12 החלטות שקיבלה ועדת הבחירות המרכזית לפסול מפלגות או מועמדים לאורך השנים, אישר עד היום בג"ץ רק שלושה מקרים: ב–1964 נפסלה רשימת הסוציאליסטים, וב–1988 וב–1992 נפסלו רשימות כך וכהנא חי לכנסת. רק במערכת הבחירות האחרונה החליטה הוועדה לפסול את מועמדותם של ח"כ חנין זועבי וברוך מרזל, אך בג"ץ הכשיר את השתתפותם.

ב-2009 החליטה הוועדה לפסול את מועמדותן של רשימות בל״ד ורע״מ-תע״ל. בבחירות לכנסת ה-16 ב-2003, פסלה הוועדה את מועמדותם של חברי הכנסת אחמד טיבי ועזמי בשארה. בכל המקרים האלה השופטים החליטו שלא לקבל את עמדת הוועדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ