יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה לחברי ועדת השרים לחקיקה שלא להביא מחר (ראשון) להצבעה את חוק מדינת הלאום שיזם ח"כ אבי דיכטר (ליכוד). מקורות בוועדה אמרו ל"הארץ" שנתניהו הורה שלא להביא את החוק להצבעה עד שלא תוקם ועדה מיוחדת לניסוח חוק הלאום, עליה סוכם בהסכמים הקואליציוניים. יו"ר הוועדה, איילת שקד, וממלא מקומה השר יריב לוין בוחנים אפשרות לפיה יביאו את החוק בכל זאת לדיון, אך לא יקיימו עליו הצבעה אלא יורו על העברתו לוועדה המיוחדת. בכיר בוועדה אמר ל"הארץ" כי "נתניהו רוצה למסמס את הדיון בחוק הזה ואת הקמת הוועדה המיוחדת".

הסעיף הראשון בהצעת החוק של דיכטר קובע כי "הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי" וכי כל החקיקה הישראלית תפורש לאור סעיף זה. בסעיף השני מופיעה ההסתייגות לפיה מטרת החוק "לעגן את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל".

הפגנה נגד חוק הלאום מחוץ לביתו של נתניהו בירושלים, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

על פי הערכות במערכת הפוליטית, המהלך של נתניהו נועד לסייע בהרגעת הרוחות מול הציבור הערבי בישראל. ביולי האחרון דנה וועדת השרים לחקיקה בהצעת חוק לאום אחרת, אותה יזם ח"כ בני בגין, והחליטה להעביר את הדיון בה לוועדה המיוחדת לכשתקום.

מהליכוד נמסר כי ראש הממשלה מקדם את חוק הלאום בהתאם להסכם הקואליציוני שקובע כך: "יוקם צוות של כל סיעות הקואליציה שיגבש הסכמה לנוסח חוק הלאום". עוד נמסר כי החוק שיוגש יבוא כהצעת חוק של הממשלה כולה ולא כהצעת חוק פרטית של ח״כ זה או אחר, דבר המנוגד להסכם הקואליציוני.

לכל אחת מהשותפות הקואליציוניות הוענקה זכות וטו שתאפשר לה למנוע את קידומו של חוק הלאום. בכירים בכולנו הבהירו בסוף השבוע כי יוזמתו של דיכטר סותרת את עמדתם ולכן המפלגה ממילא היתה מביאה להפלתו של הנוסח שהציג. בכולנו מעדיפים לקדם את חוק מדינת הלאום שניסח בגין ולפיו, "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי המושתתת על יסוד החרות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה".

בכולנו הבהירו שיפעלו להפלתו של החוק אף ששניים מחברי הסיעה, טלי פלסקוב ואלי כהן, חתומים עליו. לדברי מקורות במפלגה החכי"ם חתמו על ההצעה לפני חודשים אחדים כמחווה לדיכטר, עוד לפני שהתקיים דיון בו גובשה עמדת הסיעה.

החוק קובע עוד כי המשטר במדינת ישראל הוא משטר דמוקרטי וכי ההמנון, הדגל והסמל של מדינת ישראל ייקבעו בחוק. בגין דורש שאת סעיפי החוק השונים ניתן יהיה לשנות בעתיד רק ברוב מוצק של שמונים ח"כים.

המכון הישראלי לדמוקרטיה העביר לשרי הממשלה בסוף השבוע חוות דעת משפטית שגיבש לקראת הדיון בהצעה של דיכטר שאמור היה להתקיים היום. פרופ' מרדכי קרמניצר וד"ר עמיר פוקס טוענים בחוות הדעת כי "מדובר בהצעה מיותרת ומסוכנת העלולה להפר את האיזון העדין שבין שתי מהויותיה הבסיסיות של המדינה – יהודית ודמוקרטית". לדבריהם, ההצעה תוביל ל"פגיעה הבלתי הפיכה ביחסי יהודים-ערבים בתקופה רגישה זו ולפגיעה בתדמיתה הבינלאומית של ישראל כדמוקרטיה מערבית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ