היום: מינויו של מנדלבליט ליועמ"ש יובא לאישור הממשלה

אם יאושר המינוי כצפוי, יחל מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט כהונה בת 6 שנים בתפקיד. זאת לאחר שבשבוע שעבר דחה בג"ץ עתירות נגד המינוי, שצפויות להיות מוגשות מחדש עם אישורו

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

שרת המשפטים איילת שקד תביא היום (ראשון) את מינויו של מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה לאישור הממשלה. אם יאושר המינוי כצפוי, ייכנס מנלדלביט לתפקיד ב-1 בפברואר לכהונה בת שש שנים. עם אישור המינוי צפויות להיות מוגשות מחדש עתירותיהן של התנועה לאיכות השלטון ותנועת אומ"ץ נגדו. זאת לאחר שנדחו בשבוע שעבר בבג"ץ בטענה כי העתירות מוקדמות, והוגשו בלי שהתקיים דיון מהותי בטענות הצדדים.

תנועת אומ"ץ עתרה נגד מינויו של מנדלבליט בצורה פרטנית כשטענה בין היתר כי יש לתת משקל לסוגיית הצינון במעברו מתפקיד מזכיר הממשלה לתפקיד היועץ המשפטי, וכי ועדת האיתור לא נדרשה לשאלת מעורבותו בפרשת הרפז, בה נסגר התיק הפלילי בעניינו מחוסר ראיות. התנועה לאיכות השלטון ביקשה לכנס מחדש את ועדת האיתור לתפקיד היועמ"ש, בטענה שנפל פגם בפעילותה כשהמליצה לשרת המשפטים רק על מנדלבליט, ולא על שלושה מועמדים כפי שהייתה אמורה לעשות.

מנדלבליטצילום: מוטי מילרוד

בתגובה לעתירת אומ"ץ טען מנדלבליט כי "אין מגבלה, באף אחד מחוקי מדינת ישראל העוסקים בצינון, המונעת את המינוי לתפקיד בכיר אחד בשירות המדינה ללא תקופת צינון". לגבי פרשת הרפז אמר כי לוועדת האיתור הוגש מטעמו "מסמך המסביר מדוע לא נפל כל פגם ערכי היכול להשפיע על המינוי, כשכל חברי הוועדה לא ראו בחומר שבפניהם מכשול". מנדלבליט הוסיף כי "מעולם לא היה חבר מפלגה או פעיל בגוף פוליטי, והוא אינו מקורב באופן אישי למי מחברי הממשלה, למעט קשרים מקצועיים".

בשבוע שעבר הודיעה שרת המשפטים שקד כי בכוונתה לפעול כדי שהליך בחירת היועמ"ש יתבצע במינוי של שר המשפטים כבעבר, בלי צורך בוועדת איתור, שלדבריה לא מצליחה פעם אחר פעם להציג מספר מועמדים מוסכמים לדרג הפוליטי. שקד הוסיפה כי החלטתה בעניין זה התקבלה "במבט צופה פני עתיד" ולא תחול על ועדת האיתור שסיימה את פעילותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ