פורסם נוסח מרוכך לחוק העמותות: הנציגים לא יחויבו לשאת תגים בכנסת

דרישת רה"מ להחיל את החוק על עמותות המקבלות מימון מחו"ל "מהדולר הראשון" נדחתה בינתיים. לפי ההצעה שתעלה להצבעה בשבוע הבא, ארגונים שרוב מימונם זר ייאלצו לחשוף את מקורותיהם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרת המשפטים איילת שקד משוחחת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת, באוקטובר האחרון
שקד ונתניהו במליאת הכנסת, באוקטוברצילום: מוטי מילרוד
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה הניחה נוסח עדכני ומרוכך לחוק לשקיפות העמותות שיזמה שרת המשפטים, איילת שקד. הנוסח החדש מתכתב עם הערותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך לא אימץ אותן באופן מוחלט.

על פי הנוסח החדש, שפורסם אתמול (שני) באתר "רשומות"של משרד המשפטים, נציגי עמותות הממומנות על ידי מדינות זרות לא יידרשו לענוד תגי זיהוי בדיונים בכנסת או במשרדי הממשלה. אלא שבניגוד להנחיית נתניהו, לפיה תורחב השקיפות "מהדולר הראשון" שיעבירו ממשלות זרות לארגונים, הנוסח העדכני עדיין קובע שרק עמותות שרוב מימונן מתבסס על תרומות אלה יידרשו לחשוף את מקורות המימון.

שרת המשפטים, איילת שקד, צפויה להביא כבר ביום שני הקרוב את החוק להצבעה בקריאה ראשונה. מקורות בסביבתה הבהירו שהנוסח שיעלה להצבעה הוא אכן הנוסח העדכני המופיע באתר רשומות. על אף הפער בין הגרסה המקורית של החוק לנוסח העדכני, בסביבתה של שקד הבהירו שמדובר בהצעתה ואילו הערותיו של ראש הממשלה יוטמעו בחוק רק לאחר ההצבעה בקריאה הראשונה, בדיונים באחת מוועדות הכנסת בהכנתו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

בדברי ההסבר לחוק עליו נכתב כי הוגש על ידי הממשלה כולה, מובהר כי עם אישורו, חובת השקיפות המוגברת תחול על עמותה או חברה לתועלת הציבור שעיקר מקורות המימון שלה בשנת הכספים האחרונה או הקודמת לה היה מתרומות שהתקבלו מישויות מדיניות זרות כהגדרתן בחוק. על פי ההצעה, עמותות אלה יהיו חייבות לציין את שמות המדינות שתרמו להן בכל פרסום בשלטי חוצות או אמצעי תקשורת, בטלויזיה, באינטרנט ובעיתונות. במקביל, היא תידרש לפרסום זהה בכל פנייה בכתב לנבחרי ציבור או לעובדי ציבור. בנוסף, נציגי העמותות יחויבו לציין בכל דיון שנערך בו פרוטוקול, כי העמותה אותה הם מייצגים זוכה למימון זר.

שלשום התייחס נתניהו לחוק בישיבת הממשלה ואמר כי "אני לא מבין איך הדרישה לשקיפות היא אנטי דמוקרטית - ההיפך הוא הנכון". לדבריו, "במשטר דמוקרטי אנחנו צריכים לדעת מי מממן עמותות כאלה ואחרות, מימין, משמאל, מלמעלה ולמטה, ומימון של ממשלות זה דבר שבוודאי ראוי שהציבור ידע אודותיו – זכותו לדעת". נתניהו הדגיש כי "מה שצריך לעשות זה לאמץ נורמות שהתקבלו בבית הנבחרים של ארצות הברית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון צפיות בשבוע בשיאי המגפה: ההצלחה המפתיעה של הדשבורד

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ