אלקין הגן על חוק ההשעיה: ח"כים מהמחנה הציוני ויש עתיד הגישו חוק דומה בכנסת הקודמת

שר הקליטה הציג את ההצעה הישנה, שהסתפקה ברוב רגיל כדי להדיח לצמיתות חבר כנסת שהביע תמיכה בטרור בשעת מלחמה. ההצעה החדשה מאפשרת השעיה גם של ח"כ ששולל את קיום ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, אך נדרש לכך רוב של 90 ח"כים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר העלייה והקליטה, זאב אלקין, הגן היום (רביעי) במליאת הכנסת על הצעת חוק השעיית חברי הכנסת, ואמר כי חברי כנסת מהמחנה הציוני ויש עתיד הגישו בקדנציה הקודמת הצעת חוק להדחת חברי כנסת מכהנים בשל תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל. בעוד שההצעה הממשלתית המקודמת בימים אלה דורשת רוב של 90 חברי כנסת כדי לאשר השעיה, ההצעה שעליה חתומים חברי האופוזיציה הסתפקה ברוב רגיל של 61 חברי כנסת שיוכל להביא להדחה לצמיתות.

בין חברי הכנסת החתומים על ההצעה, מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ חיליק בר וכן יואל רזבוזוב ואלעזר שטרן מיש עתיד. גם חברי הכנסת לשעבר יפעת קריב ורינה פרנקל מיש עתיד ודוד צור מהתנועה חתמו על ההצעה. ההצעה, שלא הבשילה לידי חקיקה, ביקשה להסדיר לראשונה מנגנון להדחת חברי כנסת מכהנים בידי חבריהם, בשל תמיכתם בטרור. לדברי בר, "זה חוק שונה בתכלית השינוי. מדובר בח"כים המסייעים לטרור בזמן מלחמה. זה לא דומה אפילו למה שהממשלה מציגה כעת".

אלקין בישיבת סיעת הליכוד, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

ואולם לא ברור אם ההבדל בין ההצעות גדול כל כך. הקואליציה עדיין לא הציגה את נוסח החוק הסופי שלה, ובהצעה הישנה שהציג אלקין, הכנסת רשאית להדיח חבר כנסת שפרסם דברי תמיכה בארגון טרור או מדינת אויב בשעת מלחמה או פעולה מלחמתית שעליה החליטה המדינה.

לפי ההצעה החדשה המתגבשת, הכנסת תוכל להשעות ברוב של 90 חברי כנסת את אחד החברים בה בגין כל אחת משלוש העילות המאפשרות כיום לשלול מועמד בבחירות — הסתה לגזענות, הסתה לטרור או שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. במקומו של חבר הכנסת המושעה ייכנס המועמד הראשון ברשימת המפלגה שלא נכנס לכנסת, עד שיסתיים הליך ההשעיה וחבר הכנסת שנענש יחזור לכהן בתפקידו. תקופת ההשעיה אינה מוגבלת בזמן.

אלקין, שמונה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לקדם את הצעת החוק, לעג לאופוזיציה בדיון במליאת הכנסת. בדיון על חוק יום העלייה והקליטה במליאה אמר אלקין, "אני מצר על כך שחברי יש עתיד בחרו להגן על חנין זועבי, בזמן שאני למדתי את נוסח החוק שהצעתי דווקא מכם. אתם יודעים מי יזמו את הנוסח הקודם? חבר הכנסת חיליק בר, מזכ"ל מפלגת העבודה, יואל רזבוזוב, רינה פרנקל, יפעת קריב, שביקשו להשעות ברוב רגיל חברי כנסת שתומך בטרור. חבר כנסת אלעזר שטרן חתום גם הוא על החוק הזה והיום הוא תוקף אותו בשצף קצף, לכו תבדקו איפה הייתם בכנסת הקודמת ותחליטו האם אתם בעד חנין זועבי או בעד מדינת ישראל והעולים החדשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב