בעקבות תחקיר "הארץ" |

פנייה ליועמ"ש: הפסק את התמיכה הממשלתית באלע"ד

ח"כ חנין ביקש ממנדלבליט לשלול מעמותת הימין את אישור המינהל התקין. הבוקר נחשף כי העמותה קיבלה מאות מיליונים בתרומות מחברות הרשומות במקלטי מס, כך שקשה לאתר מי עומד מאחוריהן

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

תגובות חריפות לתחקיר "הארץ" שהתפרסם הבוקר (ראשון) על התרומות שקיבלה עמותת הימין אלע"ד בשנים האחרונות. על פי התחקיר, העמותה נהנתה מתרומות של למעלה מ-450 מיליון שקלים במשך שמונה השנים האחרונות. חלקו הארי של הכסף, כ-275 מיליוני שקלים, הועברו מחברות הרשומות במקלטי מס, כך שקשה לדעת מי עומד מאחוריהן ומה תחום עיסוקן. ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וביקש שיפעל להפסקת התמיכה הממשלתית בעמותה ולשלילת האישור לניהול תקין שניתן לה. חברת הכנסת מיכל רוזין ביקשה לקיים דיון דחוף בנושא בוועדה לביקורת המדינה.

לפי התחקיר, העמותה מקבלת מאות מיליוני שקלים בתרומות מחברות הרשומות במקלטי מס כמו איי הבהאמה, איי הבתולה ואיי סיישל - שלא ברור כלל מי עומד מאחוריהן ומושך בחוטיהן", כתב חנין למנדלבליט. "עובדה זו מקשה מאוד לאתר את התורמים האמיתיים או לעמוד על סוג העסקים שלהם. על פני הדברים, רשימת התורמים שאלע"ד הציגה בפני רשם העמותות, לא עונה על דרישת הרשם לכך שמקור התרומות יהיה גלוי. מצב דברים זה מחייב, ראשית, שלילה מיידית של אישור הניהול התקין מרשם העמותות. שנית, הוא מחייב הפסקה מיידית של העברת כספים ציבוריים לעמותת אלעד ובהם כספי קרן היסוד, הסוכנות היהודית ואף כספי מדינה. התנהלותה של עמותת אלעד מצויה עמוק בתחום האפור ומחייבת פתיחת חקירה של רשויות החוק".

חברת הכנסת ציפי ליבני (המחנה הציוני) אמרה בתגובה לתחקיר: "רק לפני חודש הממשלה ביטלה והפילה את חוק העמותות שלי - שבא לחשוף את מקורות המימון הפרטיים של עמותות - בטענה שהוא מיותר. החשיפה על מאות מיליוני שקלים העלומים שמגיעים לעמותת אלע״ד מוכיחים שוב מה שאמרתי אז - אין דבר כזה חצי שקיפות בדמוקרטיה. או שמחילים שקיפות על כולם - או שמכוונים חצים רק אל עמותות שרוצים לסמן".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, פנתה למבקר המדינה, השופט יוסף שפירא, בבקשה לבחון את הליך מתן אישור מנהל תקין על ידי רשם העמותות לאלע"ד, לאור השאלות שעולות מהתחקיר לגבי מקורות המימון שלה. "דווקא בתקופה בה ארגונים המזוהים עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית נרדפים על ידי השלטון בטענות מומצאות של היעדר שקיפות, וזאת למרות עמידתם בכל כללי הדיווח הנוקשים ביותר ארבע פעמים בשנה לרשם העמותות – עמותת הימין הגדולה והממומנת ביותר זוכה למנהל תקין מרשם העמותות ולשיתוף פעולה יוצא דופן מהמדינה, כאשר אין לרשויות המדינה מידע בסיסי בנוגע לתורמים של למעלה ממחצית מכספי העמותה", כתבה גלאון למבקר.

ח''כ מיכל רוזין (מרצ) הגיבה גם היא לתחקיר. "ממשלת הימין היא הנהנית העיקרית מהתרומות המפוקפקות לעמותת אלע"ד", אמרה. "רדיפת ארגוני זכויות האדם בתירוצים שונים היא רק מסך עשן לשימוש של הממשלה בעמותות הימין הקיצוני לקידום מדיניות הכיבוש והנישול באמצעים לא חוקיים, הרחק מעיני הציבור. ביד אחת הממשלה מקדמת חוקי השתקה וסימון בחזות של קידום השקיפות והדמוקרטיה, ובידה השניה תומכת, באמצעות כספי ציבור, בעמותות שתורמיהן עלומים ומפרות חדשות לבקרים את החוק בישראל. במקום להשקיע את כספי הציבור ברווחה, בריאות ודיור, סדר העדיפויות הלאומי אינו אלא העמקת הכיבוש ודחיפת אצבע בעיני הפלסטינים. התרומות העלומות מוציאות לאור שעבור הממשלה הערך 'שקיפות' אינו אלא כיסוי לרדיפה הפוליטית אחר ארגוני זכויות האדם בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב